Sağlık

Egzersiz beyin sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Egzersiz beyin sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Pinterest’te paylaş
Egzersiz, kasların beyne yardımcı olabilecek kimyasal sinyaller göndermesine neden olabilir. David Prado/Stocksy
  • Yeni araştırma, egzersizin hipokampustaki nöronal aktiviteyi nasıl artırdığını gösteriyor.
  • Hipokampus, beynin uzun süreli hafızayı depolamakla ilgili bir bölgesidir.
  • Çalışmanın sonuçları, kasılan kaslardan gelen kimyasal sinyallerin, beyin işlevini artıran bir sinyal yolunu tetikleyebileceğini ve gelecekte nörolojik bozuklukların tedavisine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
  • Araştırmanın sonraki adımları, en etkili egzersiz türleri (aerobik ve anaerobik) ve ne kadar ve ne kadar süreyle yapılacağı gibi önemli klinik soruları içerir.

Artan sayıda kanıt, egzersizin hem vücut hem de zihin için faydalı olduğu fikrini desteklemektedir.

Dergide yayınlanan yeni bir araştırmaya göre nörobilimfiziksel aktivite ve beyin sağlığı arasındaki ilişki daha yakından bağlantılı olabilir.

Araştırmacılar, hareket sırasında kaslar tarafından üretilen kimyasal sinyallerin beyinde nöronal gelişime nasıl yol açtığını incelediler. Daha spesifik olarak, egzersizin hipokampusu nasıl etkilediğini incelediler.

Hipokampus, beynin uzun süreli hafızayı depolamaktan sorumlu kısmıdır.

“Bu çalışma, fiziksel aktivite veya egzersizin beyni etkileyebildiği altta yatan mekanizmayı incelemeye çalışan ilk çalışmadır. Egzersizin sağlıklı bir beyni desteklediği, ruh halini ve bilişi geliştirdiği uzun zamandır biliniyor” dedi. Andrew Newberg, sinirbilimci ve Marcus Bütünleştirici Sağlık Enstitüsü’nde araştırma direktörü ve Jefferson Üniversite Hastanesi’nde doktor. “Bu çalışma, kas hücreleri tarafından salınan ve nöronlar üzerinde etkili olan kimyasal sinyaller olabileceğini gösteriyor. Dolayısıyla bu çalışma, bu etkiyle ilgili olarak daha derin bir moleküler düzeye gidiyor.”

Fiziksel aktivite ve hipokampus

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde makine mühendisliği yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Ki Yun Lee, Healthline’a çalışmanın kaslardan gelen kimyasalların hipokampustaki nöronlar da dahil olmak üzere beynin önemli kısımlarını nasıl etkileyebileceğini gösterdiğini söyledi.

Illinois Urbana-Champaign Üniversitesi’nde makine mühendisliği yüksek lisans öğrencisi ve çalışmanın baş yazarı Ki Yun Lee, Healthline’a verdiği demeçte, “Egzersizin beyindeki hipokampal nöronları değiştirerek bilişsel sağlığı iyileştirdiği biliniyor.” “Çalışmamız, kasılan kaslardan gelen kimyasal sinyallerin hipokampal nöron olgunlaşmasını nasıl hızlandırabileceğine ve in vitro sinir ağı oluşumunu nasıl destekleyebileceğine dair yeni bilgiler sağlıyor.”

OKU  Deepak Chopra, psikedeliklerin depresyon, travma sonrası stres bozukluğu ve daha fazlasını tedavi etmeye nasıl yardımcı olabileceğini paylaşıyor

Bu çalışma, beyindeki nöronları çevreleyen ve destekleyen özel hücreler olan astrositlerin, hipokampustaki sinir ağlarının gelişimini düzenlemedeki kritik rolünün altını çiziyor.

Beyin araştırmalarında genellikle gözden kaçan astrositlerin nöronların aktivitesini düzenlemedeki kritik rolünü vurgulayan çalışma, nörolojik hastalıklar için yeni tedaviler geliştirmenin sadece nöronları değil astrositleri de dikkate almayı gerektirebileceğini öne sürüyor.

Lee, çalışmada ekibin hücre kültürlerinden astrositleri çıkarmanın nöronların “aşırı uyarılabilir” hale gelmesine neden olduğunu bulduğunu belirtti. tanımlanmış B. bir nöronun bir uyaran tarafından etkinleştirilme olasılığı daha yüksek olduğunda.

En az bir yıl içinde 2022 öğrenmek Yayınlanan Translasyonel Psikiyatriaraştırmacılar, “anormal derecede artan nöronal aktivitenin” Alzheimer hastalığının ortak bir özelliği olduğunu ve daha büyük bilişsel gerileme ile ilişkili göründüğünü buldular.

Lee, yeni çalışma sonuçlarının “nöron hipereksitabilitesinin neden olduğu epilepsi gibi nörolojik bozuklukları anlamak ve tedavi etmek için önemli etkileri olabilir” dedi.

Lee, astrositlerin tedavisinin, aktivitelerini düzenlemek ve nöronlardaki aşırı uyarılabilirliği önlemek için astrositleri hedef alan yaklaşımları keşfetmeyi içerebileceğini ve potansiyel olarak nörolojik bozuklukların tedavisi için yeni yollar açabileceğini ekledi.

Newberg, bu erken bulguları doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu, ancak araştırmanın ilginç olduğunu belirtti.

Newberg, “Genel bulgu, bilişsel işlev ve hafızaya aracılık eden beyin ağlarının merkezinde yer alan hipokampal hücrelerin, beyindeki önemli destek hücreleri olan astrositler aracılığıyla kas hücrelerinden etkilendiğidir.” “Bu çalışmada gösterilen bu karmaşık basamak, beynin harekete nasıl tepki verdiğini gösteriyor.”

Bunun beyin sağlığının geleceği için anlamı nedir?

Çalışmanın bulguları, egzersizin yalnızca fiziksel sağlık için değil aynı zamanda bilişsel sağlık için de yararlı olduğuna dair artan kanıtları desteklemektedir.

Sonuçlar özellikle, kasılan kaslardan gelen kimyasal sinyallerin, bilişsel işlevi geliştiren bir sinyal yolunu tetikleyebileceğini ve nörolojik bozuklukların tedavisinde terapötik potansiyele sahip olabileceğini düşündürmektedir.

OKU  10 Yaşlı Amerikalıdan 1'inde Demans Var: Riskinizi Nasıl Azaltabilirsiniz?

Lee ayrıca, “sonuçların bilişsel sağlığı iyileştirmek ve nörolojik bozuklukları tedavi etmek için yeni yaklaşımlar geliştirmek için önemli etkileri var” dedi. “Astrositlerin egzersizin hipokampal nöronlar üzerindeki etkilerine aracılık etmedeki kritik rolünü belirleyen çalışma, gelecekteki araştırmaların kaslar, astrositler ve nöronlar arasındaki etkileşimi dikkate alması gerektiğini öne sürüyor.”

Lee, çalışmanın bulgularının, optimal bilişsel sağlık için kaslar, astrositler ve nöronlar arasındaki etkileşimleri ele almak için özel olarak tasarlanmış egzersiz programlarının geliştirilmesine de bilgi verebileceğini ekledi.

Newberg, “Bu çalışma, hastalar için beyin sağlığı programının bir parçası olarak egzersizin önemini destekliyor.” Dedi. “Nihayetinde, önemli klinik sorular (mekanistik olduğu kadar), hangi tür egzersizlerin en etkili olduğu – aerobik mi anaerobik mi – ve ne kadar ve ne kadar süreyle?”

Getirmek

Yeni araştırmaya göre egzersiz, hipokampustaki nöronal aktivite de dahil olmak üzere beynin bölümlerini geliştirir.

Bu çalışmanın sonuçları, kasılan kaslardan gelen kimyasal sinyallerin, beyin işlevini geliştiren bir sinyal yolunu tetikleyebileceğini ve potansiyel olarak nörolojik sağlık durumlarının tedavisinde faydalı olabileceğini düşündürmektedir.

Sonraki adımlara gelince, en etkili egzersiz türlerine (aerobik ve anaerobik) bakmanız ve sıklığını ve süresini incelemeniz önerilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Peloton, bir düzineden fazla yaralanmanın bildirilmesinin ardından 2 milyondan fazla bisikleti geri çağırıyor

Sağlık

Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir