Sağlık

Egzersiz yapmak için motivasyona mı ihtiyacınız var? Bir eğitim ortağı bulun

Egzersiz yapmak için motivasyona mı ihtiyacınız var?  Bir eğitim ortağı bulun

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, insanların sosyalleşmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor ve bu yüzden arkadaşlarla çalışmak motive olmanıza yardımcı olabilir. Maki Nakamura/Getty Images
  • Araştırmacılar, diğer aktif insanlarla egzersiz yapmanın sizi motive etmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.
  • Arkadaşlarla yapılan fitness aktivitelerinin antrenmanı daha keyifli hale getirdiğini ve ayrıca bir sorumluluk faktörü eklediğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, partnerinizin sizi engellememesi veya cesaretinizi kırmaması için fitness seviyenize yakın biriyle çalışmanızı tavsiye ediyor.

Bazıları için aşikar olabilir, ancak yeniye göre bir arkadaşla çalışmak, tek başına gitmekten daha motive edici. Araştırma bugün yayınlandı.

Ve kanıtlar sadece anekdot değil.

Aslında, sosyal etkileşimlerin topluluktaki hareket eğilimleri üzerindeki etkisini açıklayan yeni geliştirilmiş bir matematiksel model var.

Orta derecede aktif insanlarla etkileşime girmenin, yerleşik insanları daha aktif olmaya teşvik edebileceğini öne sürüyor.

Araştırma, New Jersey’deki Kean Üniversitesi’nde yardımcı doçent olan Ensela Mema liderliğindeki bir ekip tarafından geliştirildi.

Arkadaşlarla eğitim üzerine araştırma

Araştırmacılara göre, bu 2018ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanı yönergeler Fiziksel aktivite türlerini ve miktarlarını önermek, günlük egzersiz rutinlerinde fazla bir gelişme sağlamadı.

Bu nedenle, Mema ve meslektaşları, akranlarla sosyal etkileşimlerin bir topluluk içinde fiziksel aktiviteyi arttırmada önemli bir rol oynayabileceğini gösteren önceki araştırmaları gözden geçirdi. Sosyal etkileşimlerin bir nüfusun zaman içindeki hareket eğilimlerini nasıl etkileyebileceğini simüle eden bir matematiksel model geliştirdiler.

ABD Askeri Akademisi’nden alınan verileri kullanan simülasyonlar, azalan fiziksel aktivite seviyelerine ve sosyal etkileşimleri olmayan hareketsiz davranışlara sahip popülasyonların en yaygın olduğunu gösterdi.

Ancak simülasyonlar, yerleşik ve orta derecede aktif insanlar arasındaki sosyal etkileşimleri içerdiğinde, uzun vadede fiziksel olarak daha aktif hale geldiler. Orta derecede aktif insanların zamanla daha hareketsiz hale geldiği simülasyonlarda, genel fiziksel aktivite eğilimleri azaldı.

Araştırmacılar yaptığı açıklamada, “Geleneksel olarak, hareketsiz bireylerin daha aktif hale gelmesini sağlayarak fiziksel aktivite müdahalelerine rehberlik ettik” dedi. “Modelimiz, aktivitelerini sürdürmek için orta derecede aktif nüfusa odaklanmanın ve yerleşik insanlarla etkileşimlerini artırmanın, genel olarak popülasyonda daha yüksek fiziksel aktivite seviyelerini teşvik edebileceğini öne sürüyor.”

Simülasyonlar gerçek dünya verileriyle doğrulanmamış olsa da, araştırmacılar hala halk sağlığı çabalarını bilgilendirebilecek yeni bilgiler sağladıklarını söyledi.

OKU  COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Hareketsiz ve orta derecede aktif insanlar arasındaki etkileşimi teşvik etmeyi amaçlayan sosyal aktiviteler önerirler.

Arkadaşlarla eğitim neden işe yarar?

Uzmanlar, grup egzersizlerinin sadece eğlenceli olmadığını, aynı zamanda güçlendirici olduğunu ve insanların ortaya çıkma ve sonuç alma olasılığını artırdığını söylüyor.

Providence Saint John Sağlık Merkezi’ndeki Pasifik Sinirbilim Enstitüsü’nün kişisel antrenörü ve beyin sağlığı koçu Ryan Glatt, “Bireyin kişiliğine, beklentilerine, deneyimine ve motivasyonuna bağlı olarak, herkes daha sosyal bir egzersiz ortamına farklı ve benzersiz bir şekilde yanıt verebilir” dedi. Kaliforniya.

Glatt, Healthline’a verdiği demeçte, “Bazı kişiler kendilerini rekabetçi hissederken, bu rekabet duygusu arkadaşça ve oyuncudan agresif ve ciddiye kadar değişebilir.” “Tersine, diğerleri kendilerini başkalarıyla karşılaştırabilir, bu da bağlama bağlı olarak özgüvenini azaltabilir veya artırabilir.

“Bazı insanlar, kendilerine verdikleri bir taahhütte asla başarısız olmayacakları için dahili olarak daha sorumlular ve diğerleri, harici bir hesap verebilirlik sistemine sahip olduklarında uygulamaya daha yatkın olduklarından, harici olarak daha hesap verebilirler” diye ekledi.

Daha iyi fitness sonuçları

New York City’deki Rumble Boxing’in kurucu ortağı Noah Neiman, Healthline’a insanların ortak bir tür olduğunu söyledi, bu yüzden başkalarıyla antrenman yaparak daha iyi sonuçlar elde etmek mantıklı.

Paylaşılan hareketin “zihin ve beden üzerinde kalıcı bir olumlu etkiye sahip olmak için gerçekten ihtiyaç duyulan artan çaba için bir üreme alanı” olduğunu söyledi.

Neiman, “Sürüler halinde hayatta kalıyor ve gelişiyoruz” dedi. “Çok sayıda araştırma, güçlü bir akran grubunun fiziksel sağlığımız ve ruhumuz üzerinde gözle görülür etkileri olduğunu gösteriyor. Egzersiz yapmak önemlidir ve sosyalleşmek için zaman ayırmak önemlidir. Bu ikisinin mutlaka el ele gitmesi gerekmez. Bu iki önemli unsuru birleştirmek istediğim için rumble (boks) yaratmak istedim.”

Grup egzersizlerinin avantajları ve dezavantajları

Connecticut’taki Yale New Haven Hastanesi’nde egzersiz fizyoloğu olan PhD, Matthew Stultz, Healthline’a grup egzersizinin faydalarını destekleyen uzun bir kanıt geçmişi olduğunu söyledi.

OKU  Tatil stresi: Neden şimdi kendiniz için iyi bir şeyler yapmanın en iyi zamanı?

Stultz Healthline’a verdiği demeçte, “1898’de Travis Triplett (Indiana Üniversitesi’nde) ile yapılan deneyler, birisiyle egzersiz yapmanın daha çok çalışmanıza (ve) daha hızlı olmanıza yardımcı olabileceğini gösteriyor, buna ‘sosyal terfi’ deniyor” dedi. “Bu durumda, birlikte koşan iki kişi daha hızlı koşmak için birbirini iter.”

Ancak Stultz, bunun tersinin de olabileceği konusunda uyardı.

“Eşiniz daha kötü durumdayken yavaşlamaya mecbur hissedebilirsiniz ve muhtemelen bu yüzden bazı insanlar yalnız egzersiz yapmaya mecbur hissediyorlar. Stultz, “Başkasının çaba eksikliği veya ‘ayak uyduramama’ yetersizliği tarafından geride tutulmak istemiyorlar” dedi. “Size benzeyen ve benzer hedeflere, zindelik düzeyine ve sürüşe sahip olan veya yakında o seviyeye geçmeye hazır olan biriyle antrenman yapmanızı öneririm.”

Stultz ayrıca kişisel antrenör istihdamının genellikle bir başkasıyla etkileşim kurma ve onu motive etme arzusunun bir sonucu olduğunu söyledi.

“Bazı insanlar başkalarıyla yan yana çalışmayı tercih ediyor ve sosyal etkileşime ve hesap verebilirliğe ihtiyaç duyuyor; Bu yüzden kişisel eğitmenler ve uzmanlık (ve) rehberlik var” dedi Stultz Healthline’a. “Birçoğunun sadece egzersiz yapan diğer insanlarla birlikte olması ve onlarla birlikte egzersiz yapmaması gerekiyor.”

Bir fitness taahhüdü verin

Ulusal zincir Pure Barre’nin egzersiz operasyonları başkanı Danielle Cote, Healthline’a grup egzersizine yaklaşımınızı dengelemenin önemli olduğunu söyledi.

Cote, “Bazı insanlar antrenmanlarını planlamakta ve onlara yeniden planlanamayacak zorunlu toplantılarmış gibi davranmakta başarılı oluyorlar” dedi. “Özellikle gün içinde öncelik listesinde aşağı doğru hareket etmek kolay olabilir. İster her gün aynı saatte çalışıyor olun, ister diğer taahhütler ve taahhütler nedeniyle vardiyanız gerekiyorsa, sizin için en uygun zamanı bulun ve planlayın.

Cote, karşılaştırılabilir başarısızlıkların motivasyonunuzu etkilemesine izin vermek yerine ilerlemeyi kutlamanın önemli olduğunu ekledi.

Cote, “Kendinize lütufta bulunmayı unutmayın,” dedi. “Antrenman dışında, günlük hayatta karşılaştığınız birçok talep var ve yaşam tarzı faktörleri de büyük rol oynuyor. Genellikle bireyler, dikkate alınması gereken bu kadar çok bileşen varken ne tür bir ilerleme kaydettiklerine odaklanırlar.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir