Oyun Haberleri

Eski bir BioWare RPG’ye yeni ve büyük bir topluluk yaması eklendi

Aribeth de Tylmarande in Neverwinter Nights.

İlk çıkışından altı yıl sonra, BioWare’in ünlü 2002 D&D RPG’sinin Beamdog destekli güncellemesi Neverwinter Nights: Enhanced Edition, kullanıcı arayüzünde iyileştirmeler, daha iyi HDR-bloom işlem sonrası efektleri, 100’den fazla hata düzeltmesi içeren yeni ve büyük bir yamaya sahip. ve “genel anlamda önemli performans iyileştirmeleri.”

Yama ilk olarak Aralık 2023’ün başlarında duyurulmuştu ancak birkaç aylık testin ardından ancak dün yayına girdi. İlginçtir ki, Beamdog tarafından geliştirilmemiştir: Yama notlarında (GamingOnLinux aracılığıyla) güncellemenin “kişisel zevk için ve NWN topluluğundan ücretsiz yazılım mühendisleri tarafından oyuncu arkadaşlarımız ve yaratıcılarımız için iyi niyet amacıyla geliştirildiği belirtiliyor: Clippy, Daz, Jasperre , Liareth, niv, shadguy, Soren, Çömelme Keşiş, minik dev, virüs adam.”

Yeni yamanın öne çıkan özellikleri şunlardır:

  • Yeni HDR-bloom son işleme efekti, örtüşen efektleri daha doğal bir şekilde biriktirir ve yoğun renklerin çevredeki piksellere yayılmasını sağlar.
  • TAB’a çift basılarak nesne vurgulanmasının değiştirilmesi gibi oyun kullanıcı arayüzünde iyileştirmeler yapıldı.
  • Hem sunucularda hem de istemcilerde önemli performans iyileştirmeleri.
  • Senkronize ses oynatma desteği ve komut dosyası oluşturulabilir kullanıcı arayüzündeki iyileştirmeler de dahil olmak üzere birçok yeni ve geliştirilmiş komut dosyası oluşturma işlevi.
  • Bazen çok geç ortaya çıkan alan nesneleri gibi 20 yıllık kötü şöhretli hatalar da dahil olmak üzere yüzden fazla hata düzeltmesi.
  • Komut dosyası derleyicisi artık açık kaynaktır ve https://github.com/niv/neverwinter.nim adresinde bağımsız bir araç olarak mevcuttur.

Yaşına rağmen bu, Neverwinter Nights: Enhanced Edition’a gelen ilk büyük hayran yapımı yama değil. Bu güncellemenin geliştiricilerinin çoğu, 2023’te yaşam kalitesi iyileştirmeleri, yeni modlama seçenekleri ve isteğe bağlı grafiksel revizyon içeren benzer bir “güçlü güncelleme” yayınladı.

Bir dereceye kadar, bu seviyede devam eden hayran desteğinin, BioWare’in ilk çıktığında Neverwinter Nights’a yönelik isteklerini yansıttığını düşünüyorum. Dahil edilen tek oyunculu harekât dikkate değer değildir, ancak aynı zamanda kullanıcıların kendi özel modüllerini oluşturmasına ve paylaşmasına olanak tanıyan bir araç seti ile birlikte gelir. Oyuncu destekli içeriğe odaklanma, bugüne kadar ayakta kalan bir topluluğun oluşmasına yardımcı oldu: Oldukça eski olan Neverwinter Vault’ta aktif forumlar ve bazıları oldukça güncel olan zengin bir içerik var. Baldur’s Gate 3 karakter portrelerini NWN’ye eklemek ister misiniz? Çetenin hepsi orada.

Steam’deki oyuncu tabanı da etkileyici derecede dirençli; ortalama eş zamanlı oyuncu sayısı neredeyse son dört yıldır sürekli olarak 700 civarında seyrediyor. Bunlar çok büyük rakamlar değil, ancak bir oyuncu grafiğinin bu kadar uzun süre bu kadar düz kaldığını görmek nadirdir:

OKU  Wordle ipucu ve cevap #626: 7 Mart Salı

(Resim kredisi: Steam Listeleri)

Beamdog bu yamayı yapmaktan sorumlu olmasa da stüdyonun onu desteklediğini görmek güzel:

(Resim kredisi: Beamdog (Twitter))

Neverwinter Nights: Enhanced Edition 88.8193.36-11 yaması, resmi adıyla şu anda yayında. Tam yama notlarınabeamdog.net adresinden ulaşılabilir.


Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.