Sağlık

Eski Başkan Jimmy Carter bakımevine girdi: İşte anlamı

Eski Başkan Jimmy Carter bakımevine girdi: İşte anlamı

Pinterest’te paylaş
Scott Cunningham/Getty Images
  • Eski Başkan Jimmy Carter bakımevine girdi.
  • Eski başkan 98 yaşında ve son yıllarda kanser de dahil olmak üzere çeşitli sağlık sorunları yaşadı.
  • Darülaceze bakımı, ölümcül hasta bir kişinin konforunu en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, yaşam sonu bakımına yönelik kapsamlı bir yaklaşımdır.

Carter Center hafta sonu yaptığı duyuruda, eski Başkan Jimmy Carter’ın evde bakımevine girdiğini duyurdu.

Merkezden yapılan açıklamada, 98 yaşındaki cumhurbaşkanının evde kalan zamanını ailesiyle geçirmeye ve ek tıbbi müdahale yerine darülaceze bakımı almaya karar verdiği belirtildi.

Açıklamada, “Ailesinin ve sağlık ekibinin tam desteğine sahip” denildi. “Carter ailesi şu anda mahremiyet istiyor ve birçok hayranının ilgisi için minnettar.”

Darülaceze bakımı nedir?

Darülaceze bakımı, ölümcül hasta bir kişinin konforunu en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan, yaşam sonu bakımına yönelik kapsamlı bir yaklaşımdır.

Kanser, böbrek yetmezliği, demans ve diğer rahatsızlıkları olan hastalar darülaceze bakımına hak kazanır.

Darülaceze, ciddi bir hastalığı olan ve prognozu altı ay veya daha kısa olan hastalar için özel olarak tasarlanmış bir Medicare yardımıdır” diyor Dr. Maryland, Baltimore’daki Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yardımcı doçent olan Corey Tapper, Healthline’a söyledi.

Doktorlar, hastalığın normal seyrine göre yaşam beklentisini belirler.

Ulusal Evde Bakım ve Darülaceze Derneği’ne (NAHC) göre, yaşam sonu bakımına yönelik bu yaklaşım, bir kişinin fiziksel, psikolojik, sosyal ve manevi ihtiyaçlarının yanı sıra acısını gidermeye odaklanır.

Tapper, “Hasta bakımının amacı, hastanın ne kadar yaşaması gerektiğine bakılmaksızın, bir kişinin yaşam kalitesini iyileştirmek ve acılarını azaltmaktır” dedi.

Darülaceze bakımıyla ilgili bir yanılgı, bunun bir kişinin ölümünü hızlandırması gerektiğidir, ancak Tapper durumun böyle olmadığını söyledi.

Ayrıca, bakımevindeki hastalar artık altta yatan hastalıkları için aktif tedaviler almasa da, bu yine de tıbbi bir müdahaledir.

OKU  Hava kirliliği, AFib riskinizi önemli ölçüde artırabilir

Tapper, “Hastaların semptomlarını tedavi etmek için ilaçları oldukça agresif bir şekilde kullanıyoruz, böylece mümkün olduğu kadar uzun süre kendileri ve işlevsel kalabiliyorlar.” Dedi.

Darülaceze bakımı nedir?

Medicare, 1983 yılında bazı özel sigorta şirketleri ve Medicaid’in şimdi de darülaceze hizmetleri sunmasıyla darülaceze bakımını kapsamaya başladı.

NAHC’ye göre 2019’da 1,6 milyondan fazla Medicare üyesi bakımevi hizmetlerinden yararlandı.

NAHC, darülaceze hizmetlerinin bazen bakım tesislerinde, yardımlı yaşam tesislerinde, bakımevlerinde ve hastanelerde verildiğini söyledi.

Ancak Tapper, “ABD’de darülaceze hizmetlerini seçen hastaların büyük çoğunluğu için bu hizmetler aslında hastaların evlerinde veriliyor” dedi.

Bir evde bakımevi ekibi, hastaların günlük bakımını yöneten bir bakıcı vaka yöneticisinden oluşurken, ekibin geri kalanı doktorlar, hemşireler, sosyal hizmet görevlileri, din görevlileri, gönüllüler ve diğerlerinden oluşur.

Darülaceze sırasında sunulan diğer hizmetler arasında ağrı veya diğer semptomları tedavi etmek için ilaçlar, evde tıbbi ekipman, fizik ve konuşma terapisi ve hastanın ailesi için yas hizmetleri yer alır.

Evde darülaceze bakımında, aile üyeleri ve diğer bakıcılar – veya aile tarafından ödenen bakıcılar – bakımevi ekibinin desteğiyle günlük bakım sağlar.

Tapper, bu nedenle aile üyelerinin ve diğerlerinin hasta ve doktorlarıyla yapılan görüşmelere dahil edilmesi gerektiğini söyledi.

“Birçok yönden, hastalar ev ortamında darülacezeyi seçtiklerinde, bakımlarına katılmak için hastanın destek sistemine güveniyoruz” dedi. “Dolayısıyla, bu destek sisteminin üyelerinin hasta ile aynı sayfada olduğundan emin olmak gerçekten önemli.”

Hastalar darülaceze bakımına nasıl hak kazanır??

Bir hasta darülaceze bakımı almadan önce, bir darülaceze doktoru ve varsa hastanın aile doktoru, ölümcül bir hastalığı olduğunu onaylamalıdır.

Hasta, hastalığını iyileştirmek için tedaviler yerine konfor bakımını da kabul etmeli ve hasta, darülaceze bakımını seçtiğine dair bir beyan imzalamalıdır.

OKU  Yetişkinler Arasında DEHB İlaç Reçeteleri Artıyor - Bilmeniz Gerekenler

Tapper, Medicare yardımının yaşam beklentisi altı ay veya daha az olan hastaları nitelendirmek için yazıldığını, ancak birçok kişinin darülaceze bakımında 30 günden daha az zaman geçirdiğini söyledi.

Bu talihsiz bir durum, dedi, çünkü araştırmalar, “hastalar bakımevinde kaldıkları sürece aslında daha fazla fayda görüyor ve daha iyi yaşam kalitesi ve daha iyi semptom yönetimi bildiriyor” diyor.

Tapper, hastalarını hastalıklarının daha erken evrelerinde, örneğin ek tedavilerin artık onlar için mevcut olmadığı durumlarda bakımevini düşünmeye teşvik ediyor.

Darülaceze ve palyatif bakım arasındaki fark nedir?

Hem darülaceze bakımı hem de palyatif bakım, hastaların semptomlarını yönetmek ve acılarını hafifletmekle ilgilidir.

Ancak darülaceze bakımından farklı olarak, hastalar palyatif bakım hastalıklarını iyileştirmeye yönelik tedavileri almaya devam edebilirler.

Palyatif bakım, bir kişinin hastalığı sırasında herhangi bir zamanda da sağlanabilir ve hastalığın ölümcül olması gerekmez.

Bir hastanın tıbbi ekibi devam eden tedavinin artık yardımcı olmadığına karar verdiğinde, hasta bir bakımevine nakledilebilir.

Tapper, bir hasta darülaceze bakımını seçtiğinde, bunun pes etmek veya başarısız olmak olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

“Aslında, hastaların hayatlarının en stresli zamanlarından birinde yaşam kalitelerini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış bakım almaları çok olumlu bir şey olabilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir