Sağlık

DEHB ve bağırsak sağlığı: çalışma, mikrobiyomdaki mantarlarla bağlantı buluyor

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

 • Genetik, beyin kimyasalları ve bağırsak sağlığının tümü DEHB’nin gelişimiyle bağlantılıdır.
 • Yeni araştırma, bağırsak mikobiyomunun durumu nasıl etkileyebileceğini inceledi.
 • DEHB hastalarında üç spesifik mantarın seviyeleri farklıydı.
 • Dengesiz bir bağırsak mikrobiyomu, zihinsel sağlık sorunlarına katkıda bulunabilecek iltihaplanmaya yol açabilir.
 • Bağırsak sağlığı ve DEHB’nin nasıl ilişkili olduğuna dair araştırmalar devam etmektedir.

Etrafında 6 milyon veya ABD’de 3 ila 17 yaş arası çocukların %10’una Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) teşhisi konur.

Bağırsak mikrobiyomundaki bakteri dengesi de dahil olmak üzere çeşitli faktörlerin semptomların başlamasına ve şiddetine katkıda bulunduğuna inanılmaktadır.

Şimdi, yeni araştırma 5 Nisan’da Tayvan’daki bilim adamları tarafından yayınlandı, yayınlandı Çocuk Psikolojisi ve Psikiyatrisi Dergisibağırsak sağlığı ve DEHB arasındaki bağlantıyı keşfetmek için bir adım daha ileri gitti.

Mikrobiyomda barındırılan mantarları içeren mikobiyoma odaklandılar ve bazı mantarlardaki dengesizliklerin DEHB hastalarında daha yaygın olduğunu buldular.

Çalışma ne öğrendi

Araştırmacılar, yüksek verimli dizileme kullanarak 70 kişinin dışkı örneklerinden DNA’yı analiz ettiler: 35 DEHB hastası ve 35 kontrol.

Belirli mantarların seviyelerinin iki grup arasında farklılık gösterdiğini buldular. Kontrol grubuyla karşılaştırıldığında, DEHB’si olanlarda daha yüksek miktarda kese mantarı ve önemli ölçüde daha düşük miktarlar Basidiomycota bağırsak mikobiyomlarında.

Ancak gözle görülür tek fark bunlar değildi. DEHB’si olanların önemli ölçüde daha fazla kandida (özellikle Candida albicans).

Çalışmanın ikinci bir unsuru, in vitro testi (canlı bir organizmanın dışında gerçekleştirilen) içeriyordu ve bunu buldu Candida albicans bağırsak mukozasının geçirgenliği büyük ölçüde artar.

Daha geçirgen bir bağırsak mukozası iltihaplanma gibi sorunlara yol açabilir.

İngiltere, Manchester’daki Fonksiyonel Bağırsak Kliniğinde gastrointestinal fizyolog olan ve araştırmaya dahil olmayan Jordan Haworth, sonuçların önemli olduğunu söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bu, sağlıklı kontrollerde ve DEHB’li kişilerde mikobiyomu sıralamak için yapılan ilk çalışmalardan biridir” dedi.

Bağırsak mantarları iltihaplanmayı nasıl etkiler?

“Bağırsak mantarları, bağırsak mikrobiyomunun önemli bir parçasıdır ve bağırsakta yaşayan yüzlerce farklı mantar vardır” diye açıklıyor Dr. Sarah Cooke, beslenme konusunda uzmanlaşmış İngiltere merkezli bir pratisyen hekim.

Healthline’a “Mantarların türleri ve oranları çeşitli faktörlerden etkilenebilir” dedi. Bunlar etnik köken, yaşam tarzı, ilaç alımı, diyet türü ve dişlerinizi ne kadar düzenli fırçalamanıza izin verildiğini içerir. [as Candida albicans can thrive in the mouth]”

Bu çalışmada, DEHB hastalarında üç mantar “anormal” olarak vurgulanmıştır. İle ilgili olarak kese mantarı Ve basidiomycota, Haworth, özel işlevlerinin tamamen net olmadığını söyledi.

“Bu mantarlar mutlaka yeni değil, ancak diğer insanlar da onlara gerçekten bakmadı” diye açıkladı. “Olası mekanizmalarının ne olabileceği konusunda fazla araştırma yok.”

Neyse ki, bilim adamları bunu çok daha iyi anlıyor kandida.

Haworth, “Candida genellikle bir maya cinsidir ve insan dışkısında en yaygın olarak tanımlanan mantar türüdür” dedi. “Normal sağlıkla Candida albicans oldukça zararsızdırlar. Ancak sağlığınız tehlikeye girdiğinde, bu maya gelişebilir ve daha zararlı hale gelebilir.

OKU  Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Antibiyotikler ve bağışıklık bastırıcılar gibi ilaçlar, bağırsağın “iyi” bakterilerini parçalayabilir ve mayanın gelişmesine izin verebilir. Ne yazık ki Haworth, “DEHB ilaçlarının bağırsak mikrobiyomunu bozup bozmayacağı gerçekten araştırılmadı” dedi.

İn vitro testler sırasında belirtildiği gibi, gelişir Candida albicans bağırsak geçirgenliğine katkıda bulunabilir – bu da iltihaplanmaya yol açabilir.

Haworth, “Bağırsak bariyerinin iki ana işi var” dedi. “Birincisi, besinleri emmek ve ikincisi, istenmeyen şeylerin bağırsaktan vücuda girmesini önlemek – çoğunlukla mikroplar ve onların atık ürünleri.”

Bu bariyer, proteinler tarafından sıkıca bir araya getirilmiş hücrelerden oluşuyor, diye açıkladı. Ancak bu proteinler iltihaplanma nedeniyle hasar gördüğünde hücreler arasındaki boşluklar genişler.

Haworth, boşlukların metabolitlerin ve toksinlerin kan dolaşımına girmesine izin verdiğini ve “vücutta farklı bölgelere seyahat ederek iltihaplanmaya neden olduğunu” söyledi.

Cooke, “Bağırsak-beyin ekseni, bulaşmanın gerçekleşmesi için önemli bir yoldur” diye ekledi. “Bağırsak geçirgenliği, bağırsak ve beyni birbirine bağlayan bu aktarımları etkileyebilir.”

Şunu da belirtmekte fayda var ki daha önce çalışmalar dengesiz bir bağırsak mikrobiyotasının, iltihaplanmaya da yol açan bir bağışıklık tepkisini tetikleyebileceğini göstermiştir.

Enflamasyon DEHB’yi Nasıl Etkileyebilir?

Signos’ta klinik sağlık psikoloğu ve davranış değişikliği stratejisi direktörü olan Ph.D.

Healthline’a verdiği demeçte, “Bağırsak-beyin etkileşimlerinin incelenmesi, zihinsel sağlık semptomlarının neden olduğu işlevsel bozukluklarla ilgili olduğu için emekleme aşamasındadır” dedi.[although] ilişki giderek daha fazla tanınmaktadır.”

Şu anda DEHB ve inflamasyon arasındaki bağlantıya ilişkin çeşitli hipotezler bulunmaktadır.

Örneğin biri, beynin etrafındaki koruyucu tabaka ile ilgilidir. Haworth, “Tıpkı bağırsak gibi beynin de kan-beyin bariyeri denen bir bariyeri var” diye açıkladı. “Kandan beyne istenmeyen şeylerin girmesini engeller.”

Ancak devam etti: “Artan bağırsak geçirgenliğinin, bozulmuş bir kan-beyin bariyeri ile yakından ilişkili olduğunu çalışmalardan biliyoruz -[although] buna neyin sebep olduğundan emin olamayız.”

Haworth, başka bir potansiyel faktörün kinurenin yolunu içerdiğini söyledi. Bağırsakta mikroplar, triptofan adı verilen bir amino asidi nörotransmiter serotonine dönüştürmek için çalışır.

Ancak “maya türleri de dahil olmak üzere bazı patojenik mikroplar, triptofanı serotonine dönüştürmez” dedi. “Bunun yerine, onu kynurenine denen bir şeye dönüştürüyorlar. Ve bunlar kan-beyin bariyerini geçebilir ve nöroinflamasyonu tetikleyebilir.”

Haworth, kynurenine yolunun özellikle DEHB, depresyon ve şizofreni gibi akıl sağlığı sorunları olan kişilere duyarlı olduğunu ekledi.

Bu arada Cooke, bazı ensefalitlerin faydalı olduğunu açıkladı. Bununla birlikte, iltihaplanma uzun bir süre boyunca meydana gelirse yan etkiler ortaya çıkabilir.

OKU  "Ozempic Face": Bu nedir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

“Nöroenflamasyon (beynin iltihaplanması), dokuları kendilerini onarmaya teşvik eden bir süreçle beyni patojenlerden (patojenler) koruma birincil işlevine sahiptir” dedi.

Cooke, “Ancak, iltihaplanma durumu devam ederse, iltihaplanma zararlı hale gelebilir ve hücre yenilenmesini durdurabilir” dedi.

“Nöroenflamasyonun DEHB gelişimine katkıda bulunduğu ileri sürülmüştür ve DEHB’si olan hastaların büyük bir kısmının aynı zamanda eşlik eden bir inflamatuar veya otoimmün hastalığa sahip olduğu bulunmuştur.”

Bağırsak mikrobiyotasının dengelenmesi

Dengesiz bir bağırsak mikrobiyomu ve mikobiyomu DEHB’de rol oynuyorsa, bu bir dengenin semptomları hafifleteceği anlamına mı gelir?

Muhtemelen, dedi Dr. Baptist Health’in bir parçası olan Marcus Neuroscience Institute’ta bir nöropsikolog olan Raphael Wald. Healthline’a “Daha dengeli bir bağırsak mikrobiyomu ile DEHB semptomlarında bir iyileşme beklerdim” dedi.

Bostan, “bağırsak mikobiyomu ve mikrobiyomu diyet ve çevreden güçlü bir şekilde etkilendiği için, değişen diyet ve çevre aynı zamanda bağırsak mikobiyomu ve mikrobiyomunun bileşimini de değiştirecektir” dedi.

“Ancak,” diye devam etti, “bunun DEHB semptomlarını nasıl ve ne ölçüde etkileyeceği belli değil.”

Probiyotiklerin (“iyi” bağırsak bakterileri için besin) DEHB semptomlarını hafifletmeye yardımcı olup olmayacağına ilişkin bazı araştırmalar, potansiyel olarak olumlu sonuçlar göstermiştir – ancak daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç vardır.

Her iki durumda da, mutlu ve sağlıklı bir bağırsak, zihinsel ve fiziksel esenlik için hayati önem taşır. İngiltere’de kayıtlı bir diyetisyen olan Jenna Hope, çok sayıda yaklaşımın bağırsaklarınızdaki faydalı bakteri ve mantarları yeniden dengelemeye ve beslemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Healthline’a bunların şunları içerdiğini söyledi:

 • Çeşitli ve bitki bazlı bir diyet yiyin
 • Soğan, sarımsak, pırasa, muz, yoğurt (canlı kültürlerle), ekşi mayalı ekmek ve fermente sebzeler gibi prebiyotik ve probiyotik içeren gıdaları tüketmek
 • Yüksek şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca sınırlayın
 • Rafine edilmiş tahılları tam tahıllarla değiştirin (iyi bakteriler için besin görevi gören lif sağladıkları için)
 • stres Yönetimi
 • uykuya öncelik ver
 • Ölçülü egzersiz yapın

DEHB’nin diğer olası nedenleri

Bağırsak mikrobiyomu ve mikobiyomun DEHB ile bağlantılı olmasına rağmen, diğer faktörlerin gelişimine ve semptom şiddetine katkıda bulunduğu düşünülmektedir.

Bostan, “DEHB de dahil olmak üzere herhangi bir akıl sağlığı bozukluğunun başlangıcı genellikle çok faktörlüdür – yani gelişimi etkileyen birden fazla yol vardır” dedi.

Wald’a göre, diğer üç ortak belirleyici şunlardır:

 • genetik
 • Anatomi (beynin farklı yapılarının hacmi)
 • Fizyoloji (beyindeki kimyasal habercilerin eylemi)

Wald, “Ne yazık ki, DEHB’si olan kişilerde bulunan tek bir farklılığa işaret etmek mümkün değil” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

Sağlık

Probiyotik Gazlı İçecekler Bağırsak Sağlığınızı İyileştirmenize Gerçekten Yardımcı Olabilir mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir