Sağlık

Atriyal Fibrilasyon: Ablasyon cerrahisi, atriyal fibrilasyon için ilaç tedavisinden daha etkili olabilir

Atriyal Fibrilasyon: Ablasyon cerrahisi, atriyal fibrilasyon için ilaç tedavisinden daha etkili olabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, tıp uzmanlarının AFib’i tedavi etmek için ilaç kullanmaktan uzaklaştığını söylüyor. Morsa Resimleri/Getty Resimleri
  • Araştırmacılar, kriyoablasyon olarak bilinen bir ameliyatın, atriyal fibrilasyonun (AFib) tedavisinde ilaçlardan daha etkili göründüğünü söylüyor.
  • Sonuçların hem kısa vadeli hem de uzun vadeli faydaları içerdiğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, bu son araştırmanın tıp uzmanlarının AFib’i tedavi etmek için ilaçlardan uzaklaşmasıyla tutarlı olduğunu söylüyor.

Yeni bir çalışma, atriyal fibrilasyon (AFib) için birinci basamak strateji olarak ablasyon cerrahisinin ilaç kullanımından daha etkili olabileceğini düşündürmektedir.

AFib, bir tür aritmi veya anormal kalp atışıdır. Kalbin üst odacıklarının hızlı ve düzensiz atmasından kaynaklanır.

Genellikle felç ve kalp yetmezliği riskinin artmasıyla ilişkilendirilen bir durumdur. Genellikle antiaritmik ilaçlarla tedavi edilir.

Atriyal fibrilasyonun semptomları arasında anjina (kalp kasına giden kanın azalmasından kaynaklanan göğüs ağrısı), baş dönmesi, bayılma, yorgunluk, çarpıntı (kalp çarpıyor veya çarpıyormuş gibi hissetme), halsizlik ve nefes darlığı yer alır.

Risk faktörleri arasında 50 yaşın üzerinde olmak, alkol almak, kalp yetmezliği, yüksek düzeyde stres, yüksek tansiyon, obezite, uyku apnesi veya kötü uyku ve tiroid hastalığı yer alır.

Araştırmacıların AFib ablasyon çalışmasında buldukları

British Columbia Üniversitesi Kardiyovasküler Yenilik Merkezi’ndeki araştırmacılar yaptıkları çalışmada, kriyobalon kateter ablasyonu (kriyoablasyon) ile erken müdahalenin, atriyal fibrilasyonun uzun vadeli ciddi sağlık etkileri riskini ilaçlardan daha iyi azalttığını söylüyorlar.

Kriyoablasyon, anormal hücreleri veya hastalıklı dokuyu dondurmak ve yok etmek için aşırı derecede soğuk gaz kullanır. Prosedür tipik olarak anormal kalp atışları olan kişiler antiaritmik ilaçlara yanıt vermediğinde kullanılmıştır.

Araştırmacılar, Kanada genelinde 18 tesiste 303 kişi üzerinde çalıştı, 154 hasta kriyobalon ablasyonu ve 149 hasta antiaritmik ilaç tedavisi gördü.

Sonraki üç yıl içinde, ablasyon grubundaki üç kişide (%2), antiaritmik grupta 11 kişide (%7) dirençli atriyal fibrilasyon epizodu görüldü.

OKU  Pfizer, iki değerlikli COVID-19 güçlendiricinin Omicron ile savaşmak için antikorları önemli ölçüde artırdığını söyledi

Bir takip süresi boyunca araştırmacılar, kriyoablasyon uygulanan kişilerin daha düşük hastaneye yatış oranlarına ve ölüm, sakatlık veya uzun süreli hastanede kalma ile sonuçlanan daha az ciddi sağlık olayına sahip olduğunu bildirdi.

AFib tedavisinde ilaçlardan uzaklaşma

“Yeni çalışma sonuçları hasta ve doktor arasındaki konuşmayı değiştirecek” dedi Dr. New York’taki Staten Island Üniversite Hastanesinde kardiyoloji elektrofizyoloji direktörü Marcin Kowalski, Healthline’a söyledi.

“Yeni bulgular, ablasyonun birinci basamak tedavi olarak antiaritmiklerden daha etkili olduğunu gösteriyor. Doktorların artık ablasyonu daha erken önerme olasılığı daha yüksek, bu da önemli ölçüde daha az olabilir. [AFib] Atriyal fibrilasyonun stresi ve ilerlemesi” diye ekledi.

Kowalski, “Atriyal fibrilasyonu olan hastalar daha erken tedavi edilmeli ve antiaritmik ilaçlar yerine ablasyonla tedavi edilmelidir” dedi. “Ablasyon ile erken müdahale, atriyal fibrilasyonun tekrarını önler ve yaşam kalitesini ve semptomları iyileştirir.”

A tahmini Amerika Birleşik Devletleri’nde 3 ila 6 milyon insanda atriyal fibrilasyon var. CDC ayrıca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 12 milyon insanın 2030 yılına kadar atriyal fibrilasyon geçireceğini tahmin ediyor.

doktor Bir kardiyak elektrofizyolog ve California’daki Providence Saint John’s Sağlık Merkezi’nde kardiyak elektrofizyoloji ve kalp pili direktörü olan Shephal Doshi, Healthline’a son birkaç yılda yapılan birçok çalışmanın, minimal invaziv bir prosedürün ilaçlara kıyasla atriyal fibrilasyonu düzeltmede daha iyi olduğunu gösterdiğini söyledi.

Doshi, “Ablasyon, kalpteki elektrik kısa devrelerini ve kısa devreleri düzeltirken, ilaca yanıt vermelerine izin veriyor” dedi. “İlaçların birçok yan etkisi olabilir ve prosedür kadar etkili değildir ve bu çalışma bunu desteklemektedir.”

Doshi, atriyal fibrilasyon için ilaçların etkinliğinin, birinci basamak bir seçenek olarak kullanılmasına rağmen “hiçbir zaman mükemmel olmadığını” da sözlerine ekledi.

Doshi, “Ancak şimdi, 2022’de, ablasyon olarak bilinen bu prosedürler daha güvenli ve sürekli iyileştirme ve teknoloji ile daha başarılı” dedi. “İlaçlar sadece semptomları örtmekle kalmıyor, aynı zamanda ilaçlar bu kısa devreleri düzeltmede o kadar etkili değil ve kesin bir yaklaşım bu cerrahi olmayan prosedür.”

OKU  Aşırı işlenmiş gıdalar bilişsel gerileme riskini nasıl artırabilir?

AFib tedavisinin geleceği

doktor California’daki Orange Coast Tıp Merkezi’ndeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsü’nde elektrofizyoloji tıbbi direktörü Nikhil Warrier, Healthline’a çalışmanın “ablasyon literatürüne büyük bir katkı” olduğunu ve ablasyonun antiaritmik ilaçlara kıyasla daha iyi sonuçlar sağladığını gösterdiğini söyledi.

“Bu, çoğu hasta için etkili bir tedavi stratejisi olarak son derece iyi kullanılan bir seçenektir. [AFib] yönetim” dedi. “Bu, son on yılda ablasyon tedavisindeki ilerlemelerin yanı sıra, bu hastalık sürecini tedavi etmek için tıbbi bir bakış açısıyla nispeten değişmeyen seçeneklerden bahsediyor.”

Warrier, “Cihazlarımız atriyal fibrilasyonun tedavisinde daha etkili ve daha güvenli hale geldi” diye ekledi. “Aslında, ABD’de halen klinik denemelerde olan ve gelişmiş güvenlik ve etkinlik sonuçları gösteren PFA gibi yeni modaliteler var – bu, atriyal fibrilasyonun daha etkili tedavisine yol açmalı ve ablasyon tedavisinin kabul edilebilirliğini artırmalıdır.”

Warrier, ilaç ve ablasyonun sadece AFib yönetimi için araçlar olduğunu söyledi.

“Ablasyona karşı iyileştirilmiş sonuçlar [medications] heyecan verici, bu çalışmada ve önceki çalışmalarda gösterilen yüksek nüks oranları, ‘tedavi’ için daha gidilecek çok yol olduğunu gösteriyor. [AFib]dedi Savaşçı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir