Sağlık

FDA’ya göre, kafa şekillendirici yastıklar bebekler için tehlikeli olabilir: ebeveynlerin bilmesi gerekenler

FDA'ya göre, kafa şekillendirici yastıklar bebekler için tehlikeli olabilir: ebeveynlerin bilmesi gerekenler

Pinterest’te paylaşın
Alison Winterroth/Stocksy
  • FDA, ebeveynlerin bebeklerde kafa şekillendirici yastık kullanmaması gerektiği konusunda uyarıyor.
  • Kafa şekillendirici yastık, bebeklerin “düz kafa” sendromundan muzdarip olmasını önlemek için tasarlanmıştır.
  • Ancak yastık, küçük çocuklar için boğulma veya ölümle sonuçlanabilecek tehlikeli bir durum yaratabilir.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), ebeveynler ve bakıcıların bebekler için güvenli olmayan bir uyku ortamı yaratabileceklerinden bebekler için kafa şekillendirici yastıklar kullanmaktan kaçınmalarını tavsiye ediyor.

“Baş şekillendirici yastıkların kullanılması bebekler için güvenli olmayan bir uyku ortamı yaratabilir ve boğulma ve ölüm riskine katkıda bulunabilir” dedi. FDA bir açıklamada.

Yeni öneriyi anlamak için, kafa şekillendirici yastığın amacını anlamak için biraz geriye gitmek önemlidir.

Bebek başı şekillendirme yastığı nedir?

Kafa şekillendirici yastık, bebeğin “düz kafa sendromu” veya pozisyonel plajiyosefali geliştirmesini önlemek için bebeğin kafasını beşikte tutmak için tasarlanmış, genellikle ortasında bir delik bulunan küçük bir yastıktır.

“Konumsal plajiyosefali, bebek sürekli sırt üstü yattığı için gelişebilen genç bir bebekte başın düzleşmesidir” dedi. Rebecca Fisk, New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde bir çocuk doktoru. “Ayrıca doğumda mevcut olabilir ve çoklu doğumlarda veya erken doğumlarda daha sık görülür veya bebeğin anne karnındaki konumundan kaynaklanabilir.”

Children’s National’a göre pozisyonel plajiyosefali genellikle ciddi komplikasyonlara neden olmaz. denilen daha ciddi bir durum kraniyosinostoz Bebeğin kafatası kemikleri çok erken bağlandığından dikkatli olunması gereken bir şeydir. Ancak bu durumda kafa şekillendirici bir yastık etkili olmaz.

Kafa şekli yastıkları, bir bebeğin kafa şeklini iyileştirdiği ve simetrisini artırdığı iddialarıyla pazarlanmaktadır. Baş şekillendirici yastığın kullanımının estetik amaçlı olduğu unutulmamalıdır, ancak bebeğin kafasının şeklini gerçekten değiştirdiğine dair yeterli kanıt yoktur.

OKU  Gün boyunca doğal ışığa maruz kalmak daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir

Kafa şekillendirici yastık kullanmanın tehlikeleri nelerdir?

FDA’ya göre, kafa şekillendirici yastıklar, ani bebek ölümü sendromu (SIDS) dahil olmak üzere ani beklenmedik bebek ölümü sendromu (SUID) riskinin yanı sıra boğulma ve ölüm riskini artırabilir ve hiç kullanılmamalıdır.

“FDA, ebeveynleri sadece bu yastıkların konumsal plajiyosefaliyi tedavi etmek için gereksiz olduğu konusunda değil, aynı zamanda bebeğin uyku ortamında potansiyel bir boğulma tehlikesi oluşturduğu konusunda uyarıyor” dedi. Rachel Prete, Orlando Health Arnold Palmer Çocuk Hastanesi’nde çocuk doktoru. “Yastık, bebeğin kafasının yukarı eğilmesine, hastanın hava yoluna baskı yapmasına ve bebeğin nefes almasını zorlaştırmasına neden olabilir.”

Prete, bebeklerin rahat bir çarşafla kaplı düz, sert bir şilte üzerinde sırtüstü uyuması gerektiğini söyledi.

Fisk, “Beşikte veya beşikte peluş hayvanlar, battaniyeler, yastıklar, uyku pozisyonları, yumuşak yatak takımları veya tamponlar dahil olmak üzere yabancı cisimler olmamalıdır.” Dedi. “Bu nesneler çocuğun tuzağa düşmesine veya boğulmasına neden olabilir. Bu önlemler Ani Bebek Ölümü Sendromu (SIDS) riskini önlemek için tasarlanmıştır.”

Fisk, bu kafa şekillendirici yastıkların ayrıca kraniyosinostoz adı verilen başka bir durumun teşhisine müdahale edebileceğini de sözlerine ekledi.

“Kraniyosinostoz [is a] Fisk, “Bebek kafatasının kemikleri arasındaki fibröz eklemlerin erken kaynaşması veya kapanması, kalıcı kask kullanımı da dahil olmak üzere birçok yöntemle tedavi edildi ve genellikle cerrahi düzeltme gerektiriyor” dedi.

Ebeveynler veya bakıcılar pozisyonel plajiyosefali olan bebekler için ne yapabilir?

Çoğu durumda, bebek büyüdükçe düz kafa sendromu kendi kendine geçer. Endişelenecek bir şey yok.

Fisk, “Konumsal plajiyosefali deformitesi ile ilişkili dış kuvvetler, çocuk oturabildiği zaman, yani altı ay gibi erken bir zamanda ortadan kalkar” diye ekledi. “Bu noktada deformite düzelmeye başlar. Herhangi bir artık düzleşme genellikle önemsizdir ve çocuk büyüdükçe saçla kaplanır.”

OKU  Çok kilo vermek, biraz geri almış olsanız bile kalbiniz için iyidir.

Prete, ebeveynlerin endişelenirlerse karın sürelerini artırabileceğini söylüyor.

Prete, “Çoğu konumsal plajiyosefali müdahale olmadan kendi kendine gider.” Dedi.

Fisk, bebeklerin bir yaşından büyük olana kadar yastıkla uyumaması gerektiğini söyledi.

Fisk, “Ebeveynler için hazırladığım rehberde, çocuğun beşikteki ilk doğum gününden sonra battaniye kullanmak için yatağa geçiş yapmasını ve yastık kullanmak için yatağa geçmesini beklemelerini tavsiye ediyorum” dedi. .

Zaten kafa şekillendirici bir yastığınız varsa ne yapmalısınız?

Çocuğunuz için kafa şekillendiren bir yastığınız varsa, FDA onu bağışlamak yerine atmayı önerir. Ayrıca, çocuğunuzun kafası alışılmadık bir şekle sahipse, çocuğunuzun doktoruyla konuşmanızı tavsiye ederler.

İlgili yazılar
Sağlık

30 dakikadan fazla uyumak obezite ve metabolik hastalık riskinizi artırabilir

Sağlık

Çalışma, uyku haplarının Alzheimer hastalığına bağlı proteinleri azaltabileceğini gösteriyor

Sağlık

39 dakikalık uyku kaybı bile çocuğunuzun sağlığını nasıl etkileyebilir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir