Sağlık

Mifepriston: Kürtaj hapı hakkında bilmeniz gereken her şey

Bu yaygın kürtaj hapı yasaklandığında ne olur?

Pinterest’te paylaş
Bir Teksas davası, FDA’yı mifepriston adı verilen popüler bir kürtaj ilacına erişimi kesmeye zorlayabilir. Getty Images aracılığıyla Paul Ratje/The Washington Post
  • İlaç mifepriston FDA tarafından onaylandı 20 yılı aşkın süredir Erken gebelikleri sonlandırmak için.
  • Cuma günü, federal yargıçlar tarafından verilen iki ayrı karar, esasen FDA’yı rekabet eden yönergelerle bıraktı.
  • Teksas’ta bir federal yargıç, FDA’ya ilacın onayını geri çekmesini emretti, ancak Washington’da bir yargıç, FDA’ya ilacı kısıtlamamasını emretti.
  • Adalet Bakanlığı şimdi de ilaç kullanımını kısıtlayacak bir karara itiraz etti.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından 20 yıldır onaylanan yaygın bir kürtaj hapı, yakında bir mahkeme davası nedeniyle piyasadan çekilebilir.

Mifepriston adlı ilaç, 20 yılı aşkın bir süredir erken gebelikleri sonlandırmak için FDA onaylıdır.

Cuma günü Teksas’ta bir federal yargıç, FDA’ya ilacın onayını iptal etmesini emretti, ancak aynı gün Washington’daki bir yargıç FDA’ya ilacı kısıtlamamasını emretti.

FDA şu anda ilaçla ilgili olarak birbiriyle yarışan iki mahkeme kararına tabidir.

Adalet Bakanlığı bugün Texas davasını temyize götürdüğünü duyurdu. Teksas kararında yargıç, Adalet Bakanlığı’na itiraz etmesi için süre tanımak üzere kararın yürürlüğe girmesini erteledi.

Tıp uzmanları Teksas’ın kararını haksız buluyor

Büyük sağlık grupları, Teksas mahkemesinin kararına karşı konuştu.

American College of Jinecologists and Obstetrics’in şefleri, Cuma günü Texas kararıyla ilgili bir açıklama yaptı.

“Bu karar, tıbbi kürtaj tedavisini büyük ölçüde yanlış tanıtıyor. Kışkırtıcıdır, eğitimli profesyonellerin kararının yerine mahkemenin kararını küstahça ikame eder ve kürtajla, milyonlarca hastayla, onların sağlığıyla ve… hayatlarıyla şefkatle ilgilenen ACOG üyelerinin gerçekliğini çarpıtır.” tıbbi kürtajdan ve bunun güvenliğini ve etkililiğini gösteren onlarca yıllık önemli bilimsel verilerden etkilenmiştir.

“Mifepriston, yirmi yılı aşkın bir süredir tıbbi kürtaj için güvenli ve etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Bu güvenlik ve etkinlik, sağlam, kanıta dayalı klinik verilerle ve kadın doğum uzmanları ve jinekologlar dahil klinisyenlerin desteğiyle milyonlarca insan tarafından gözlemlenen kullanımla desteklenmektedir. Konuyla ilgili hakimin görüşü ne olursa olsun, mifepriston genel sağlık hizmetlerinin güvenli ve etkili bir parçasıdır.

Pfizer CEO’su ve diğer ilaç yöneticileri Texas kararını kınadı

Pazartesi günü, 400’den fazla yönetici ve ilaç şirketi yöneticisi, Teksas kararını kınayan ve buna “adli aktivizm” adını veren bir bildiri yayınladı.

OKU  Hidrasyon sağlıklı yaşlanmanın anahtarı olabilir

“Karar, onlarca yıllık bilimsel kanıtları ve yasal emsalleri göz ardı ediyor. Yargıç Kacsmaryk’in mahkeme müdahale eylemi, FDA’nın ilaç onayları üzerindeki yetkisini azaltmak için bir emsal oluşturdu ve tüm biyofarmasötik endüstrisi için belirsizlik yarattı.”

Yetkililer ayrıca FDA’yı ilaçları düzenlemeye devam etmesi için “açıkça desteklediklerini” yinelediler.

“Mahkemeler, bilime veya kanıtlara bakılmaksızın veya yeni ilaçların güvenliğini ve etkinliğini tam olarak gözden geçirmek için gereken karmaşıklığı dikkate almaksızın ilaç onaylarını bozabildiğinde, her ilaç mifepriston ile aynı riskle karşı karşıya kalır. İlaç geliştirme, onaylama ve izleme süreci kusurlu olsa da, kurumun çerçevesi, diğer şeylerin yanı sıra, beklenen güvenlik ve etkinlik profillerini koruyamadıklarında ilaçları piyasadan çekmek için onlarca yıllık benzersiz tıbbi yenilik ve düzenleyici mekanizmalara yol açmıştır.”

İlacın onayını iptal etme davası

Davayı denetleyen yargıç – Yargıç Matthew J. Kacsmaryk – esasen FDA onayını iptal ederek ilacın federal onayının durdurulmasına karar verdi.

FDA, mifepristona erişimin kaldırılmasının, hamileliğini sonlandırmak isteyen birçok hasta için daha kötü sağlık sonuçlarına ve geri dönüşü olmayan zararlara yol açacağını iddia ederek yargıçtan talebi reddetmesini istedi.

Araştırmalar, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki tüm kürtajların yarısından fazlasını oluşturan kürtaj ilaçlarının güvenli ve etkili olduğunu tutarlı bir şekilde göstermiştir.

Aracılı kürtajlar yasaklanırsa, milyonlarca Amerikalı, özellikle marjinal nüfustakiler, güvenli kürtaja erişimi kaybedecek ve kürtaj hizmeti sağlayıcısı olan ilçelerin sayısı azalacaktır.

Dr. Çift kurul onaylı bir OB/GYN ve kurul onaylı anne-fetal tıp uzmanı olan Kecia Gaither, Healthline’a söyledi.

Hukuk uzmanları dava hakkında ne düşünüyor?

Önceki bir röportajda, Case Western Reserve Üniversitesi’nde üreme sağlığı hakları konusunda uzmanlaşmış bir anayasa hukuku profesörü olan JD Jessie Hill, davanın anlamsız olduğunu söyledi.

FDA’nın piyasadan bir güvenlik sorunu oluşturan ilaçları geri çekme prosedürü vardır.

Hill, “İlaç üreticisinin bilgilendirilmesini ve kanıtlara göre hareket etme fırsatı verilmesini gerektiriyor” dedi.

Ancak mifepriston için herhangi bir güvenlik kaygısı olmadığı gibi, FDA’yı bir ilacı piyasadan çekmeye zorlayan herhangi bir emsal de yoktur.

Georgia College & State Üniversitesi’nde anayasa hukuku konusunda uzmanlaşmış iş hukuku yardımcı doçenti JD, PhD Nicholas Creel, eyalet çapında kürtaj yasağının söz konusu olmadığını söylüyor.

OKU  Statinler, orta düzeyde egzersizle kas ağrısını veya yorgunluğu daha da kötüleştirmez, çalışma bulguları

Creel, Yargıç Kacsmaryk’in kürtaj karşıtı politikaları destekleme geçmişine sahip olduğunu söylüyor.

Creel, “Üreme seçimleriyle ilgili mevcut emsali tersine çevirecek radikal bir karar arıyorsanız, istediğiniz ideal yargıç bu” dedi.

Dava temyiz edilecek olsa da, 5. Çevre Mahkemesinin – ve hatta Yüksek Mahkemenin – Yargıç Kacsmaryk’in kararlarını durdurmak için harekete geçeceğine dair bir garanti yok, Teksas’ta erken hamileliği kısıtlayan bir yasa olan SB 8 ile sicili, hamileliği yasaklayan herkesi cezalandırmayı yasakladı. hamile bir kişinin kürtaj olmasına yardımcı olur. Bu yasa, bireylerin kürtaj yapan veya hamile bir kişinin hamileliğin 6. haftasından sonra kürtaj yapmasına yardımcı olan herkesi en az 10.000 ABD Doları karşılığında dava etmesine olanak tanır.

Creel, “Emsaller bir kenara atılırken ve on milyonlarca kadının hakları kısıtlanırken yine onların yanında durmalarını bekleyebiliriz.” Dedi.

Mifepristonun yasaklanmasının yıkıcı sonuçları olur

Hamileliğin tıbbi olarak sonlandırılması, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın kürtaj şeklidir.

Uyuşturucular yasaklanırsa, doğurganlık çağındaki 64 milyondan fazla kadın tıbbi kürtaja erişimini derhal kaybeder.

Kendini ikili olmayan olarak tanımlayan veya geçiş yapmış veya geçiş yapmakta olan kişiler de dahil olmak üzere milyonlarca kişi daha erişimi kaybeder.

Üreme sağlığı savunucuları ayrıca tıbbi düşüklerin ortadan kaldırılmasının yüz yüze kliniklerdeki mevcudiyeti daha da azaltacağından şüpheleniyor.

İnsanlar daha uzun bekleme süreleri, rezervasyon randevularında gereksiz gecikmeler ve daha yüksek bakım maliyetleri bekleyebilir.

Araştırmalar sürekli olarak kürtaj ilaçlarının erken gebelikleri sonlandırmak için güvenli ve etkili bir seçenek olduğunu göstermektedir.

İlaç alan hastaların %0,4’ünden azı hastaneye yatış gerektirir.

Gaither, Mifepristonun hormon işlevini etkileyerek rahim zarının parçalanmasına ve embriyonun rahim duvarından ayrılmasına neden olduğunu açıklıyor.

Misoprostol uterus hücrelerine bağlanır ve dokuların dışarı atılmasına neden olan kasılmalara neden olur.

Gaither, “Doğru kullanıldığında, mifepriston/misoprostolün, tahmini gebelik yaşı olan 63 güne kadar gebeliğin tıbbi olarak sonlandırılmasında güvenli ve etkili olduğu bulunmuştur.” Dedi.

Alt çizgi:

Cuma günü Teksas’ta bir federal yargıç, FDA’ya hamileliği sonlandırmak için kullanılan bir ilacın onayını geri çekmesini emretti, ancak aynı gün Washington’daki bir yargıç FDA’ya ilacı kısıtlamamasını emretti.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Amerikalıların %60'ından fazlası çoğu durumda kürtajın yasal olması gerektiğini düşünüyor

Sağlık

Kürtaj hapı: son mahkeme kararının ardından mifepriston kullanılabilir durumda

Sağlık

Mifepriston: Bu Yaygın Kürtaj Hapı Yasal Kalacak mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir