Sağlık

Gestasyonel Diyabet, Preeklampsi: Kan testi gebelik komplikasyonlarını tespit edebilir

Gestasyonel Diyabet, Preeklampsi: Kan testi gebelik komplikasyonlarını tespit edebilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, hamilelik komplikasyonlarının erken tedavi edilmesinin daha iyi sağlık sonuçlarına yol açabileceğini söylüyor. Hugo Abad/Getty Images
 • Araştırmacılar, basit bir kan testinin, preeklampsi ve gestasyonel diyabet gibi gebelik komplikasyonlarının biyobelirteçlerini saptamada umut vaat ettiğini söylüyor.
 • Bu erken teşhisin daha erken tedavilere yol açabileceğini ve bunun da daha iyi sağlık sonuçlarına yol açabileceğini söylüyorlar.
 • Uzmanlar daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor, ancak bu tür kan testleri hamileliği anneler ve bebekler için daha güvenli hale getirebilir.

Çin’deki Ningbo Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırmaya göre, kan testleri gebelik sırasında preeklampsi, gestasyonel diyabet ve intrahepatik kolestaz için potansiyel olarak erken uyarı işaretleri sağlayabilir.

Bugün yayınlanan araştırmalarında, bilim adamları 112 hamile kadında potansiyel biyobelirteçler aradılar.

Katılımcılar, her durum için bir grup ve sağlıklı gebelikleri olan bir grup kadın olmak üzere dört gruba ayrıldı.

Araştırmacılar bir basın açıklamasında, üç koşulun potansiyel olarak tehlikeli olduğunu ve erken teşhis ve tedavinin kötü sonuçları ve ömür boyu sürecek sonuçları önlemeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Bu koşulların nedenleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

Hamilelik çalışmalarında araştırmacıların ortaya çıkardığı şey

Araştırmacılar önce her kişiden tıbbi geçmiş ve kan örnekleri aldı.

Asetat, propiyonat, bütirat, izobütirat, izovalerat, valerat ve heksanoik asit dahil olmak üzere yedi kısa zincirli yağ asidini analiz ederek bağırsak mikrobiyomuyla bir bağlantı aradılar.

Araştırmacılara göre, kısa zincirli yağ asitleri, kolonda sindirilemeyen lif ve nişastaların fermantasyonu ile üretilen metabolitlerdir.

Çalışmadan elde edilen bulgular şunları içerir:

 • Gebelik komplikasyonları olan gruplardaki tüm kadınların izobütirik asit seviyeleri yükselmiştir.
 • Gebelik diyabeti ve preeklampsisi olan kadınlarda izovalerat, asetat ve propiyonat seviyeleri yükselmiştir.
 • İntrahepatik kolestazı olanlarda, izobütirik asit dışındaki tüm kısa zincirli yağ asitlerinin seviyeleri daha düşüktü.

Sonuçlara dayanarak, araştırmacılar kısa zincirli yağ asitlerinin üç gebelik komplikasyonuyla yakından ilişkili olduğu ve kan testleri yoluyla bozuklukları tanımlamak için potansiyel belirteçler olarak kullanılabileceği sonucuna vardılar.

Uzmanlar hamilelik kan testleri ile ilgili araştırmaya yanıt veriyor

Bazı doktorlar, ek araştırmalardan sonra bu tarama testinin hamile kadınların tedavisine yardımcı olabileceğini söylüyor.

Dr. Chandler, Arizona’da bir OB / GYN ve HPD Rx’in kurucusu Monte Swarup, Healthline’a söyledi. “Bu, çok erken bir araştırma için umut verici, ancak klinik fayda için daha fazla araştırmaya ihtiyacımız var.”

Ancak, herkes aynı fikirde değil.

“Kısa zincirli yağ asitlerini gestasyonel diyabet, kolestaz ve preeklampsinin bir göstergesi olarak kullanmak ilginç bir fikir” dedi Dr. California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde kadın doğum ve jinekoloji şefi G. Thomas Ruiz, Healthline’a söyledi. “Fakat bu test şu anda kullandığımız ekranlardan daha mı iyi? Bu yüksek riskli koşullarla başa çıkma şeklinizi değiştirecek mi? İlk düşüncem, kısa zincirli yağ asitlerinin yardımcı olmadığıydı.”

OKU  Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Ruiz, “Yüksek kısa zincirli yağ asitleri, hepimizin farklı şekilde ele aldığı üç hastalıktan biri olabilir” diye ekledi. “Yeterince spesifik olmadığı için bu test için bir fayda görmüyorum. Her hastalığa özgü testleri görmek isterim.”

Hamilelik komplikasyonları hakkında bilmeniz gerekenler

Araştırmacılar tarafından incelenen üç gebelik komplikasyonu şunlardı:

 • gestasyonel diyabet
 • preeklampsi
 • intrahepatik kolestaz

Bunlar hem anne hem de bebek için potansiyel olarak tehlikeli durumlardır.

“Preeklampsi ve gebeliğin intrahepatik kolestazı, aşağıdakiler gibi olumsuz maternal ve/veya fetal sonuçların nedenleridir: B. bazı durumlarda fetüsün ölümü,” dedi Dr. Ohio Eyalet Üniversitesi Wexner Tıp Merkezi’nde anne-fetal tıp doktoru olan Michael Cackovic.

Cackovic, Healthline’a “Bazı hasta popülasyonlarının bu hastalıklar için risk altında olduğunu zaten biliyoruz ve bu nedenle klinik yönetim bireyselleştirilecektir.” “Örneğin, primiparların preeklampsi riski daha yüksektir, bu nedenle daha yakından izlenirler.”

Bir ebeveyni diyabetli olan kadınların gestasyonel diyabet riskinin daha yüksek olduğunu ve bu nedenle hamilelikte daha erken taranmaları gerektiğini de sözlerine ekledi.

gestasyonel diyabet

Gestasyonel diyabet, halihazırda diyabeti olmayan kadınlarda hamilelik sırasında gelişen bir diyabet şeklidir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri.

Amerika Birleşik Devletleri’nde, durum gebeliklerin %2 ila 10’unu etkiler. Vücudun yeterince insülin üretememesinden kaynaklanır. Genellikle belirti vermez ve kadın doğum uzmanları genellikle 24 ile 30 yaşları arasında test yapar.inci ve 28inci gebelik haftası

Gestasyonel diyabetiniz varsa, aşağıdakiler için daha yüksek risk altındasınız:

 • Doğumu zorlaştırabilecek 9 kilonun üzerinde bir bebeğe sahip olmak
 • Bebeğinizin solunum ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilecek erken doğumu
 • Kan şekeri düşük bebek sahibi olmak

Ayrıca, bebeğinizin ileriki yaşlarda tip 2 diyabet geliştirme riski daha yüksektir.

Sağlıklı bir beslenme planına bağlı kalmak, aktif kalmak ve kan şekerinizi kontrol etmek, gestasyonel diyabetin neden olduğu sorunları önlemeye yardımcı olabilir.

“Artık gestasyonel diyabet için bir tarama testi var – bu bir saatlik bir glikoz yükleme testi” dedi Dr. Kecia Gaither, doğum uzmanı ve anne-fetal tıp uzmanı ve Bronx’taki NYC Health + Hospitals/Lincoln’de perinatal hizmetler/anne-fetal tıp müdürü.

“Bu fark edilirse, üç saatlik bir glikoz tolerans testi yapılır. Bu normal değilse, gebelik diyabetini teşhis edebiliriz” dedi.

preeklampsi

Amerikan Hamilelik Derneği’ne göre preeklampsi hamilelik sırasında gelişen bir durumdur.

Yüksek tansiyona ve idrarda yüksek protein seviyelerine yol açabilir, bu da böbrekleriniz veya diğer organlarınızla ilgili sorunlara işaret edebilir.

Hamilelik sırasında yüksek tansiyon, preeklampsiniz olduğu anlamına gelmese de, durumun ilk belirtisi olabilir.

Preeklampsinin diğer semptomlarından bazıları şunlardır:

 • baş ağrısı
 • Bulanık görüş
 • Parlak ışıkta zorluk
 • tükenmişlik
 • mide bulantısı ya da kusma
 • Küçük miktarlarda idrar yapın
 • sağ üst karın ağrısı
 • nefes darlığı
 • hafif morluklar
OKU  Kürtaj haplarına yerel eczanenizden erişebilir misiniz? Şimdi bilmeniz gerekenler

Anne, nöbetleri, kan pıhtılaşma problemlerini ve azalmış karaciğer fonksiyonunu içeren durumun daha şiddetli bir şekli olan eklampsi geliştirebilir.

Doğum uzmanları, durum doğum tarihine yakın gelişirse erken doğum önerebilir.

Cacković, “Doğum, preeklampsi için bir tedavidir ve inme gibi anne yan etkilerini önlemek için kullanılır, ancak tahmin edebileceğiniz gibi, doğum, 24 hafta gibi erken bir gebelik döneminde verildiğinde, her zaman bebeğin yararına değildir” dedi. .

Doğum mümkün değilse doktorunuz dinlenmenizi, tuz alımını azaltmanızı, kontrollerinizi artırmanızı, günde en az sekiz bardak su içmenizi ve diyetinize ekstra protein eklemenizi önerebilir.

Tarama, doktora her doğum öncesi ziyarette kan basıncını kontrol etmekten oluşur.

“Şu anda preeklampsi için bir tarama testi yok. Gaither, Healthline’a verdiği demeçte, klinik semptomlara ve laboratuvar anormalliklerine veya büyüme kısıtlaması veya amniyotik sıvı eksikliği gibi fetal bulgulara dayanarak teşhis edilir.

intrahepatik kolestaz

İntrahepatik kolestaz, gebelik sırasında gelişen yaygın bir karaciğer hastalığıdır. 2021 Raporu.

Karaciğerde üretilen sindirim sıvıları, yiyeceklerin sindirilmesine yardımcı olmak için ince bağırsağa gider. İntrahepatik kolestaz sırasında safra karaciğerde birikir ve kan dolaşımına sızabilir.

Semptomlardan biri kaşıntılı deridir. İkinci veya üçüncü trimesterde ortaya çıkar ve şunlarla sonuçlanabilir:

 • ölü doğum
 • solunum güçlüğü sendromu
 • mekonyum geçidi
 • fetal boğulma

Semptomlar tipik olarak doğumdan sonra sona erer. Çocuğun ölüm riski nedeniyle erken doğum gerekebilir. gibi bazı ilaçlar vardır. ursodeoksikolik asitbu yardımcı olabilir.

Uyarı işaretlerinden biri kaşıntılı avuç içi ve ayak tabanıdır.

“Bu, şu anda anormal safra asitleri ve karaciğer enzimleri ile klinik belirtilere dayanarak teşhis edilmektedir. Gaither, belirli bir tarama testi yok” dedi.

Geleceğe bak

Swarup, çalışma sonuçları umut verici olsa da, “ön hazırlık olduğu için birçok ek bilgiye ihtiyaç var” dedi.

“Bu testlerin klinik olarak kullanılmadan önce daha büyük popülasyonlarda prospektif olarak çalışılması gerekiyor. Daha gidilecek çok yol var ama harika fikirlerin başladığı yer burasıdır” dedi.

Güvenlik bir yana, uzmanlar, taramanın uygulanabilir olduğu düşünülmeden önce ele alınması gereken pratik sorunlar olduğunu söylüyor.

Cackoviç, “Makul maliyet, güvenli kullanım, klinik öncesi yüksek oranda hastalığı tespit etme yeteneği ve pozitif bir sonucu iyileştirmeye yönelik müdahalelerin mevcut olup olmadığı gibi özellikler, iyi bir tarama testini tanımlamak için gereklidir.”

“Örneğin, hamileliğin ilerleyen dönemlerinde bir hastanın preeklamptik hale geldiğini tespit edersek preeklampsiyi baskılayabilir miyiz? Şu an için cevap hayır, ancak belki gelecekte duyarlılık için erken test yapılması, bu sonuca ulaşılmasına yardımcı olmak için klinik fayda sağlayacaktır” diye ekledi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir