Sağlık

Esrar ve Tütün: Ot içen kişilerde akciğer hastalığı daha yaygın

Esrar ve Tütün: Ot içen kişilerde akciğer hastalığı daha yaygın

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, esrar dumanının solunma şeklinin daha yüksek akciğer hastalığı riskine katkıda bulunabileceğini söylüyor. Manon Allard/Getty Images
  • Araştırmacılar, amfizem ve hava yolu iltihabının, esrar içenlerde tütün içenlere göre daha yaygın olduğunu söylüyor.
  • Hem tütün hem de esrar içenler, her iki maddeyi de kullanmayan kişilere göre önemli ölçüde daha yüksek akciğer hastalığı oranlarına sahiptir.
  • Uzmanlar, esrarın solunma şeklinin daha yüksek akciğer hastalığı riskine katkıda bulunabileceğini söylüyor.

Amfizem ve hava yolu iltihabı oranları söz konusu olduğunda esrar, akciğerler için tütünden daha zararlı olabilir.

Bu, bugün Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin bir dergisi olan Radyoloji’de yayınlanan yeni bir araştırmaya göre.

Araştırmacılar, farkın, esrar dumanının filtrelenmeden akciğerlere girmesinden kaynaklanabileceğini ve kullanıcıların psikoaktif etkileri deneyimlemek için inhalasyonları daha uzun süre tutma eğiliminde olduklarını söyledi.

Son yıllarda daha fazla ABD eyaleti ve Kanada’da eğlence amaçlı kullanım için yasal hale geldiğinden, esrar hakkında giderek daha fazla şey keşfedilmektedir.

Araştırmanın yazarları, esrarın dünyada en yaygın kullanılan psikoaktif maddelerden biri olduğunu ve tütünden sonra en çok içilen madde olduğunu söylüyor.

“Sigaraların akciğerlere ne yaptığını biliyoruz” dedi Dr. Kanada’daki Ottawa Üniversitesi’nde çalışma yazarı ve kardiyotorasik radyolog ve yardımcı doçent olan Giselle Revah, yaptığı açıklamada. “Sigara içmenin akciğerler üzerindeki etkileri konusunda iyi araştırılmış ve köklü bulgular var. Hakkında çok az şey bildiğimiz esrar.”

Esrar ve Tütün Çalışmasından Ayrıntılar

Revah ve ekibi, 56 marihuana içicisinden alınan göğüs BT taramalarının sonuçlarını, 57 sigara içmeyen ve 33 düzenli tütün içicisi ile karşılaştırdı.

Esrar içenlerin %75’inde, yalnızca tütün içenlerin %67’sine kıyasla, solunum güçlüğüne neden olan bir akciğer rahatsızlığı olan amfizem vardı. Sigara içmeyenlerin sadece %5’inde amfizem vardı.

Akciğerlerdeki hava keselerine bağlı küçük kanallara zarar veren paraseptal amfizem, yalnızca tütün içen grupla karşılaştırıldığında esrar içenlerde amfizemin baskın alt tipiydi.

OKU  Tip 2 diyabet: neden birçok yararlanıcı Ozempic gibi tedaviler almıyor?

Jinekomasti (hormon dengesizliği nedeniyle genişlemiş erkek meme dokusu) gibi hava yolu iltihabı da esrar içenlerde sigara içmeyenlere ve tütün içenlere göre daha yaygındı.

Jinekomasti, esrar içenlerin %38’inde, saf tütün içenlerin %11’inde ve sigara içmeyenlerin %16’sında tespit edildi.

Araştırmacılar aynı yaş grubundaki alt gruplarda da benzer sonuçlar buldular; burada amfizem ve hava yolu inflamasyon oranları da esrar içenlerde saf tütün içenlere göre daha yüksekti.

Yaşları eşleştirilmiş esrar ve sadece tütün grupları arasında koroner arter kalsifikasyonunda fark yoktu.

Esrar içmenin sağlığa etkileri

doktor Kaliforniya’daki Providence Cedars-Sinai Tarzana Tıp Merkezi’nde göğüs hastalıkları uzmanı ve yoğun bakım ünitesinin tıbbi direktörü Shahryar Yadegar, Healthline’a araştırmanın doktorların daha fazla nefes alma güçlüğü çeken genç insanlarda gördüğü bir eğilimi doğrulamaya yardımcı olabileceğini söyledi.

Yadegar, “İster tütün dumanı ister esrar olsun, partikül maddenin her türlü solunması hava yollarında iltihaba neden olur” dedi. “Ancak, tatlandırıcılar, koruyucular ve böcek ilaçları dahil olmak üzere her ikisindeki katkı maddeleri esrar ve tütün ürünleri arasında büyük farklılıklar gösterebilir.”

Yadegar, “Kronik rahatsızlıklardan muzdarip hastalar bazen ağrı kesici ve tedavi için esrar türevi ürünleri deniyor” diye ekledi. “Bazı hastalar, topikal uygulama veya esrar türevi ürünlerin yutulması konusunda şanslıdır ve bunlar, solunan ürünlerle aynı etkilere sahip değildir. Bu bireysel bir yaklaşımdır ve deneme yanılma gerektirebilir.”

Tütün ve esrar dumanı arasındaki farklar

Jordyn Mastrodomenico, New Jersey’deki bir bağımlılık tedavi merkezi olan ChoicePoint’in klinik direktörüdür. Healthline’a ciğerleriniz için hangisinin daha kötü olduğu sorusunun – esrar veya sigara – karmaşık olduğunu ve birçok faktöre bağlı olduğunu söyledi.

Mastrodomenico, “Burada, otun içilme şekli nedeniyle ciğerlere zarar verdiğini not etmek ilginç,” dedi. “Esrar, nefes daha uzun tutulduğunda çok daha derin solunur. Bu, alveollerin tahriş edici maddelere maruz kalma süresini artırır.”

OKU  Alzheimer hastalığı: Kan testi klinik tanıdan 3 yıl önce durumu tespit edebilir

Mastrodomenico, kullanıcıların daha derin bir nefesle kimyasalların hava yollarının derinliklerine nüfuz etme şansını artırdığını keşfetti.

“Nefes verirken, akciğerlerin büyük miktarda tahriş ediciyi temizlemesi zordur, bu nedenle kirleticilerle birlikte kalan hacim yüksektir” diye açıkladı. “Bir diğer önemli nokta da esrar dumanının tütünden daha fazla kanserojen, yaklaşık yüzde 50 daha fazla benzopiren ve yüzde 75 daha fazla benzantrasen ve daha fazla fenol, vinil klorür, nitrozamin, reaktif oksijen türü içermesidir.

“Yüksek içeriği ve tipik olarak içilme şekli nedeniyle, esrar, sigara içmeye kıyasla katran birikimine (miktarının) dört katına katkıda bulunur” diye ekledi.

Bir esrar çalışmasının şaşırtıcı sonuçları

Revah yaptığı açıklamada, özellikle yalnızca tütün grubundaki kişilerin uzun süredir sigara içme geçmişi göz önüne alındığında, çalışmanın bulgularının şaşırtıcı olduğunu söyledi.

“Bazıları tütün de içen marihuana içenlerimizin ek solunum yolu iltihabı / kronik bronşit bulgularına sahip olması, esrarın akciğerler üzerinde tütüne göre ek sinerjistik etkilere sahip olduğunu gösteriyor” dedi.

Revah, “Ayrıca, esrar içen ve sigara dumanına daha az maruz kaldığına inanılan genç hastalar da dahil olmak üzere yaş eşleşmeyen grupları karşılaştırdığımızda sonuçlarımız hala anlamlıydı.”

Revah, daha büyük insan grupları ve insanların ne kadar ve ne sıklıkta sigara içtiğine dair daha fazla veri içeren daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söyledi. Gelecekteki araştırmalar, farklı inhalasyon tekniklerinin etkilerini de inceleyebilir, örn. B. bir nargile, mafsal veya boru aracılığıyla.

Revah, “İnhalasyon yönteminin bir fark yaratıp yaratmadığını görmek ilginç olurdu” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir