Sağlık

Bu tür sabunlarla yıkanmak sizi sivrisinekler için daha çekici hale getirebilir.

Bu tür sabunlarla yıkanmak sizi sivrisinekler için daha çekici hale getirebilir.

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, sivrisineklerin belirli sabun türlerine daha fazla ilgi duyduğunu ve kaşıntılı ısırık riskini artırdığını gösteriyor. stefanamer/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, farklı sabunlarla yıkamanın sivrisineklerin sizi algılama biçimini değiştirebileceğini bulmuştur.
  • Sabunla yıkamanın kişinin koku profilini değiştirdiği ve sivrisinekler için az ya da çok çekici hale geldiği gösterildi.
  • Uzmanlar, özellikle çiçek kokularının sivrisineklerin çekiciliğini artırabileceğini söylüyor.
  • Kendinizi sivrisineklere karşı daha az çekici kılmak için DEET, pikaridin, sitronella, limon ve okaliptüs içeren ürünler kullanabilirsiniz.

Hiç arkadaşlarınızla dışarıda bir yaz akşamı geçirip saatler sonra sivrisinek ısırıklarıyla kaplandığınızı fark ettiğiniz oldu mu? Bu arada, takıldığın insanların hiç yok.

Yeni araştırmalar, yıkadığınız sabunun suçlu olabileceğini gösteriyor.

A öğrenmek dergide yayınlandı iScience bazı sabunlarla yıkamanın sivrisinekleri çektiğini, bazılarınınsa sivrisinekleri uzaklaştırdığını buldu. Bu etkiler, sabunlar arasındaki etkileşimler ve her kişinin kendine özgü koku profili nedeniyle kişiden kişiye değişiklik gösteriyordu.

Araştırmacılar, sabunların sivrisineklerin bizi potansiyel kan bağışçıları olarak algılama ve ayırt etme biçimini değiştirebileceğini teorileştiriyor. Bir basın açıklamasında sivrisineklerin bitki nektarı ile de beslendiklerini ve “bize bitkisel veya bitki benzeri kokular vermenin potansiyel olarak karar alma mekanizmalarını bozabileceğini” belirttiler.

Araştırma nasıl yürütüldü?

Çalışmayı yürütmek için araştırma ekibi, dört gönüllünün yıkanmadıklarında ve dört farklı marka sabunla yıkandıktan sonra aldıkları kimyasal kokuları karakterize etti: Dial, Dove, Native ve Simple Truth.

Araştırmacılar, her gönüllünün kendi benzersiz koku profilini yaydığını buldu – bunlardan bazıları sivrisinekler için diğerlerinden daha çekiciydi. Sabunla yıkamanın, gönüllülerin koku profillerini “önemli ölçüde” değiştirdiğini buldular.

Çalışmanın ortak yazarı Chloé Lahondère bir basın bülteninde bulgular hakkında şu yorumu yaptı: “Sabunlar, yalnızca kimyasallar ekleyerek değil, aynı zamanda halihazırda doğal olarak ürettiğimiz bileşiklerin emisyonunda dalgalanmalara neden olarak da koku alma şeklimizi büyük ölçüde değiştiriyor.”

Sivrisineklere karşı çekiciliğinizde vücut kokunuzun büyük bir rolü vardır.

UNLV Halk Sağlığı Okulu’nda böcek kaynaklı tropikal bulaşıcı hastalıkları kontrol etme konusunda uzmanlaşmış bir araştırmacı olan Louisa Messenger, bu bulgulara hiç şaşırmadığını söylüyor.

OKU  Prens Harry ve agorafobi: Royal, yeni anılarında akıl sağlığına açılıyor

“Bu sonuçlar, önceki birkaç çalışmayla tutarlı ve sivrisinek çekim derecesinin bireyler arasında önemli ölçüde değiştiğini gösteriyor” diye belirtiyor.

Sonuçlar beklendiği gibi olsa da, neden bazı insanların sivrisineklere diğerlerinden daha çekici geldiğini veya sabunların bunu neden etkilediğini hala bilmiyoruz. Karmaşık ve son derece bireyseldir.

Her insanın vücut kokusunun sivrisinekler için ne kadar çekici olduğu konusunda büyük bir rol oynadığına inanılıyor ve farklı sabunlarla yıkamak her insanın kendine özgü kokusunu değiştiriyor gibi görünüyor.

“Cildin mikrobiyal bileşiminin insan vücut kokusunun gelişiminde önemli bir rol oynadığı iyi bilinmektedir. Messenger, “Çalışmada test edilen sabunların ikili bir etkiye sahip olduğuna inanılıyor: cilt mikrobiyotasını değiştirirken aynı zamanda test edilen belirli sabunlardaki cezbedici veya itici kimyasallara da etki ediyorlar” diyor.

Mosquito Joe’da kurul onaylı bir entomolog olan David Price da benzer bir görüşe sahip.

“İçeriğin bileşimi, kişinin bu bileşenlere tepkisi ve bunların cilt tarafından emilme şekli de dahil olmak üzere, çoğu insanın belirli sabunlarla yıkandıktan sonra sivrisinekler için daha çekici olduğunu tahmin ediyorum.” .

“Genetik olarak dişi sivrisinek, yumurtaları döllemek için kanla beslenmek üzere tasarlanmıştır ve sabunlardaki ve vücut yıkama sıvılarındaki bazı moleküller ve kokular doğal olarak farklı bir tepkiyi tetikler” diye ekliyor.

Bu çalışmanın sonuçları, daha bilinçli kişisel hijyen kararları almanıza yardımcı olabilirken, her iki uzman da daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu konusunda hemfikirdir.

“Sivrisinekler, her ikisi de insan vücudunda bulunan karboksilik asit ve laktik asit tarafından çekilir. Dolayısıyla, bu asitleri nötralize edecek ve çekiciliğini azaltacak bir sabun veya losyon geliştirilip geliştirilemeyeceğini görmek ilginç olurdu” diyor Price.

“Bu nedenle, bir sonraki araştırma adımı, nötrleştiricinin ne olduğunu ve reaksiyona neden olmadan cilt tarafından nasıl yeterince emilebileceğini anlamaktır.”

Bu arada Messenger, gelecekteki çalışmaların asıl amacının sivrisinek ısırıklarını önlemek için daha iyi kovucular veya sivrisinek tuzaklarında kullanılabilecek cezbedici maddeler geliştirmek olması gerektiğine inanıyor.

OKU  İnsanlar çikolatayı neden sever: Ağzınızda nasıl erir?

Hangi sabun en iyisidir? sivrisineklere olan çekiciliğinizi azaltmak için mi?

Sivrisinekleri kovmak için hangi sabunlarla yıkanacağınızı ve hangi sabunları onlara daha çekici hale getireceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Messenger’a göre sivrisinekler “bitki nektarıyla beslenme davranışlarından dolayı” çiçek kokularını severler, bu nedenle onları içeren sabunlardan ve vücut yıkama ürünlerinden kaçınmak en iyisi olabilir.

Bu arada, sivrisinekleri uzaklaştıran bazı kokular, DEET, pikaridin, sitronella, limon, okaliptüs ve diğer piretroid böcek öldürücüler gibi piyasada bulunan böcek kovucularda kullanılanlardır.

Price ayrıca neem yağı veya hindistancevizi yağında bulunan yağ asidi içeren sabunları önerir.

“Bunların farklı ülkelerde sivrisinekleri kovduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır” diye açıklıyor.

Yine de Messenger, sabunların sivrisinekleri kovmanın en iyi yolu olmadığını vurguluyor.

“Saatlerce koruma sağlayabilen ve %25 DEET, pikaridin ve sitronella gibi ABD Çevre Koruma Dairesi onaylı kanıtlanmış böcek öldürücü ilaçlara bağlı kalın” diye tavsiyede bulunuyor.

Bu insektisitler sprey, mum ve mendil olarak mevcuttur.

Sivrisinekleri önlemenin basit yollarıah ısırıklar

Sabunlar ve kanıtlanmış kovucuların yanı sıra sivrisinekleri kovmanın birçok yolu vardır. Messenger’a göre, basit önlemler ısırıkları önlemenin en iyi yoludur.

“Sivrisinekler larvaları için durgun suya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle, evinizin ve iş yerinizin etrafındaki biriken suyu çıkardığınızdan emin olun” diye tavsiyede bulunuyor. “Eski lastikler, plastik kovalar ve saksılar gibi su içerebilecek eşyaların üzerini örtmeli ve yüzme havuzlarının sürekli olarak arıtıldığından emin olmalısınız.”

Ek olarak, Messenger uzun kollu ve pantolon giymenin bir dereceye kadar yardımcı olabileceğini söylerken, Price sivrisinekleri daha koyu gölgelere çekeceği için açık renkli giysiler giymeyi öneriyor.

Sivrisinekler için bazı insanları neyin bu kadar çekici kıldığına dair hala pek bir şey bilmiyoruz. Umarım bu yeni araştırma, bu kaşıntılı ısırıklardan kaçınmanıza yardımcı olur.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir