Sağlık

Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini daha önce düşünülenden daha fazla azaltabilir

Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini daha önce düşünülenden daha fazla azaltabilir

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, önceki çalışmaların Akdeniz diyetinin tip 2 diyabet riskinizi azaltmada ne kadar etkili olduğunu hafife almış olabileceğini gösteriyor. Davide Illini/Stocksy
  • Tip 2 diyabet riski, Akdeniz diyeti ile önemli ölçüde azaltılabilir.
  • Türünün ilk örneği olan bir çalışmada araştırmacılar, Akdeniz diyetinin tip 2 diyabet riski üzerindeki etkilerini belirlemek için bir kan testi geliştirdiler.
  • Bu test, Akdeniz diyeti ile tip 2 diyabet riskinin azalması arasında daha önce kendi kendine bildirilen testlere göre daha güçlü bir ilişki tanımladı.

Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini önceden düşünülenden çok daha fazla azaltabilir.

Bu, Akdeniz diyetinin tip 2 diyabet riski üzerindeki etkisini belirlemek için yeni bir kan testi geliştiren İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacıların yeni bulgularından geliyor.

Bu, belirli moleküllerin seviyelerini ölçmek ve kandaki bir biyobelirteç skorunu hesaplamak için bir kan testi kullanan türünün ilk çalışmasıdır. Önceki araştırma kişisel bildirimle sınırlıydı.

Aradaki farkı karşılaştırmak için çalışmanın yazarları ayrıca katılımcılardan tükettikleri gıdaları kendilerinin tanımlamasını istedi.

Araştırmacılar, biyobelirteç puanını kullanmanın, Akdeniz diyeti ile tip 2 diyabet riskinin azalması arasında kişisel bildirime göre daha güçlü bir ilişki tanımladığını bulmuşlardır.

Bu, daha önce kendi kendine bildirilen çalışmaların bir Akdeniz diyetine bağlılık ile tip 2 diyabet riski arasındaki ilişkiyi hafife almış olabileceğini gösterebilir.

Son olarak çalışma, sekiz Avrupa ülkesinde yaşayan 340.234 kişinin biyobelirteç puanlarını inceledi.

Çalışma yazarları ayrıca, biyobelirteç puanının Akdeniz diyetine ne ölçüde özgü olduğu şu anda bilinmediğinden, yeni bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu belirtiyor.

Beslenme uzmanları, Akdeniz diyetinin en sağlıklı diyetlerden biri olduğu konusunda hemfikirdir.

Akdeniz Diyetinin her yıl ABD Haberleri ve Dünya Raporunun en iyi diyetler sıralamasında en üst sıralarda yer almasının birçok nedeni vardır.

Uzmanlar, bunun tip 2 diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere önemli sağlık yararları olan en sürdürülebilir beslenme modellerinden biri olduğu konusunda açıkça hemfikirdir.

Araştırmaya dahil olmayan beslenme uzmanı ve “Sıska Karaciğer” kitabının yazarı MS, RDN’den Kristin Kirkpatrick, bu çalışmanın diğer Akdeniz araştırmalarının daha önce bulduğu benzer sonuçları vermesine şaşırmadığını, ancak burada ilginç olan şeyin ne olduğunu söylüyor. ölçülen diyete uyum ve sağlık yararları arasındaki ilişkinin eklenmesi.

OKU  Yumurtalık Kanseri: Fallop Tüplerini Almak Riski Azaltabilir mi?

Beslenme ve Diyetetik Akademisi LD sözcüsü ve Olive Tree Nutrition LLC’nin sahibi RDN Rahaf Al Bochi de çalışmaya dahil değildi. Bu yeni araştırmanın, Akdeniz diyetini takip etmekle tip 2 diyabet riskini azaltmak arasında umut verici bir bağlantı sunduğunu söylüyor.

Al Bochi ayrıca, özellikle örneklem büyüklüğü yalnızca Avrupa ülkelerinde yaşayan katılımcılara dayandığından, daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda araştırmacılarla aynı fikirde.

Akdeniz diyetini “sağlıklı” yapan nedir?

Amerikan Kalp Derneği, bir Amerikan Kalp Derneği’nin son güncellemesinde Akdeniz tarzı beslenmeye yer verdi. Alet kalp sağlığını değerlendirmek için – ve iyi bir sebeple.

Al Bochi, “Akdeniz diyeti, bazı et, kümes hayvanları ve süt ürünleri ile birlikte çok sayıda sebze, meyve, kepekli tahıl, fındık, tohum, baklagiller, balık, bitki ve zeytinyağını vurgular” diyor. “Bu, sağlık yararları ile bağlantılı olan vitaminler, mineraller, antioksidanlar ve doymamış yağlar açısından zengin olduğu anlamına geliyor” diye açıklıyor.

Kirkpatrick, diyetin çok besleyici olduğunu ve kendi başlarına ölüm oranını azaltan ve çeşitli kronik hastalık riskini azaltan birçok gıda içerdiğini kabul ediyor. Kirkpatrick, diyetin ilave şekerler, rafine edilmiş tahıllar ve doymuş yağlar açısından da sınırlı olduğunu açıklıyor.

Amerikan Kalp Derneği açıkladı Bu Akdeniz diyeti, kalp hastalığı ve felci önlemede ve obezite, diyabet, yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon gibi risk faktörlerini azaltmada önemli rol oynayan sağlıklı beslenme alışkanlıklarına ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Akdeniz diyetine başarılı bir şekilde nasıl geçilir?

İster bir Akdeniz diyetine geçmeyi düşünüyor olun, ister sadece bu kategoriye daha fazla yiyecek dahil etmek isteyin, sağlık uzmanları, kalıcı değişiklikler yapmanıza yardımcı olabilecek akılda tutulması gereken birkaç basit ipucu olduğunu söylüyor.

Başlamak için yavaş başlayın

Kirkpatrick, “Küçük adımlar atın” diyor. Bunu yapmak için insanların mevcut veya mevcut diyet veya yeme alışkanlıklarının belirli bir alanıyla başlaması gerektiğini öneriyor.

OKU  Onkoloji/Kanser: 2023'teki Gelişmeler ve Atılımlar

“Örneğin, yüksek miktarda doymuş yağ tüketmeye alışkınsanız, bunları sınırlamak ve tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar gibi daha fazla doymamış yağ eklemek yardımcı olabilir” diyor. Kirkpatrick, “Aperatif olarak fındık ve tohumlarınız veya yemek pişirirken daha fazla sızma zeytinyağınız var gibi görünüyor” diye ekliyor.

Al Bochi, mevcut öğünlerinize fazladan bir porsiyon sebze ve meyve ekleyerek daha Akdeniz diyetine geçmenizi önerir.

Birincil proteininize öncelik verin

Kirkpatrick, birincil protein kaynaklarınızı da değerlendirebileceğinizi ve buraya daha çok fasulye, baklagiller ve yağlı balıklara odaklanarak bazı Akdeniz faktörleri ekleyebileceğinizi söylüyor.

Al Bochi, menüye fasulye, mercimek, fındık ve tohumlar gibi daha fazla bitki bazlı protein eklenmesini kabul ediyor ve öneriyor.

Amerikan Kalp Derneği aşağıdakileri sunar: Porsiyon boyutu ipuçları et yemeyi tercih edenler için:

  • iskambil kağıdı büyüklüğünde et parçası
  • küçük bir tavuk budu veya uyluk
  • 3/4 su bardağı balık, kuşbaşı
  • 2 ince dilim yağsız biftek (dilimlenmiş 3 “x 3” x 1/4 “)

Çıkarmak yerine ne eklediğinize odaklanın

Al Bochi, “Diyetinize kısıtlamak yerine neler ekleyebileceğinize odaklanın” diyor. Kirkpatrick, mevcut diyetinize daha fazla meyve ve sebze ekleyerek yanlış gidemeyeceğinizi söylüyor.

Bunun zamanla sürdürülebilecek daha Akdenizli bir yaklaşıma doğru bir adım olduğunu söylüyor.

Al Bochi ayrıca zeytinyağını ana yağ olarak kullanarak diyete daha fazla Akdeniz yemeği eklemeyi öneriyor.

Bu bir diyet değil, bir yaşam tarzı

Al Bochi, bir Akdeniz beslenme planını takip ederken, ne yaptığınız ve ne tüketmediğinizle ilgili olsa da, bunun bir diyetten çok bir yaşam tarzı olduğunu akılda tutmanın önemli olduğunu söylüyor.

“Akdeniz diyeti, dikkatli yemeyi, yemek zamanlarında sosyalleşmeyi ve günlük egzersizi teşvik eden bir yaşam tarzıdır” diyor. Amerikan Kalp Derneği, kalp sağlığı için önemli olan Akdeniz yaşam tarzının tek parçasının diyet olmadığını söyleyerek bunu destekliyor.

AH’ye göretarihsel olarak egzersiz ve sosyal aktiviteleri içeren yaşam tarzlarıyla ilişkilendirilen bir beslenme modelidir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic ve diğer GLP-1 ilaçları kalp krizi riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir

Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir