Sağlık

En kolay uykuya dalmanıza yardımcı olan müzik türleri nelerdir?

En kolay uykuya dalmanıza yardımcı olan müzik türleri nelerdir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, müziğin tanıdık ve rahatlatıcı olması durumunda uykuya dalmanıza yardımcı olabileceğini söylüyor. FreshSplash/Getty Images
  • Uyumak için müzik dinlemek, birçok kişinin yararlı bulduğu yaygın bir uygulamadır.
  • Araştırmacılar, Spotify’da uyku getirmeyi amaçlayan yaklaşık 1000 müzik çalma listesini analiz etti.
  • Birçok çalma listesi, tipik olarak uykuyla ilişkilendirilmeyen yüksek enerjili parçalarla doluydu.

Çocukların ninnisi “Twinkle Twinkle Little Star” ile BTS’in K-pop hiti “Dynamite” arasında benzerlikler bulmakta zorlanabilirsiniz.

Her iki şarkının da insanların uykuya dalmasına yardımcı olmak için yaygın olarak kullanıldığı ortaya çıktı.

Şaşırmış?

Bulguları bugün dergide yayınlanan araştırmacılar da öyleydi. ARTI BİR.

Uykuya dalmak için müzik kullanmak yaygındır

Araştırmacılar, ankete katılanların neredeyse yarısının uykuya dalmak için müzik kullandığını gösteren önceki çalışmalara atıfta bulundu.

Yine de bu uygulama yaygın olsa da, insanların bu amaçla gerçekte ne tür müzik dinlediğine dair çok az ayrıntılı araştırma var.

Bu çalışmada araştırmacılar, insanların uykuya dalmak için ne tür müzik dinlediklerini belirlemek için ses akışı hizmeti Spotify’dan gelen verileri inceledi.

Veriler anonimleştirilirken, araştırmacılar Spotify’ın 92 ülkede kullanıldığını ve her yaştan insanın müzik dinleme servislerini kullandığını tespit etti. Bunun, araştırmalarına bugüne kadar uyku müziğiyle ilgili en küresel içgörüyü sağladığına inanıyorlar.

En popüler “uyku müziği” hangisiydi?

Analizlerini yürütmek için, araştırmacılar önce her dilde “uyku” kelimesinin her bir varyasyonunu içeren tüm çalma listelerinin bir listesini derlediler ve ardından uyku için tasarlanmamış müzik dışı sonuçları (podcast’ler veya doğa sesleri gibi) kaldırdılar (ör. “uyku” kelimesini içeren grup adları veya 100’den az takipçi.

Bu, onlara 130.150 benzersiz parça dahil 986 çalma listesi bıraktı. Araştırmacılar daha sonra bu parçaları istatistiksel olarak analiz ettiler ve tempo, ses yüksekliği ve enerji gibi özelliklerine göre kümeler halinde gruplandırdılar.

OKU  İnflamatuar barsak hastalığının alevlenmeleriyle ilişkili diyet lifi

Şimdiye kadarki en büyük küme, araştırmacıların beklediği gibi çevresel izlerden oluşuyordu.

Ancak diğer büyük kümeler, pop hitleri ve bağımsız parçalar da dahil olmak üzere çağdaş radyo parçalarıyla doluydu.

Önceki kendi kendine bildirilen araştırmalar, klasik müzik ve enstrümantal müziğin uyku müziği için en yaygın kullanılan türler arasında olduğunu buldu.

Araştırmacılar, yeni çalışmadan elde edilen şaşırtıcı bir bulgunun, her iki türün de pop veya rap’ten daha az yaygın olduğu olduğunu bildirdi.

Uyku müziği seçmek için olası açıklamalar

“İnsan beyni bir örüntü tanıyıcıdır ve bunu doğru yapmak gerçekten eğlencelidir,” dedi Dr. Alex Dimitriu, Psikiyatri ve Uyku Tıbbında Çift Kurul Sertifikalı ve Kaliforniya’da Menlo Park Psikiyatri ve Uyku Tıbbı ile BrainfoodMD’nin Kurucusu.

Dimitriu’ya göre, oldukça dans edilebilir veya enerjik olan şarkılar aslında birinin doğru koşullarda uykuya dalmasına yardımcı olabilir.

Dimitriu, Healthline’a “Bu şarkıların yüksek sesli geçişler veya ani tempo veya yoğunluk değişiklikleri olmadan, hala yapılandırılmış, simetrik ve tahmin edilebilir olması muhtemeldir” dedi.

Şarkılara aşina olmak, aynı zamanda yüksek enerjili parçalara uykuya dalmaya da yardımcı olur.

“Yenilik aynı zamanda beyni uyanık tutan şeydir. Müzik, ister hızlı ister yavaş, muhtemelen [a] Dimitriu, “yenilik” eksikliği veya uyumaya yardımcı olacak sürprizler, “dedi.

doktor Illinois’deki Northwestern Medicine Central DuPage Hastanesi’nde uyku tıbbı uzmanı olan Kuljeet (Kelly) Gill, Healthline’a şunları söyledi: “Uyku sorunları çok yaygın bir sorun olduğu ve müzik yatıştırıcı olabileceği için insanların uyumak için müzik kullanması şaşırtıcı değil.”

Birinin onu dinlerken uyuyup kalamayacağını belirleyen, mutlaka bir müziğin dans edilebilirliği değildir.

“Fark, müziğin çok duygusal olup olmadığı veya duyguları çağrıştırdığıdır. Bazı insanlar için mutlu müzik sakinleştirici bir etkiye sahip olabilir” dedi Gil.

OKU  Evde kan testleri bir trend haline geliyor. Sağlık için ne anlama geliyor

Uyumak için müzik kullanın

Pek çok insan uykuya dalmak için müzik kullanır, ama bu iyi bir fikir mi?

Dimitriu, “Müzik, çok heyecan verici olmadığı sürece uykuya dalmak için harika bir yoldur” diyor.

“İnsanların uyumak için yapmaya çalıştıkları her şey arasında müzik en iyilerinden biridir. İnsanları yatağa (umarım daha erken) ve rahat, düşünceli ve hatta meditatif bir zihniyete sokar. Düşük ışıkta bile müzik duyulabiliyor, bu da derin uyku için başka bir artı,” diye ekledi Dimitriu.

Müzik dinledikten sonra mışıl mışıl uyumak için Dimitriu şunları önerdi:

  • çıkarmanız veya bir kabloya dolanmanız gerekebilecek kulaklıkları takmayın.
  • Müziği otomatik olarak kapatmak için bir uyku zamanlayıcısı kullanın.
  • İyi uyku hijyeni için genel uygulamaları takip edin, örn. B. Yatmadan önce ekran başında vakit geçirmekten kaçının ve her gece aynı saatte yatın.

“Uykunun en önemli kısmı çok katı bir uyku-uyanıklık döngüsüdür. Kulağa basit ve bariz geliyor, ancak uygulanması o kadar kolay değil. Hafta sonları, izin günleri – bu çok katı programa bağlı kalmak, iyi uyumak için kendimizi eğitmenin çok önemli bir parçasıdır,” dedi Gil.

“Uyku rutini, her gün aynı saatte uykuya dalmak için bir sinyal içerebilir. Müzik bu sinyal olabilir” diye ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir