Sağlık

Hamile kadınlar arasında esrar kullanımı artıyor. Riskler nelerdir?

Hamile kadınlar arasında esrar kullanımı artıyor. Riskler nelerdir?

Pinterest’te paylaş
Yeni araştırmalar, esrarın yasal olduğu ABD eyaletlerindeki hamile kadınların uyuşturucuyu hamilelik semptomlarını hafifletmek için kullanma olasılığının 4,6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Lümen/Stocksy
 • Yeni araştırmalar, ABD’de esrarın yasal olduğu bölgelerde yaşayan hamilelerin ebeveyn ve bebek sağlığı açısından taranması gerektiğini gösteriyor.
 • Hamile kadınlar, yasallaştırılmış alanlarda, yalnızca CBD’ye izin verilen alanlara göre yaklaşık 4,6 kat daha fazla esrar kullandı.
 • Hamilelik sırasında esrar kullanımına yönelik potansiyel risk faktörleri arasında düşük doğum ağırlığı, nörogelişimsel sorunlar ve erken doğum yer alır.
 • Doktorlar hamilelik sırasında esrar kullanmayı bırakmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikirdir.

Birçok kişi mide bulantısı ve ağrı gibi rahatsız edici semptomları hafifletmek için hamilelik sırasında esrar kullanabilir.

Aslında, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hamile insanlar arasında esrar kullanımı yüksekti. giderek risklere rağmen son yirmi yılda. 2016 yılında yapılan bir inceleme, hamilelik sırasında esrar kullanımının hem hamile kişi hem de fetüs için olumsuz sonuçlarla ilişkili olduğunu belirtmektedir.

Esrar kullanımının artmasıyla birlikte yeni bir araştırma, ABD’de esrarın yasal olduğu yerlerde yaşayan hamile kadınların ebeveyn ve çocuk sağlığı açısından taranması gerektiğini öne sürüyor.

29 Kasım’da yayınlanan araştırma Amerikan Uyuşturucu ve Alkol Suistimali Dergisiyasallaştırılmış bölgelerdeki hamile kadınların esrarı yalnızca CBD’ye izin verilen yerlere göre yaklaşık 4,6 kat daha sık kullandığını göstermektedir.

Araştırma sonuçlarına göre, hamile kadınların çoğu, semptomlarını iyileştirmek için ilaca alternatif olarak yasal olduğu eyaletlerde esrar kullandığını bildirdi.

Toronto Üniversitesi’nde tıp öğrencisi ve yeni çalışmanın baş yazarı Kathak Vachhani, Healthline’a “Hamile kadınlar esrar kullanımı için taranmalı ve kullananlar daha fazla taranmalı” dedi.

“Esrarın fetüs üzerindeki etkileri ve bu etkilerin uzun vadeli sonuçları aktif araştırma konusudur.”

Esrar gelişmekte olan bir fetüsü nasıl etkiler??

American College of Obstetricians and Gynecologists (ACOG), kadınların gebe kalmaya çalışırken, hamilelik sırasında ve emzirirken esrar kullanmamalarını önermektedir.

OKU  Mississippi'de Konjenital Frengi Vakaları Neden %900 Arttı?

“Hamilelikte esrardan kaçınılmalıdır. [and] emzirme” dedi Dr. Kecia Gaither, MPH, FACOG, kurul onaylı bir jinekolog ve anne-fetal tıp ve Bronx, NY’deki NYC Health + Hospitals/Lincoln’de perinatal hizmetler ve anne-fetal tıp müdürü, Healthline’a.

“Madde plasenta yoluyla bebeğe geçebilir. [and] Anne sütü hakkında.”

2022’den araştırma esrar kullanan gebelerde erken doğum ve düşük doğum ağırlığı riskinin arttığına işaret etmektedir. 2022’de yapılan başka bir araştırma, hamilelik sırasında esrara maruz kalan çocukların yüksek kan şekeri riski altında olabileceğini gösteriyor.

Gaither, hamilelik sırasında esrar kullanımına ilişkin diğer risk faktörlerinin bunlarla sınırlı olmamak üzere şunları içerdiğini söyledi:

 • fetal büyümenin kısıtlanması
 • ölü doğum riskinde artış
 • erken doğum riskinde artış

Vachhani, cenin nörogelişiminin esrar kullanımından da etkilenebileceğini sözlerine ekledi. Rahimdeki nörogelişimsel sorunlar çocukluk, ergenlik ve erken yetişkinlik döneminde aşağıdaki gibi sorunlara yol açabilir:

 • dikkatsizlik
 • hiperaktivite
 • öğrenme ve davranış sorunları
 • zayıf çalışma ve kısa süreli hafıza
 • Zihinsel sağlık sorunları

Ancak kanıtlara rağmen, hamilelik sırasında esrar kullanımının etkilerine ilişkin bilimsel araştırmalar genellikle karışıktır.

Vachhani, araştırma sınırlamalarının kısmen “esrarın heterojenliğinden” (bileşimi, formülasyonu ve kullanım kalıpları) kaynaklandığını ve hamilelik sırasında esrar kullanımına ilişkin birçok çalışmanın kendi kendine bildirildiğini açıkladı.

Hamilelikte Esrar Kullanmanın Faydaları Var mı?

doktor OB-GYN ve South Carolina School of Medicine Greenville’de öğretim üyesi ve Babyscripts’in kıdemli tıbbi direktörü Lauren Demosthenes, hamilelik sırasında esrar kullanımının, sigara içmek, elektronik sigara kullanmak veya yenilebilir yiyecekleri yutmak olsun, hiçbir olumlu etkisi olmadığını söyledi.

Demosthenes, Healthline’a verdiği demeçte, “Bazı kadınlar sabah bulantılarına yardımcı olmak için esrar kullanabilir – bu önerilmez ve ilaç gerektiğinde daha güvenli olan başka ilaçlar mevcuttur.”

“Alkol ve tütün gibi diğer maddelerde olduğu gibi, bunlardan tamamen kaçınmak en iyisidir – ve en iyi eylem yolu, bunları ortadan kaldırmaktır. [when] Ben de hamile kalmaya çalışıyorum” diye ekledi.

OKU  Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Vachhani’ye göre, esrarın cenin büyümesi veya gelişimi üzerinde bilinen herhangi bir olumlu etkisi de yoktur.

Vachhani, “Hamilelik sırasında tüketilecek güvenli esrar miktarı bilinmiyor” dedi.

Bu nedenle gebelikte esrar kullanımının riskleri ve yararları gebeler ve hekimleri tarafından dikkatle değerlendirilmelidir.

Getirmek

Yeni bir çalışma, esrarın yasal olduğu ABD eyaletlerinde esrar kullanan hamile kadınların, yalnızca CBD’nin yasal olduğu bölgelere kıyasla uyuşturucuyu semptomları hafifletmek için kullanma olasılıklarının 4,6 kat daha fazla olması nedeniyle, sağlık taramaları yapılmasını öneriyor.

Sağlık uzmanları, hamile kadınların hem fetüsün hem de kendilerinin sağlığını korumak için esrar kullanmayı bırakmaları gerektiği konusunda hemfikirdir.

Hamileyseniz, emziriyorsanız veya hamilelik planlıyorsanız, uzmanlar esrar kullanmayı bırakmanın iyi bir fikir olduğunu söylüyor.

Hamileyseniz ve rahatsız edici semptomlar veya fiziksel rahatsızlık yaşıyorsanız, güvenli ve etkili tedavi seçenekleri konusunda sağlık ekibinize danışın.

İlgili yazılar
Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

Üreme faktörleri bir kadının kalp sağlığını nasıl etkileyebilir?

Sağlık

Mississippi'de Konjenital Frengi Vakaları Neden %900 Arttı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir