Oyun Haberleri

AMD, rakibinin dökümhane genişletmesinin başarılı olup olamayacağı sorulduğunda Intel’e pek aldırış etmiyor: ‘Elbette hayır’

ntel engineers work in Fab 34, the newest Intel manufacturing facility in Ireland

Bu hafta Barselona’da düzenlenen Canalys Forum EMEA etkinliğinde AMD’nin stratejik ortaklıklardan sorumlu başkan yardımcısına Intel’in diğer şirketler için çip üretmek üzere yeni dökümhaneler kurma kararının başarılı olup olmayacağı soruldu. Yanıt acımasızdı: “Elbette hayır.”

The Register tarafından bildirildiği üzere konferans, BT alanındaki büyük satıcıların, kanal ortaklarının ve distribütörlerin çoğunun çeşitli konuları ve haberleri tartışmak üzere bir araya gelmesini içeriyor. Şu anda Intel, Kuzey Amerika, Meksika ve Almanya’da çok sayıda yeni üretim tesisi inşa etme sürecinde.

Ekstra kapasite sadece kendi çipleri için geçerli değil; Intel üretim sözleşmeleri için pazarlık yapıyor ve yakın zamanda Arm ile bunu yapmak için bir anlaşma yaptı. Bu elbette diğer işlemci şirketlerinin çip yapımını nasıl üstlendiğine tamamen zıt bir yaklaşım. Örneğin AMD, üretiminin büyük çoğunluğu için TSMC’ye güveniyor.

AMD’deki stratejik ortaklıkları denetleyen Darren Grasby’ye Intel’in bu çabadaki başarı olasılığı hakkındaki düşünceleri sorulduğunda geri durmadı ve AMD’nin kendi dökümhanelerinden kurtularak biriktirdiği paranın hemen geri döndüğüne dikkat çekti. Araştırma ve Geliştirme.

Tesisleri GlobalFoundaries işine devrettiğinde mali durumunun ne kadar kötü olduğu göz önüne alındığında, bu gerekli bir karardı, ancak uzun vadede açıkça karşılığını veren bir karardı. AMD sadece borçlarını temizlemekle kalmadı, aynı zamanda nakit girdisi şüphesiz Zen mimarisine benzer yapıların piyasaya çıkmasını da sağladı.

Kaliteli kızartma bir yana, Grasby iyi bir noktaya değiniyor. Büyük ölçekli çip üretiminin pazar payına bakıldığında TSMC’nin büyük bir yüzdesi var. Hatta cips yapacak kadar için Arc serisi grafik kartları için GPU’lar ve yakında çıkacak Meteor Lake CPU’ları için grafikler ve SoC döşemeleri gibi Intel.

Bir sonraki yükseltmeniz

Nvidia RTX 4070 ve RTX 3080 Founders Edition grafik kartları

(Resim kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’nin en iyi çipleri.
En iyi oyun anakartı: Doğru panolar.
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor.
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin.

OKU  Post Malone 'iki haftalık kargaşa' için Apex Legends'a geliyor, Tanrı hepimizin yardımcısı olsun

Ancak Intel’in nakit sıkıntısı yok ve Ar-Ge’ye halihazırda büyük meblağlar harcadığı göz önüne alındığında, bu paranın bir kısmını, özellikle ABD’de büyük hacimlerde üst düzey çipler üretme yeteneğini genişletmek için kullanması mantıklı görünüyor. Alman hükümetleri de onlara bunun için bir miktar mali yardım sağlayacak.

Başarılı olursa ve Intel, TSMC ve Samsung’a fabrika işinde paralarının karşılığını gerçekten iyi bir şekilde verebilirse, o zaman bu şüphesiz Intel’in uzun zamandır verdiği en iyi karar olacaktır.

Ancak Grasby haklıysa ve bu büyük bir başarısızlıksa, Intel’in dökümhanelerinin, tıpkı yakın zamanda FPGA segmentinde olduğu gibi, ayrı bir bölüme ayrıldığını görebiliriz. Acaba Grasby’nin buna tepkisi ne olurdu? ‘Sana söylemiştim!’

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.