Sağlık

Demans: Bu hafıza testi, kimin bilişsel gerileme riski altında olduğunu tahmin edebilir

Demans: Bu hafıza testi, kimin bilişsel gerileme riski altında olduğunu tahmin edebilir

Pinterest’te paylaş
Morsa Resimleri/Getty Resimleri
  • Son zamanlarda yapılan bir araştırma, basit bir hafıza testinin bilişsel gerileme riskini tahmin etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.
  • Hatırlama testleri onlarca yıldır kullanılmaktadır ve bu testlerdeki performans düşüklüğü, hafif bilişsel bozukluk ve bunama ile ilişkilendirilmiştir.
  • Bilişsel bozukluğun, özellikle Alzheimer hastalığında erken tespiti, insanların uzun süreli hafıza problemleriyle mücadele etmesine yardımcı olabilir.

Yeni araştırmalar, basit bir hafıza testinin, mevcut hafızası veya düşünme sorunları olmayan kişilerde gelecekteki bilişsel gerilemeyi tahmin edebileceğini gösteriyor.

yayınlanan çalışma, Nöroloji, Amerikan Nöroloji Akademisi’nin tıp dergisi Çarşamba günü, Objektif Hafıza Bozukluğu Sodyumları (SOMI) sistemi olarak bilinen hafıza testi sırasında insanların performansının, gelecekteki hafıza problemlerine işaret eden erken bilişsel bozulma başlangıcının ince belirtilerini ortaya çıkarabileceğini kaydetti.

Hafıza testleri onlarca yıldır kullanılmaktadır ve bu testlerdeki performans düşüklüğü hafif bilişsel bozukluk ve bunama ile ilişkilendirilmiştir, diyor Dr. Stanford Health Care’de bilişsel ve davranışsal bir nörolog ve Stanford Üniversitesi’nde klinik yardımcı doçent olan Irina Skylar-Scott.

Çalışmanın bulguları göz önüne alındığında, gelecekteki önleme odaklı Alzheimer ilaç denemeleri, seçici olarak yüksek risk altındaki ve yüksek SOMI skorları olan bireyleri arayabilir.

Risk altındakilere, daha fazla düşüşün önlenmesine yardımcı olmak için ilaç ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri gibi müdahaleler almaları da önerilebilir.

Skylar, “Katılımcıları bu testteki performanslarına göre alt kategorilere ayıran SOMI sistemi, bozulmuş hafıza için doğrulanmış bir evreleme yaklaşımıdır ve daha önce hafıza performansını klinik sonuçlarla ve Alzheimer hastalığının özelliklerini arayan biyobelirteç testleriyle ilişkilendirdiği gösterilmiştir.” Skylar -Araştırmanın bir parçası olmayan Scott, Healthline’a söyledi.

İnce hafıza sorunları daha sonraki düşüşleri tahmin edebilir

Araştırmacılar, çalışmanın başlangıcında normal bilişe sahip olan ortalama yaşı 69 olan 969 kişiyi işe aldı.

Tüm katılımcılar, farklı kategorilerdeki öğeleri tanımlamalarının ve hatırlamalarının istendiği basit bir hafıza testini tamamladı.

Katılımcılara dört kart gösterildi ve tasvir edilen öğeleri (örneğin üzüm) ve öğenin bulunduğu kategoriyi (örneğin meyve) tanımlamaları istendi.

OKU  Ozempic aldım, sonra pankreatit oldum

Daha sonra, araştırmacıların her kişinin bilgileri hatırlama ve geri çağırma yeteneğini değerlendirmesine yardımcı olan öğeleri hatırlamaları istendi.

Herhangi bir öğeyi unutanlara, hafızalarını güçlendirip güçlendirmediğini görmek için kategori ipuçları verildi – bu, hafızada tutmayı değerlendiren bir adım.

Katılımcılar test puanlarına göre beş gruba ayrıldı ve 10 yıla kadar takip edildi.

Araştırmacılar, grubun %47’sinin sıfır aşamasında olduğunu, yani hafıza sorunu olmadığını buldu.

Diğer %35’i birinci aşamadaydı ve %13’ü ikinci aşamadaydı, yani bilgileri hatırlamakta biraz güçlük çekiyorlardı ve tahmine dayalı modellere göre beş ila sekiz yıl içinde bunama geliştirebilirler.

Son olarak, grubun %5’i üçüncü ve dördüncü aşamadaydı, yani ipuçları verildiğinde bile tüm maddeleri hatırlamakta güçlük çekiyorlardı.

Üçüncü ve dördüncü aşamaların demanstan bir ila üç yıl önce geldiğine inanılıyor.

Toplam grubun 234’ü veya %24’ü, çalışma süresinin sonunda bilişsel gerileme geliştirdi.

Sıfır aşaması grubuyla karşılaştırıldığında, birinci ve ikinci aşamadaki bireylerin bir bozulma geliştirme olasılığı iki kat daha fazlaydı.

Üçüncü ve dördüncü gruplardaki katılımcıların bilişsel bozukluğa sahip olma olasılığı üç kat daha fazlaydı.

Araştırmacılar, hesaplamalarına dayanarak, üçüncü ve dördüncü aşamaya sahip kişilerin %72’sinin, ikinci aşamaya sahip kişilerin %57’sinin ve birinci aşamaya sahip kişilerin %21’inin 10 yıl sonra bilişsel bozukluk geliştireceğini tahmin ettiler.

Araştırmacılara göre sonuçlar, gelecekteki bilişsel bozulma riskini tahmin etmek için SOMI sisteminin kullanılmasını destekliyor.

Dr. Clifford Segil, DO, Santa Monica, CA’daki Providence Saint John Sağlık Merkezinde nörolog.

Bilişsel bozukluğun erken tespiti daha fazla düşüşü önleyebilir

Bilişsel bozuklukların erken tespiti, özellikle Alzheimer hastalığıinsanların uzun süreli hafıza problemleriyle savaşmasına yardımcı olabilir.

Gelecekte kimin bilişsel gerileme yaşayacağını tahmin etmek zor – ne zaman olacağı konusunda endişe verici bir gerçek bilişsel gerileme oranları hızla artmaktadır.

Skylar-Scott, önceki araştırmaların epizodik hafızayı (olaylar, kelime listeleri ve hikayeler), semantik hafızayı (olgusal bilgi), dikkati ve zihinsel hızı değerlendiren testlerin demansa ilerlemeyi tahmin edebileceğini bulduğunu söylüyor.

OKU  Çalışma, Artan Demans Riskiyle Bağlantılı Atriyal Fibrilasyon Buluyor

nöropsikolojik sınavlarSOMI sistemi gibi, doktorların gelecekte bilişsel gerileme riski taşıyan hastaları taramasına yardımcı olmak için kullanılabilir.

Skylar-Scott, “Epizodik hafıza kaybı, Alzheimer hastalığının temel klinik özelliklerinden biridir ve varlığı, beyinde ilerleyici amiloid ve tau proteinleri birikimi gibi altta yatan nöropatolojik değişiklikleri gösterebilir” diyor.

İlaçlar ve yaşam tarzı değişiklikleri beyni sağlıklı tutabilir

SOMI sistemi gibi testlerde düşük performans gösteren hastalar, risklerini topluca anlamak için biyobelirteç taramasından geçebilir ve sağlıklı yaşlanmayı teşvik etmek için ilaçlar veya yaşam tarzı değişiklikleri gibi müdahalelerden fayda sağlayıp sağlayamayacaklarını beyni uyarır.

Örneğin, sessiz vuruşları önlemek için ilaçlar önerilebilir, Segil diyor.

Segil, “Alzheimer demansı teşhisleri için, Aricept ve Namenda gibi ilaçlar hafıza kaybının ilerlemesini yavaşlatabilir” diye ekliyor.

Segil, hastaların ek testlerden geçmesinin önemli olduğunu çünkü bazen insanların bilişsel gerilemesinin hipotiroidizm gibi metabolik sorunlardan kaynaklandığını söylüyor.

Nörogörüntüleme ayrıca sağlayıcıların hafıza kaybının beyin tümörleri, inme ve hafıza kaybının bulaşıcı nedenlerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemesine yardımcı olabilir.

Skylar-Scott, hafif veya şiddetli hafıza sorunları olan herkesin doktorlarıyla konuşması gerektiğini söylüyor.

Skylar-Scott, “Hafıza kaybınız olduğundan endişelenmeye başlarsanız, belirtilerinizin normal olan geniş yaş aralığında mı yoksa başka bir şey mi olduğunu belirlemek için bir nörolog tarafından değerlendirilmeniz gerekir” diyor.

Alt çizgi:

Yeni araştırmalar, basit bir hafıza testinin, mevcut hafızası veya düşünme sorunları olmayan kişilerde gelecekteki bilişsel gerilemeyi tahmin edebileceğini gösteriyor. Çalışmanın bulguları göz önüne alındığında, gelecekteki önleme odaklı Alzheimer ilaç denemeleri, hafıza testinde düşük performans gösteren yüksek risk altındaki kişileri seçerek arayabilirler. Risk altındakilere, daha fazla düşüşün önlenmesine yardımcı olmak için ilaç ve sağlıklı yaşam tarzı değişiklikleri gibi müdahaleler almaları da önerilebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Çalışma, Nefes Çalışmasının Alzheimer Riskini Azaltabileceğini Gösteriyor

Sağlık

Eli Lilly, yeni ilacın Alzheimer hastalığının semptomlarını azaltabileceğini söylüyor

Sağlık

İnmeden kurtulanlar yüksek demans riski altındadır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir