Sağlık

FDA neden aşırı doz ilacı naloksonun OTC olarak satılmasına izin verebilir?

FDA neden aşırı doz ilacı naloksonun OTC olarak satılmasına izin verebilir?

Pinterest’te paylaş
Naloxone genellikle Narcan markasıyla bilinir. Scott Olson/Getty Images
  • FDA, bu ay bazı nalokson ürünlerinin reçetesiz kullanım için güvenli ve etkili olma potansiyeline sahip olduğuna dair bir bildirim yayınladı.
  • Narcan markasıyla daha iyi bilinen Naloxone, opioid doz aşımının bazı etkilerini tersine çevirmek için kullanılan bir ilaçtır.
  • Amerikan Tabipler Birliği (AMA) ve Amerikan Eczacılar Birliği, hayat kurtarmak için naloksonun daha yaygın olarak bulunmasını desteklemektedir.

Bu ay ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) bir bildirim yayınladı bazı reçetesiz nalokson ilaçlarının reçetesiz (OTC) kullanım için güvenli ve etkili olma potansiyeline sahip olduğu.

Narcan markasıyla daha iyi bilinen Naloxone, opioid doz aşımının bazı etkilerini tersine çevirmek için kullanılan bir ilaçtır.

FDA’nın bildirimi, ilacın OTC olarak satın alınabileceği anlamına gelmez, ancak ilacın reçeteli statüsünü kaldırmaya ve onu OTC ilaç olarak yeniden sınıflandırmaya bir adım daha yaklaştığımız anlamına gelir.

Ürünler arasında 4 mg’lık bir burun spreyi ve cilt altına veya kas içine oto-enjektörler (tek kullanımlık yaylı bir şırınga) için 2 mg’a kadar vardı. Bu, bu ürünlerin OTC kullanımına hemen hazır olacağı anlamına gelmemekle birlikte, naloksonun potansiyel OTC kullanımı için veri göndermek için bir yol sağlar.

nalokson nedir?

Nalokson uygulandığında, opioid kullanımına bağlı solunumun yavaşlamasını durdurmak için opioidlere bağlanır ve ilacın daha fazla semptomlara neden olmasını engeller.

İlaç, bir burun spreyi yoluyla veya bir kas içine, deri altına veya doğrudan bir damara enjeksiyon yoluyla verilebilir.

Nalokson yalnızca kısa bir süre etkili olduğundan, aşırı doz alan herkesin nalokson kullandıktan sonra bile tıbbi yardıma ihtiyacı vardır. Opioid kullanmayanlarda etkisi yoktur.

Amerikan Tabipler Birliği (AMA) ve Amerikan Eczacılar Birliği, hayat kurtarmak için naloksonun daha yaygın olarak bulunmasını desteklemektedir.

OKU  FDA, menopoz semptomlarını ve sıcak basmaları tedavi etmek için yeni ilacı onayladı

“Nalokson olmasaydı muhtemelen on binlerce Amerikalı daha ölürdü, bu yüzden biz de
naloksonun önündeki tüm engelleri kaldırmalıdır. CDC ile “Naloxone hayat kurtarır – ancak yalnızca
bir doz aşımı meydana gelirse hazırdır.’ AMA reçete durumunu kaldırmak için bastırıyor
Naloxone, opioid ile ilişkili aşırı dozdan hayat kurtarmada önemli bir adım olarak, çünkü yardımcı olacaktır.
Naloxone, her yerdeki hastalar için daha kolay kullanılabilir” dedi Amerikan Tabipler Birliği CEO’su ve Başkan Yardımcısı Dr. James Madara, bir ifade.

Nalokson elde etmek zor olabilir

Naloxone’un Hawaii hariç her eyalette eczanelerde reçetesiz satıldığı söylense de, reçetesiz satılan bir ilaç değildir. Bunun yerine, genellikle reçetesiz satılan bir ilaç olarak kabul edilir, yani onu almak için muhtemelen eczacıyla konuşmanız gerekir.

2020’de yapılan bir araştırma, birçok eczacıya opioid kötüye kullanımı, doz aşımı ve iğne değiştirme programları hakkında soru sorulmasına rağmen, bu programlar, tedavi veya aşırı doz durumunda yapılacak işlemler hakkında bilgi sağlayamadıklarını, ancak %83’ünün bu konuda hemfikir olduğunu ortaya koydu. bilgiye ihtiyaç vardı.

Nalokson OTC kullanımı için uygun hale gelirse, bir eczacının veya sağlık uzmanının dağıtmasına gerek kalmadan satın alınabilir.

doktor Bağımlılık tıbbı sertifikasına sahip Lenox Health Greenwich Village acil servis başkanı ve yardımcı tıbbi direktör Tucker Woods, naloxone OTC’yi kullanıma sunmanın ölümcül aşırı dozlardaki artışla mücadelede çok yardımcı olabileceğini söylüyor.

“Şu anda ülkenin gördüğü en yüksek opioid doz aşımı ölümlerine tanık oluyoruz. Nalokson, opioid doz aşımını tersine çeviren son derece etkili bir ilaçtır; Başka bir deyişle, nalokson opioid doz aşımına karşı bir panzehirdir. Daha önce, nalokson yalnızca reçeteyle alınabiliyordu. Reçetesiz satılan bir ilaç olarak kullanıma sunarak, erişimi genişletebileceğiz ve nalokson’u daha fazla kişiye ulaştırabileceğiz. Bu, opioid salgınının ölçeği göz önüne alındığında nihayetinde daha fazla hayat kurtaracak etkili bir halk sağlığı yaklaşımıdır.”

OKU  CDC Yeni Opioid Yönergeleri Yayınladı: Bilmeniz Gerekenler

İnsanlar aşırı dozun belirtilerini ve bundan sonra ne yapacaklarını öğrendikçe, naloksonun hazır olması, herkesin potansiyel olarak ölümcül aşırı dozdan muzdarip bir kişinin hayatını kurtarmak için adımlar atabileceği anlamına gelebilir. 2020’de 810 yetişkin üzerinde yapılan bir araştırma, onları opioid doz aşımının belirtilerini ve naloksonun ne zaman ve nasıl verileceğini (burun spreyi veya enjeksiyonla) tanımaları konusunda eğitti. Araştırmacılar, yaklaşık %80’inin eğitimi anlayabildiğini ve gerektiğinde uygulayabildiğini buldu.

Rekor ölüm sayısı

Opioidlere bağlı ölümler son yıllarda rekor seviyelere ulaştı.

2021’de tahminen 80.205 kişi aşırı dozda opioid nedeniyle öldü.

Bu artan oranlarla mücadele etmek için FDA, nalokson gibi hayat kurtaran ilaçlara erişimi artırmak için adımlar attı.

Bunlar şunları içerir: Naloksonun raf ömrünün 24 aydan 36 aya çıkarılması ve opioid içeren ilaç üreticilerinin ilaç reçeteleme bilgilerinde nalokson hakkında bilgi içermesini zorunlu kılma.

Bunu da herkese tavsiye ettiler şu anda bir opioid ağrı kesici alıyor Ayrıca nalokson için bir reçeteniz var.

Dahil Olan Ürünler

Tüm nalokson ürünleri tavsiyeye dahil değildir.

Nalokson oto-enjektör yerine sıradan bir şırınga ile uygulanır ve 4 mg nazal sprey ve 2 mg oto-enjektörden daha yüksek dozlar kapsam dışıdır. FDA, bu yüksek dozların halka kullanımlarını önermeden önce güvenlik ve etkinliği hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Naloxone’u OTC kullanımına hazır hale getirmek için çeşitli şeyler yapılması gerekir. Nazal sprey veya otomatik enjektör başına dozu ve etken maddenin ne olduğunu açıklayan bir ilaç etiketi hazırlanmalıdır. Naloksonun nasıl ve ne zaman kullanılacağını açıklayan piktogramlar da eklenebilir. Bu gereksinimler karşılansa bile, OTC satışları için nihai onay biraz zaman alabilir. Ancak FDA tavsiyesi, OTC naloxone’a ileriye doğru büyük bir adım attı.

İlgili yazılar
Sağlık

Opioid reçeteleri ve intihar oranları nasıl ilişkilidir?

Sağlık

Narcan: FDA, aşırı dozda opioid ilaçların reçetesiz satışına izin veriyor

Sağlık

CDC Yeni Opioid Yönergeleri Yayınladı: Bilmeniz Gerekenler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir