Sağlık

FDA nihayet eşcinsel ve biseksüel erkeklerin zaman sınırı olmadan kan bağışlamasına izin verebilir

FDA nihayet eşcinsel ve biseksüel erkeklerin zaman sınırı olmadan kan bağışlamasına izin verebilir

Pinterest’te paylaş
Sean Locke/Stocksy
  • Yeni bir FDA önerisi, erkeklerle seks yapan erkeklerden kan bağışı üzerindeki kısıtlamaları hafifletebilir.
  • Teklif, yeni tavsiyeler ve yönergelerin yürürlüğe girmesinden önce 60 gün boyunca kamuoyu görüşü alacak.
  • FDA, gevşetici kurallarla kan kıtlığıyla mücadeleye yardımcı olabilir.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), bir teklif gönderdi Erkeklerle seks yapan erkeklerden kan bağışına getirilen kısıtlamaların hafifletilmesi. Yeni öneri, yalnızca bağış toplama havuzunu genişletmekle kalmayıp, aynı zamanda erkeklerle seks yapan erkek topluluğunun farkındalığını artırmaya ve damgalamayı ortadan kaldırmaya yardımcı olacak onlarca yıllık kısıtlamaları değiştirmeyi amaçlıyor.

Northwell Health’in Manhattan kampüsünde enfeksiyon önleme, epidemiyoloji bölümü direktörü Hannah Newman, “Bu, gidilecek çok iyi bir yön ve çok gecikti” dedi. “Çok fazla kan sıkıntısı çektik. Bulaşıcı hastalıklar alanında çalışan biri olarak gidilmesi gereken yolun bu olduğunu düşünüyorum.”

FDA Önerisi Hakkında

Yeni FDA önerisi, transfüzyonla bulaşan HIV enfeksiyonu riskini azaltmak için cinsiyete özgü bireysel riske dayalı sorular kullanarak kan bağışçısının uygunluğunu değerlendirmek için zamana dayalı ertelemelerden bir geçiş önermektedir.

Kan ve Biyoterapileri Geliştirme Derneği’ne göre bağış erteleme, bir kişinin mevcut gereksinimlere göre bağış yapmaya uygun olmadığı anlamına gelir.

Vericinin ve bağışlanan kanı alan hastanın sağlığını ve güvenliğini korumak için bir bekleme süresi gerektirir.

On yıllardır, erkeklerle seks yapan erkeklerin kan bağışı yapması HIV bulaşma riski nedeniyle yasaklandı, ancak FDA son yıllarda bu kuralları değiştirdi.

Mevcut politikaya göre, erkeklerle cinsel ilişkiye giren erkeklerin, erkeklerle cinsel ilişkiye girmekten üç ay boyunca kaçınmadıkları sürece kan bağışında bulunmalarına izin verilmiyor.

Dr. William Schaffner, Önleyici Tıp ve Sağlık Politikası Profesörü, Vanderbilt Üniversitesi Tıp Fakültesi Bulaşıcı Hastalıklar Bölümü. “O zamanlar her kan bağışında kullandığımız testlere güvenimiz yoktu. FDA, kan bağışı sistemine bilime ve genel halk sağlığı güvenine uygun olarak hareket ediyor.”

OKU  Düşük karbonhidratlı, yüksek yağlı bir diyet yemek, tip 2 diyabetli insanlara yardımcı olabilir

Newman, “Mevcut kurallara yönelik çok fazla eleştiri var” dedi. “Daha fazla veriye ve bilime sahibiz, bu nedenle bu konudaki politika ve prosedürlerimizin damgalamayı değil bilimi yansıtmasını istiyoruz. HIV için risk faktörleri, cinsiyet ve cinsel yönelimden bağımsız olarak var olabilir ve FDA bunu kabul ediyor.”

yeni teklif

FDA’nın yeni önerisine göre, cinsiyeti veya cinsel yönelimi ne olursa olsun kan bağışlamak isteyen herkes aynı sorularla karşılaşacak. FDA’ya göre, önerilen yeni kılavuz kapsamında:

  • Erkeklerin erkeklerle seks yapması ve kadınların erkeklerle seks yapması için zamana dayalı ertelemeler kaldırılacaktır.
  • Mevcut donör geçmişi anketi, tüm potansiyel donörlere son üç ay içinde yeni veya birden fazla cinsel partner hakkında soru soracak şekilde revize edilecektir.
  • Son üç ayda yeni bir cinsel partneri veya birden fazla cinsel partneri olduğunu bildiren müstakbel bağışçılara, son üç ay içinde anal seks geçmişleri sorulacaktı.
  • Yeni bir cinsel partneri veya birden fazla cinsel partneri olduğunu ve son üç ay içinde anal seks yaptığını belirten tüm potansiyel bağışçılar, bağış yapmaktan diskalifiye edilecektir.
  • Son üç ay içinde yeni veya birden fazla cinsel partneri ve anal seks yaptığını bildirmeyen müstakbel bir bağışçı, diğer tüm uygunluk kriterlerinin karşılanması koşuluyla bağışta bulunabilir.

Kan bağışından sonra kan testi yapılır.

Schaffner, “Kan bağışı sistemi çift namlulu bir güvenlik sistemidir” dedi. “Önce sorulara cevap vermelisin. Hâlâ riskli kabul edilen bir davranışta bulunduysanız, bağışınızı ertelemelisiniz. Ardından, bağış yaptığınızda, bağışlanan her birim uzun bir enfeksiyon listesiyle birlikte HIV enfeksiyonu açısından test edilir. Bu testlere, çifte koruma uygularsak, alıcılar için riskin gelecekte şu an olduğundan daha büyük olmayacağına yeterince güveniyoruz.”

Birleşik Krallık ve Kanada gibi ülkeler, FDA’nın önerdiğine benzer bir sistem altında faaliyet gösteriyor ve bu ülkelerdeki sonuçları izlerken, bu, gitmemiz gereken yönün bu olduğuna dair güven oluşturmaya yardımcı oluyor.

OKU  Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

sonraki adımlar

Teklif, yeni tavsiyeler ve yönergelerin yürürlüğe girmesinden önce 60 gün boyunca kamuoyu görüşü alacak.

Newman, “Büyük değişiklik,” diye ekledi, “erkeklerle seks yapan erkekler ve erkeklerle seks yapan erkeklerle seks yapan kadınlar için zamana dayalı gecikmelerin ortadan kaldırılmasıdır. Bağış yapmaya uygun olmayan insanlar için fırsatları artıracaktır.”

Bununla birlikte, reçetesiz IV ilaçların kullanımı ve bir süre boyunca cinsel ilişki için para ödemiş olanlar gibi diğer risk faktörleri üzerindeki kısıtlamalar değişmez.

Newman, “Ancak bu değişiklik, bir kişinin risk faktörüne bakmanın kapısını açacaktır” dedi.

Schaffner, “Bunun iki büyük avantajı var” diyor. “Birincisi, daha fazla kan kaynağı kaynağı açması. Her zaman bağış istiyoruz ve şimdi daha fazla potansiyel bağışçımız var. Diğer bir şey de, erkek topluluğuyla seks yapan erkeklerin damgalanmasını ve izolasyon hissini azaltmasıdır. Onlara, herkesin iki aşamalı güvenlik önlemlerine uyması durumunda güvenli bir şekilde bağış yapabileceği konusunda güvence verebiliriz.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

OTC Doğum Kontrolü FDA Onayı Alacak mı? Tuş takımı Tamam verir

Sağlık

Erken doğum için FDA onaylı bu ilaç neden geri çekiliyor?

Sağlık

COVID-19 Aşısı: Önemli FDA Paneli Güncellenmiş Yıllık Aşıları Destekliyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir