Sağlık

Düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemek, tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabilir

Düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemek, tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Sebzeler çoğu diyet planının önemli bir parçasıdır. Stefa Nikoliç/Getty Images
 • Araştırmacılar, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyetin, tip 2 diyabetli çalışma katılımcılarının kilo vermesine ve kan şekeri düzeylerini iyileştirmesine yardımcı olduğunu söylüyor.
 • Ancak, katılımcıların 3 aylık bir takipte bu diyet planına bağlı kalmakta zorlandıklarını bulmuşlardır.
 • Uzmanlar, herhangi bir diyete başlamadan önce mevcut yeme alışkanlıklarınızı değerlendirmenin önemli olduğunu söylüyor.
 • Ayrıca fiziksel aktiviteyi genel günlük programlarınıza dahil etmenizi tavsiye ediyorlar.

Tip 2 diyabetli kişiler, düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yerlerse daha fazla kilo verebilirler.

Bu, bugün dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre Dahiliye Yıllıkları.

Güney Danimarka Üniversitesi’nden araştırmacılar tarafından yürütülen çalışmada, tip 2 diyabetli 165 kişi, altı ay boyunca rastgele düşük karbonhidrat, yüksek yağ (LCHF) ve yüksek karbonhidrat, düşük yağ (HCLF) diyetlerine atandı.

Araştırmacılar çalışmayı şu şekilde tasarladı:

 • Katılımcılara harcadıkları kadar kalori almaları tavsiye edilse de, katılımcıların yemelerine izin verilen kalori miktarında bir sınır yoktu.
 • Günlük kalorileriniz üç besin grubuna bölünecektir.
 • LCHF diyeti, günlük kalorinin %20’sini karbonhidratlardan, %50 ila %60’ını yağ kaynaklarından ve %25 ila %30’unu proteinden sağlar.
 • HCLF diyeti, günlük kalorilerin yaklaşık %50 ila %60’ını karbonhidratlarda sağlar ve geri kalanı yağlar ve proteinler arasında bölüştürür.

Hangi tip 2 diyabet diyet planı çalışması bulundu?

6 ay sonra araştırmacılar, LCHF diyetindeki katılımcıların, HCLF diyetindekilere göre daha fazla kilo kaybı ve daha iyi kan şekeri kontrolü gösterdiğini söyledi.

Ortalama olarak, LCHF diyeti uygulayan kişiler hemoglobin A1c’yi yüzde 0,59 daha fazla düşürdüler ve ayrıca HCLF grubundakilere kıyasla 3,8 kg daha fazla kilo verdiler.

Araştırmacılar, LCHF yiyen kişilerin, HCLF diyetine kıyasla “iyi” kolesterol ve trigliserit seviyelerinde daha fazla iyileşme ve ayrıca bel şekli ve vücut yağ yüzdesinde daha fazla azalma yaşadıklarını söylüyor. Bununla birlikte, HCLF diyetine kıyasla “kötü” kolesterolde de bir artış oldu.

Özellikle, diyet alışkanlıkları ve faydaları 3 aylık takip boyunca sürdürülmedi. Araştırmacılar ayrıca iki grup arasında karaciğer yağı veya iltihaplanma miktarında bir fark bulamadılar.

OKU  CDC ölümcül kene kaynaklı hastalığa karşı uyarıyor: Bilmeniz gerekenler

Çalışma yazarları, sürdürülebilir başarı için daha uzun süreli diyet müdahalelerinin gerekli olabileceğini öne sürüyorlar.

Vücudumuzun karbonhidratlara ihtiyacı vardır.

Healthline’ın görüştüğü bir uzman, diyette bir karbonhidrat dengesi olması gerektiğini söyledi.

Michigan’daki Trinity Health Lacks Cancer Center’da onkoloji beslenme uzmanı ve Beslenme ve Diyetetik Akademisi sözcüsü olan MS, RD, CSO Amy Bragagnini, “Karbonhidratlar önemlidir” diyor. “Karbonhidratlar, beynimiz ve vücudumuz için tercih edilen enerji kaynağıdır.”

Sorunun, insanların çok fazla karbonhidrat, özellikle de ekmek ve şekerde bulunanlar gibi yüksek oranda işlenmiş basit karbonhidratlar yemesi olduğunu belirtiyor.

Bragagnini, “Çok fazla işlenmiş veya basit karbonhidrat yemek, kalp hastalığı, istenmeyen kilo alımı ve diyabet riskinin artmasına neden olabilir.” Dedi.

Yine de Bragagnini, müşterilerin karbonhidratlar konusunda “korkmasını” istemediğini söylüyor.

Bunun yerine, karmaşık karbonhidratları (tam buğday ekmeği, kahverengi pirinç, fasulye) seçmenizi ve ardından porsiyon boyutlarına aşina olmanızı önerir.

Düşük karbonhidratlı diyetler uzun vadeli bir çözüm mü?

Julie Cunningham, Kayıtlı Diyetisyen ve yazarı Tip 2 diyabeti evcilleştirmek için 30 günkilo kaybı ve/veya kan şekeri kontrolü için düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet kullanmayla ilgili en büyük endişesinin, bir müşterinin bu yeme modelini uzun vadede sürdürüp sürdüremeyeceği olduğunu söylüyor.

“Yazarların belirttiği gibi, çalışma katılımcıları, çalışma tamamlandıktan 3 ay sonra diyet değişikliklerini veya sağlıklarındaki gelişmeleri sürdüremediler” dedi.

Cunningham, Healthline’a “Hastalarımın diyetlerini geçici olarak değiştirmelerini ve daha sonra düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemeyi bıraktıklarında potansiyel olarak kötüleşen kan şekeri seviyeleri, kilo alımı ve buna bağlı depresyon yaşamalarını istemiyorum” dedi.

Ve yüksek yağlı bir diyet ilk başta cazip gelse de, Cunningham, özellikle karbonhidratlar kısıtlandığında sıkıcı hale geldiğinden bahsediyor. Örneğin, fırınlanmış patatesinizi ekşi krema, peynir ve domuz pastırması parçaları ile hayal edin… ama patates yok.

OKU  Göz Damlası Geri Çağırma: Şimdi Bilmeniz Gereken Her Şey

Başarılı bir diyet için bazı ipuçları

Bragagnini ve Cunningham, diyet başarısı için bir dizi ipucu sundu.

Mevcut diyetinizi ve başarının önündeki engelleri değerlendirin

Braganini, dengeli beslenmenin önündeki en büyük engellerden birinin bunu bilmek ve buna hazırlık yapmak olduğunu söylüyor.

Başlangıç ​​noktanızın ne olduğunu bilmek, nerede değişiklik yapacağınızı daha iyi anlamanıza yardımcı olabilir.

İnsanların yapabilecekleri en önemli şeylerden birinin, her gün gerçekten ne yediklerini öğrenmek olduğunu söylüyor.

Kayıtlı bir diyetisyenle konuşmak, başlamak için iyi bir yerdir.

Bragagnini, bir beslenme uzmanıyla çalışmanın, küçük değişiklikleri zaman içinde sürdürülebilir kılmak için uygulamaya başlamak için ihtiyaç duyduğunuz bilgileri edinmenize yardımcı olabileceğini açıklıyor.

Biraz fiziksel aktivite ekleyin

Tutarlı fiziksel aktivite, metabolizmayı optimize etmenin ve iltihaplanmayı azaltmanın başka bir yoludur, diye açıklıyor Bragagnini.

“Birçok insan bana spor salonuna gidemeyecek kadar meşgul olduklarını veya maliyetin büyük bir faktör olduğunu söylediler. Sadece biraz egzersiz yapmak için gün içinde kısa süreler bulmaları için onlara meydan okuyorum” dedi.

Deneyebilirsin:

 • Öğle tatilinde (veya günün herhangi bir başka molasında) yürüyüşe çıkın.
 • Reklamlar veya reklamlar sırasında ağırlık direnci egzersizleri (şınav, ağız kavgası, akciğerler)
 • Her gün düzenli egzersiz dönemlerini bir kenara bırakın ve bunu bir alışkanlık haline getirmeye çalışın.

Bu değişiklikler birlikte, yağsız vücut kütlesini artırmaya, kaygıyı azaltmaya ve metabolizmayı iyileştirmeye yardımcı olabilir, bunların tümü dengeli bir diyetin yanı sıra kilo kaybına yol açabilir” diyor Bragagnini.

Neyin kontrolünüzde olduğunu hatırlayın

Cunningham, “Yediğimiz yiyecekler ve yaptığımız fiziksel aktiviteler üzerinde doğrudan kontrole sahibiz” diyor, “ancak tartıdaki sayı üzerinde doğrudan kontrolümüz yok.”

Bu, iki kişinin tamamen aynı diyeti yiyebileceği ve tamamen aynı miktarda egzersiz yapabileceği, ancak farklı ağırlıklarda sonuçlanabileceği anlamına gelir.

Cunningham, bunun iyi olduğunu açıklıyor.

“İyi beslenmeyi seçerek ve vücudunuza ihtiyaç duyduğu aktiviteyi vererek başarıyı ölçün ve ölçekteki sayı hakkında endişelenmeyin” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir