Moda

Peplum geri döndü! Prenses Onaylı Silüetin Dönüşü İçin Neden Hepimiz Tezahürat Etmeliyiz (Gecelerin Travması Olmadan)

Peplum geri döndü!  Prenses Onaylı Silüetin Dönüşü İçin Neden Hepimiz Tezahürat Etmeliyiz (Gecelerin Travması Olmadan)

Galler Prensesi, 2023 İngiliz Milletler Topluluğu Günü Ayini’nde Erdem peplum giyiyor

Max Mumby/İndigo/Getty Images

Yıl 2012. Siz ve kızlar, Raffles dans pistinde işleri toparlamak için acele etmeden önce, Mahiki Mayfair ile tiki kokteylleri için buluşacağınız sarhoş edici bir geceye hazırsınız. Katy Perrys gençlik rüyası radyonun her yerinde ve sen kendini kaptırmışsın Chelsea’de yapıldı Oyuncu kadrosunun her kaçınılmaz görüntüsünün sizi terleteceği drama. Ne giyiyorsun Elbette bir peplum üst ve kalem etek (elbette uyumsuz neon renklerde). Hayat Güzeldir!

okumaya devam et

Camilla, Almanya’daki tarihi devlet ziyafeti için Ana Kraliçe’nin muhteşem Greville tacını ve Kraliçe II. Elizabeth’in elmas kolyesini takıyor.

Kraliçe Eş Camilla, Bellevue Sarayı’ndaki Devlet Ziyafeti için muhteşem Greville Tacı taktı.

ürün resmi

Şimdiden yaşlı hissediyor musun? Bu, on yıl öncesinden utanmaz eğlence ve muhteşemliğin geri dönüşlerini serbest bırakan, ama aynı zamanda birçokları için bir korku dalgasına davet eden temel bir anı. Tasarımcılar bu peplum silüetini SS23 pistlerinde bir kez daha canlandırırken, stil seti ihtiyatla yaklaşıyor. Bu ayın başlarında, Galler Prensesi İngiliz Milletler Topluluğu Günü hizmetine dönüşünü kusursuz bir çiçekli Erdem etek takımıyla salladı, ama hepimiz Kate gibi peplum mükemmelliği olmadan yapabilir miyiz? Bu modanın en son muamması.

Peplos ile Athena Heykeli, Akropolis Müzesi, Atina, Yunanistan

Evrensel Tarih Arşivleri/Getty Images

Terim, belden bağlanan eski bir Yunan tunik olan “peplos” kelimesinden türemiştir. De Rigueur MÖ 500 civarındaki kadınlar için. Giysi, geç Arkaik ve Klasik dönemlerde en popülerdi. Bununla birlikte, bin yıl boyunca, görünüm, Yunan tanrıçalarından günümüzün güzel glamazonianına kadar stilde metamorfik bir yolculuğa çıktı.

okumaya devam et

Almanya’ya resmi ziyaret: Tarihi yolculuğun sonunda Kraliçe Consort, Kraliçe Victoria’nın dokunaklı düğün broşunu takıyor

Kral Charles III ve Kraliçe Consort, yeni naipliğin ilki olan Almanya’ya resmi ziyaretlerine başladılar.

ürün resmi

Armada İngiliz portre ressamı George Gower’ın (1540-1596) Portresi ve Kraliçe I. Elizabeth’e Serjeant Ressamı. Tarihli 16. Yüzyıl.

Evrensel Tarih Arşivleri/Getty Images

Charles IX’un portresi Fransa’nın François Clouet tarafından, c.1563

Barney Burstein/Getty Images

Rönesans döneminde, hem erkeklerin hem de kadınların kalça hizasında volanlarla bellerini vurgulamaları biliniyordu. 14. yüzyılda erkekler arasında popüler olan bir elbise gömleği tarzı olan çiftler, genellikle karın bölgesinde genişler ve paneller ve pilelerle süslenirdi. Bu arada, kraliyet ve aristokrat kadınlar, zenginlik ve statünün bir işareti olarak bol eteklerle eşleştirdiler.

19. yüzyılda, büyük ve destekleyici bir dip olan koşuşturmanın doğum yeri, yine bir statü simgesiydi. Tabii ki soylular, arka korumayı kabarık etekler ve kalça kısmında kumaş volanlarla süslenmiş etkileyici derecede geniş kombinezonlarla güçlendirmek istediler. Daha az görkemli, alt sınıflar bunu gardıroplarına da dahil etmeye başladı, ancak daha kolay hareket etmeyi sağlayan daha modern bir etekle.

20. yüzyılda akım çok daha şık bir şekilde yorumlandı. 1920’lerde verev kesimli ipek elbiseler zarif peplumlarla kaplandı; 1930’larda eşleşen eteklerle kloş ceketler başladı; ve 1940’larda Christian Dior, dünyaya, onlarca yıl boyunca hazır giyime hakim olacak, taklit edilemeyecek derecede göz alıcı bir kum saati silueti olan “Yeni Görünüm”ünü tanıttı.

okumaya devam et

Royal Exclusive: Prenses Margaret’in torunu Leydi Margarita Armstrong-Jones, kapağında göz kamaştırıcı çıkışını yapıyor. tatlerMayıs sorunu

Leydi Margarita Armstrong-Jones, kraliyet ailesinin hiç tanımadığınız en önde gelen üyesidir: kralın ilk kuzeninin kızı, Galler’in nedimesi ve Buckingham Sarayı’nın balkonunun müdavimi. Şimdi onları yapıyor tatler 30 Mart’ta çıkacak olan Mayıs sayısının kapağını süslediğinde çıkış yapacak.

ürün resmi

Oyuncu Rosalind Russell uzun bir elbiseyle poz veriyor, 1936

yatakcı

Dramatik dantel elbiseli kadın modeller, 1946

yatakcı

1960’larda Mod’u seven estetikler Pierre Cardin, Paco Rabanne ve Mary Quant sayesinde ince bir A-line şeklini tercih ettiğinde gözden düşen peplum, 1980’lerdeki arsız muhteşemlik çağında tüm ihtişamıyla geri döndü.

Oscar de la Renta, SS83

WWD/Getty Images

Chanel Haute Couture, bahar 85

WWD/Getty Images

Oscar de la Renta yeni on yıla tatlı mücevher tonlarında iki parçalı ipek takım elbiseleri ve kuşaklı peplum fırfırlarıyla girdi. Yakın zamanda Chanel’de kreatif direktör olarak atanan Karl Lagerfeld de dönüşünü kutladı. Tasarımcı fantezisi, 1985 ilkbahar couture koleksiyonu için, Fransız ressam Jean-Antoine Watteau’dan esinlenerek ultra zarif çizgisinin görünümünü abarttı. Dönemin en kalıcı trendlerinin poster çocuğu Galler Prensesi Diana, bu görünümü her zaman şık olan gardırobuna dahil etmekte gecikmedi.

Diana, Galler Prensesi, 1986

Tim Graham/Getty Images

Diana, Galler Prensesi, 1986

Enver Hüseyin / Getty Images

Peki 2010’ların yeniden başlatılmasıyla ilgili bu kadar rahatsız edici olan neydi? Pistlerde, Givenchy inkar edilemez derecede şık olan bir dizi nüanslı nötr tonda silüeti canlandırmada büyük bir oyuncuydu. Ancak hızlı modanın yeni stratosferik dünyası tarafından piçleştirilmesi, pek çok kıvrak taklidi yaptı. Peplum, haute couture’ün zirvelerinden yüksek sokak korku şovlarının en düşük seviyelerine kadar her yerde olmuştur. Çok fazla iyi şeye sahip olabileceğiniz ortaya çıktı.

Viktorya Beckham, 2009

Neil Mockford

Kara Delevingne, 2012

Dave M Benett/Getty Images

Givenchy, SS12

Pascal Le Segretain/Getty Images

Şimdi, mümkün olan en kısa sürede ucuz moda üretmenin sorunlarına dair küresel bir anlayış ve zanaatkarlığın daha geniş bir takdiriyle, peplum güvenli bir şekilde geri dönüş yapabilir. Valiler Ödülleri’nde Alexander McQueen’deki Cate Blanchett; London Critics’ Circle Film Ödülleri’nde Robert Wun’daki Florence Pugh; Monako Ulusal Günü’nde Dior’da Beatrice Borromeo; Dünyanın önde gelen stil uzmanları Team Peplum’a katılıyor. Galler Prensesi’ni ekleyin ve bu, herkesi zarif bir şekle dönüştürmek için yeterlidir.

Robert Wun’da Florence Pugh, 2023

David M Benett/Getty Images

Cate Blanchett, Alexander McQueen’de, 2022

Jon Kopaloff/Getty Images

Beatrice Borromeo, Dior’da, 2022

ERIC GAILLARD/Getty Images

Yani fikir birliği? Bu yıl bir peplum giymekten çekinmeyin – ancak şık kalmak istiyorsanız herhangi bir neon neopren müstehcenlikten uzak durun. 2023 ihtişamla ilgili, ihtişamla ilgili değil.

Kalabalığın bir parçası olun: dergi evinize gelsinOk

Daha çok moda yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

OKU  Ice Spice, afrosunu popo uzunluğunda dalgalı bir stil için değiştirdi - ve çok farklı görünüyor
İlgili yazılar
Moda

Artık zamanı geldi: bu dokuz göz kamaştırıcı yeni sürümle sehpa cazibesini yükseltin

Moda

Bale düzünün geri dönüşünü unutun, bu sezon muhteşem ayakkabılar için opera topuklu ayakkabının geri dönüşünü tercih edin

Moda

Pop Kraliyeti: İngiliz hayranı Kraliçe Madonna, Londra'ya inerken yüce hüküm sürüyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir