Sağlık

CDC Yeni Opioid Yönergeleri Yayınladı: Bilmeniz Gerekenler

CDC Yeni Opioid Yönergeleri Yayınladı: Bilmeniz Gerekenler

Pinterest’te paylaş
Luis Alvarez/Getty Image
  • CDC, opioid reçeteleri için yeni yönergeler yayınladı.
  • Yeni yönergeler, opioidle ilgili aşırı dozların rekor seviyelere ulaşmasıyla birlikte geliyor.
  • Uzmanlar, kronik ağrısı olan hastaların ihtiyaçlarını bağımlılık riskine karşı dengelemeye çalışmışlardır.

ABD Hastalık Kontrol Merkezleri, 2016’dan beri ilk güncelleme olan opioid reçete eden doktorlara yönelik kılavuzlarını güncelledi.

Bu yönergeler Akut, subakut ve kronik ağrı için opioid reçete ederken klinisyenler için 12 öneri olarak kuruluştan alınmıştır ve 2016 önerilerinin bazı eksikliklerini ele almaktadır.

“2016’da CDC yönergelerinin yayınlanmasından sonra, opioid reçete sarkaç liberalden çok katıya geçti” dedi. Tennessee, Nashville’deki Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi’nde anesteziyoloji ve ağrı tıbbı yardımcı doçenti Rebecca Donald.

Opioidlere erişim konusunda önceki yönergelerin etkisi

Donald, “birçok uygulayıcının 2016 belgesini, klinik yargı ile bağlantılı olarak bir rehber olarak hizmet etmesi amaçlanmış olsa da, yasaymış gibi ele aldığını” belirtti.

Ancak bunun bir sonucu, bu ilaçları yıllardır kullananların veya bu ilaçları ağrı kesici olarak kullananların aniden ilaçlarını azaltmaları ve bazen de bu ilaçları sokaklardan temin etmek için reçetesiz yollara başvurmaları olmuştur.

Bazı uzmanlar, bazı hastaların katı kurallar nedeniyle ağrıyla haksız yere uğraştığına inanırken, diğerleri yasa dışı uyuşturucular da dahil olmak üzere reçetesiz yöntemlerle ağrıyı gidermeye çalıştı.

Yeni güncellenen kılavuzlar, bir hastanın doktoruyla birlikte çalışarak bağımlılığı anlamak, kasıtsız ölümleri önlemek ve diğer ağrı kontrol biçimlerini teşvik etmek için çalışır.

Yeni yönergeler ne diyor

Bu yönergeler, önerilerini “Kategori A” ve “Kategori B” önerileri olarak ikiye ayırır.

Kategori A bildirimleri herkes için geçerlidir ve çoğu durumda izlenebilecek önlemleri belirtir. Kategori B tavsiyeleri, tavsiyenin tüm bireyler için geçerli olmayabileceğini gösterir, bu nedenle kararlar hastanın durumuna göre bir hekimle yapılmalıdır.

OKU  DSÖ ve ABD, COVID-19 acil durum bildirimlerine son verdi. Ne oluyor şuan?

Güçlü bir kategori A önerisi, subakut ve kronik ağrısı olan hastalar için geçerlidir. Bu tip ağrıları olan veya bir aydan uzun süren ağrıları olan hastalar, tercih edilen yöntem olarak non-opioid tedaviler ile tedavi edilmelidir.

Benzer şekilde kılavuzlar, Kategori B önerisi olarak akut ağrı için opioidleri reçete ederken doktorlara hastalarla işbirliği yapmalarını tavsiye etmektedir. Bu, doktorlar ve hastalarıyla, 2016’nın daha katı yönergelerinden uzakta, opioidler hakkında doğru kararı vermelerini sağlar.

Opioid kötüye kullanımıyla ilgili endişeler

Bağımlılık, bağımlılık ve tolerans, opioid alırken özellikle uzun süre alan hastalarda en büyük endişeler olarak kabul edilir.

“Opioidlere ihtiyaç duyabilecek hastalar, reçete edilen bir opioidin genellikle bağımlılığa yol açmadığını anlamalıdır” diyor Dr. Heersink UAB Tıp Okulu’nda profesör, Birmingham Alabama Sağlık Sisteminde araştırmacı ve bağımlılık tıbbında kurul onaylı bir doktor olan Stefan Kertesz.

İnsanların bağımlı hale gelmesinin birkaç nedeni olmasına rağmen, Donald, alkol veya uyuşturucu bağımlılığı öyküsü olan akrabalar ve çocukluk travması veya istikrarsız aile hayatı gibi olumsuz çocukluk deneyimleri olanlar dahil olmak üzere genetik faktörlerin olası bir bağımlılığa yol açabilecek bazı faktörler olduğunu açıklıyor. Bu ilaçlara bir bağımlılık.

Donald, “Ne yazık ki, bağımlılık ağır bir şekilde damgalanıyor ve karmaşık bir hastalıktan ziyade ahlaki bir başarısızlık olarak görülüyor” dedi. “Bu damgalanma, madde kullanım bozukluğu olan kişilerin tedavi aramamasının ana nedenlerinden biridir ve opioid aşırı doz ölümlerinde devam eden artışa katkıda bulunur.”

Kertesz, “opioidleri düşünmeden önce, doğru konuşmayı isteyin: ‘Şu anda, öngörülen faydalar benim için risklerden daha ağır basıyor mu?'”

Opioid ile ilişkili aşırı dozlar artmaya devam ediyor

2022 için bu yeni güncelleme aynı zamanda bir yeni ipucu aşırı dozda uyuşturucu vakalarında – ölümlerin çoğu reçetesiz ilaçlarla bağlantılıdır.

OKU  FDA neden aşırı doz ilacı naloksonun OTC olarak satılmasına izin verebilir?

2016 yönergelerinden önce, opioid reçeteleri zaten istikrarlı bir şekilde düşüyordu, 2012’de yaklaşık 263 milyon reçeteye ve 2020’de yaklaşık 144 milyon reçeteye ulaştı.

Opioid reçeteleri şu anda 1990’ların ortasından bu yana en düşük seviyelerinde olsa da, opioidle ilişkili ölüm oranları hala artıyor – ve muhtemelen sentetik opioidlerin kullanımı nedeniyle – özellikle 2013’ten beri artan fentanil.

“Mayıs 2022’de sona eren 12 aylık döneme ilişkin ön veriler [predicted] Kertesz Healthline’a verdiği demeçte, çoğunlukla yasadışı olarak üretilen fentanil ve türevleri ile her türlü opioid ile 81.540 ölüm.

Kertesz, 2022 yılı sonuna kadar ölü sayısının 100.000’i geçeceğine inanıyor.

getir

Bu yeni CDC yönergelerine rağmen, bunların tavsiye niteliğinde olduğu ve zorunlu uygulamalar olmadığı belirtilmelidir. CDC, reçeteli ilaç kullanımında bir miktar esneklik olması gerektiğini ve herkese uyan tek bir politika olmaması gerektiğini kabul eder.

Opioid kullanımını hemen azaltmak için tasarlanan 2016 kılavuzlarını kullanmak yerine, yeni kılavuzlar ağrıyı yönetmek için daha anlayışlı bir yaklaşım benimsiyor ve doktorların hastalarıyla bu konuşmaları yapmasına ve birlikte karar vermesine izin veriyor.

Donald Healthline’a verdiği demeçte, “Önceki kılavuzların istenmeyen sonuçları ortaya çıktı ve yeni kılavuzların odağı kurallar ve rakamlardan doktorlar ve hastaları arasında ortak karar vermeye kaydıracağı umudu var.”

Uzmanlar, opioidlerin reçete edilmesinin ve etkilerinin anlaşılmasının, sadece ilaçları vermekten ve bir doktor aşırı kullanıldığını düşündüğünde onları durdurmaktan daha karmaşık olduğunu söylüyor.

doktor Rajiv Bahl bir acil tıp doktoru, Florida Acil Hekimler Koleji yönetim kurulu üyesi ve sağlık gazetecisidir. Onu RajivBahlMD.com’da bulabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Opioid reçeteleri ve intihar oranları nasıl ilişkilidir?

Sağlık

Narcan: FDA, aşırı dozda opioid ilaçların reçetesiz satışına izin veriyor

Sağlık

CDC, Enfeksiyon ve Körlükle Bağlantılı EzriCare Göz Damlalarını Uyardı: Şimdi Bilmeniz Gerekenler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir