Sağlık

Tek bir doz sentetik “sihirli mantar” psilosibin majör depresyonu hafifletir

Tek bir doz sentetik "sihirli mantar" psilosibin majör depresyonu hafifletir

Pinterest’te paylaşın
Maskot/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, sentetik psilosibinin depresyon semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Araştırmacılar, iki veya daha fazla antidepresan tedaviye yanıt vermemesi olarak tanımlanan tedaviye dirençli depresyonu olan 233 kişiyi kaydetti.
  • Amerika Birleşik Devletleri’nde tahminen 2,8 milyon insan tedaviye dirençli depresyondan muzdarip.

Yeni bir çalışma, psychedelic ilaç psilosibinin tek bir dozunun, psikolojik desteğin yanı sıra, tedaviye dirençli depresyonu olan kişilerde semptomları azalttığını buldu.

Bu randomize, çift kör klinik çalışma, sihirli mantarların zihin değiştiren bileşeninin 25 miligramlık bir doz, 10 miligramlık bir doz ve 1 miligramlık bir sentetik versiyonunun depresyon semptomları üzerindeki etkilerini karşılaştırdı.

İlaç, eğitimli terapistler eşliğinde uygulandı. Çalışmaya katılanlar ayrıca psilosibin seansından önce ve sonra birkaç kez bir terapistle görüştüler.

3 Kasım’da yayınlanan çalışmanın bulguları New England Tıp Dergisi25 miligram sentetik psilosibin alan kişilerde görülen en büyük fayda ile depresyon semptomlarında neredeyse anında bir azalma gösterdi.

“Bugüne kadar tedaviye dirençli depresyon için psilosibin kullanımının açık ara en büyük klinik denemesi olan bu çalışma, 25 mg’lık tek bir psilosibin dozunun, 1 mg’lık bir doza kıyasla katılımcıların depresyon semptomlarını iyileştirdiğini gösterdi. dedi Dr. Araştırmaya katılan King’s College London’da danışman psikiyatrist James Rucker bir basın açıklaması yaptı.

“Bu sonuçlar doğru yönde atılmış olumlu bir adımdır. Şimdi görevimiz, tedaviye dirençli depresyon için daha fazla katılımcı ile daha büyük klinik çalışmalarda psilosibini değerlendirmek ve hem plasebo hem de yerleşik tedavilerle karşılaştırmak” diye ekledi.

Tedaviye dirençli depresyonlu milyonlar

Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avrupa’da 22 tesiste gerçekleştirilen klinik çalışma, psilosibinin sentetik versiyonunun çeşitli dozajlarının güvenliğini ve etkinliğini test etmek için tasarlandı.

Araştırmacılar, iki veya daha fazla antidepresan tedaviye yanıt vermemesi olarak tanımlanan tedaviye dirençli depresyonu olan 233 kişiyi kaydetti.

Bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tahmini 2,8 milyon insan tedaviye dirençli depresyona sahip ve yaklaşık 9 milyon Amerikalı majör depresif bozukluk için tıbbi tedavi görüyor.

OKU  Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Yeni çalışmanın yazarları, durumu olan kişilerin daha şiddetli ve uzun süreli depresyon yaşadıklarını ve daha fazla sakatlık, fiziksel hastalık, hastaneye yatış ve intihar riski altında olduklarını yazıyor.

Çalışma katılımcılarının, psilosibin seansından önce antidepresan kullanımlarını azaltmaları ve ilk çalışma ziyaretlerinden en az 2 hafta önce bunları tamamen kesmeleri istendi. Ayrıca psilosibin aldıktan sonra üç hafta boyunca antidepresan kullanmamaları istendi.

“Yine de, [antidepressant treatment] bir araştırmacı tarafından klinik olarak gerekli görüldüğü takdirde çalışma sırasında herhangi bir zamanda başlatılabilir” diye yazdı.

Araştırmacılar, klinisyenler tarafından yaygın olarak kullanılan psikolojik bir ölçek kullanarak psilosibin seansından önce katılımcıların depresyon şiddetini değerlendirdi. Bu değerlendirme, 12 haftalık takip süresi boyunca birkaç kez tekrarlandı.

İki terapistin gözetiminde psilosibin seansı 6 ile 8 saat arasında sürmüştür. Katılımcılar rastgele üç dozajdan birine atandı.

Tedavi seansından önce katılımcılar en az üç kez bir terapistle görüşmüştür. Sonraki hafta bir terapistle iki kez daha görüştüler.

Psilosibin’in “Olağanüstü” sonuçları

doktor Seattle’daki UW Medicine’de onkolog, palyatif bakım uzmanı ve tıp profesörü olan Anthony Back, psilosibin destekli tedavinin bu çalışmada bazı “dikkate değer” yanıtlar ortaya çıkardığını söyledi.

Örneğin 25 miligramlık doz grubunda “oldukça önemli bir fayda vardı ve çok hızlı gerçekleşti” dedi.

Araştırmacılar, 25 miligram doz alan kişilerin %37’sinin psilosibin seansından 3 hafta sonra iyileşme gösterdiğini buldu. Ek olarak, araştırmaya göre, bu noktada% 29’u remisyondaydı.

Buna karşılık, 10 mg ve 1 mg gruplarındaki kişilerin sırasıyla sadece %19 ve %18’i, 3. haftaya kadar semptomlarında iyileşme gösterdi.

Bununla birlikte, 25 miligramlık dozun depresyon semptomları üzerindeki faydası 12. haftada azalmıştı ve o zamana kadar semptomlarında %20 oranında iyileşme görülüyordu.

Ayrıca, 12. haftada, 25 mg ve 1 mg grupları arasındaki sonuçlar arasındaki fark artık istatistiksel olarak anlamlı değildi.

OKU  Kendini depresif hissetmeye başladı. Bunun Parkinson'un erken bir belirtisi olduğunu bilmiyordu.

doktor Harvard Tıp Okulu’nun Massachusetts, Belmont’taki McLean Hastanesi’ndeki Bağımlılık Nörobiyoloji Laboratuvarı müdürü Bertha Madras, eşlik eden bir başyazıda bulguların “hem merak uyandırıcı hem de ayık” olduğunu yazdı. Çalışmaya katılmadı.

25 miligram doz grubundaki %37 yanıt oranının, psilosibin ile antidepresan esitalopramın karşılaştırıldığı 2021 faz 2 klinik çalışmasından daha düşük olduğunu kaydetti.

Bununla birlikte, bu çalışmada, katılımcılar orta ila şiddetli majör depresif bozukluğa sahipti ve iki doz psilosibin aldı.

Psilosibin güvenlik profili

Genel olarak Back, yeni çalışmanın sonuçlarının umut verici olduğunu ve tedaviye dirençli depresyon için bir tedavi olarak psilosibinin potansiyelini gösterdiğini söyledi.

“Ama bu mükemmel bir tedavi değil” dedi. “Cevap vermeyen insanlar var ve depresyondan geri dönen insanlar var.”

Gelecekteki araştırmaların, kalıcı sonuçlar için birden fazla doz psilosibin gerekip gerekmediğini incelemek de dahil olmak üzere, bu sınırlamaları ele alması gerektiğini söyledi.

Ayrıca gelecekteki çalışmaların psilosibin destekli tedaviyi normal bir antidepresan gibi başka bir tedaviyle karşılaştırması gerektiğini düşünüyor. İdeal olarak, bu çalışmaların 6 ay veya daha uzun takip sürelerine sahip olacağını söyledi.

olası yan etkiler

Yeni çalışmaya katılanların %77’si baş ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi gibi yan etkiler yaşadı.

Araştırmacılar, doz gruplarının her birinde az sayıda insanın intihar düşünceleri olduğunu veya 12 haftalık takip süresi boyunca kendilerini yaraladığını buldu.

Back, tedaviye dirençli depresyonla ilgili tüm çalışmalarda bu tür ciddi yan etkilerin görüldüğünü söyledi.

“Bu, tedaviye dirençli depresyonu olan kişilerin dikkat etmek için sürekli psikolojik bakıma ihtiyaç duyduğunu gösteriyor. [signs of suicidal thoughts and self-injury]”dedi.

Bu, psilosibin destekli tedavinin, eğitimli klinisyenlerin gözetiminde ve devam eden psikolojik takibe sahip olması gerektiğine inanmasının nedenlerinden biridir.

“Bu bir DIY işi değil. İntiharla baş etmek zor” dedi. “Bu, ‘Birkaç mantar alıp kendim deneyeceğim’ diye düşünen insanlar için uyarım.”

İlgili yazılar
Sağlık

Deepak Chopra, psikedeliklerin depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve daha fazlasını tedavi etmeye nasıl yardımcı olabileceğini paylaşıyor

Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir