Sağlık

Sosyal medya kullanımının azaltılması, gençlerde ve genç yetişkinlerde vücut imajını önemli ölçüde iyileştirir

Sosyal medya kullanımının azaltılması, gençlerde ve genç yetişkinlerde vücut imajını önemli ölçüde iyileştirir

Pinterest’te paylaş
Maskot/Getty Images
  • Yeni bir çalışma, daha az sosyal medya kullanan gençlerin ve genç yetişkinlerin vücut imajları hakkında daha iyi hissettiklerini buldu.
  • Araştırmaya yaşları 17 ile 25 arasında değişen 220 lisans öğrencisi katılmıştır.
  • Uzmanlar, gençlerin günde altı ila sekiz saat ekran karşısında vakit geçirmesiyle, gençlerin sosyal medyanın bazı olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak için atabilecekleri adımlar olduğunu söylüyor.

Bugün yayınlanan yeni bir araştırma, sosyal medya kullanımını sadece birkaç haftalığına %50 azaltan sıkıntılı gençlerin vücut imajlarına yönelik tutumlarında önemli bir iyileşme gördüklerini buldu.

Psychology of Popular Media’da yayınlanan araştırmaya yaşları 17 ile 25 arasında değişen 220 lisans öğrencisi katıldı.

Araştırmacılar, sosyal medya kullanımlarını azaltan gençlerin görünüşleri ve kiloları hakkında daha iyi hissettiklerini buldu.

“Ergenlik, vücut imajı sorunları, yeme bozuklukları ve akıl hastalıkları geliştirmek için savunmasız bir zamandır. Araştırmanın baş yazarı ve Doğu Ontario Araştırma Enstitüsü Çocuk Hastanesi’nde araştırmacı olan PhD Gary Goldfield, “Ergenler, çoğu sosyal medyada olmak üzere günde ortalama altı ila sekiz saat ekran önünde vakit geçiriyor” dedi. basın bülteni. “Sosyal medya, kullanıcıları her gün, ünlülerin ve moda ya da fitness modellerinin de dahil olduğu yüzlerce hatta binlerce resim ve fotoğrafa maruz bırakabilir; bunların neredeyse herkesin ulaşamayacağı güzellik ideallerinin içselleştirilmesine yol açtığını biliyoruz. daha fazla Memnuniyetsizlik vücut ağırlığına ve şekline yol açar.

Goldfield, “Sosyal medya kullanımını azaltmak, savunmasız bir kullanıcı popülasyonunda vücut imajı üzerinde kısa vadeli faydalı bir etki elde etmek için uygun bir yöntemdir ve vücut imajıyla ilgili bozuklukların tedavisinde potansiyel bir bileşen olarak değerlendirilmelidir.” Dedi.

Çalışmanın bulduğu şey

Katılımcılar, sosyal medyayı günde en az iki saat telefonlarında kullanan düzenli sosyal medya kullanıcılarıydı. Katılımcılar ayrıca herhangi bir endişe veya depresyon belirtisi gösterdi.

Deneyin başlangıcında, katılımcılar görünüşleri ve ağırlıkları hakkındaki ifadeleri 1’den (hiçbir zaman) 5’e (her zaman) kadar bir ölçekte yanıtladılar. İfadeler, “Görünüşümden oldukça memnunum” gibi şeyler içeriyordu.

OKU  Zorbalık: Çocuklarda psikolojik sıkıntıya ve intihara nasıl yol açabilir?

Deneyin ilk haftasında katılımcılar sosyal medyayı normal bir şekilde kullandılar. Kullanımları bir ekran süresi programı ile takip edildi.

İkinci haftada katılımcıların yarısı sosyal medya kullanımlarını günde bir saatten fazla olmayacak şekilde azalttı.

Sosyal medya kullanımlarını sınırlayanlar, çalışmanın geri kalanında bunu ortalama %50 oranında günde yaklaşık 78 dakikaya indirdiler. Diğer grup, sosyal medyayı günde ortalama 188 dakika kullandı.

Katılımcılar daha sonra görünüm ve kilo ile ilgili bilgileri tekrar yanıtladılar.

Araştırmacılar, sosyal medya kullanımlarını kısıtlayanların görünüşleri ve vücut ağırlıkları hakkında hissettiklerinde önemli bir gelişme olduğunu bulmuşlardır.

Sosyal medyanın zararlarına ilişkin araştırmayı tamamlar

Kurul onaylı bir davranışsal ve bilişsel psikolog olan PhD Shane Owens, çalışmanın bulgularının şaşırtıcı olmadığını söylüyor.

“Sosyal medya kullanımlarını azaltan gençlerin kiloları ve görünüşleri hakkında daha iyi hissetmeleri mantıklı. Sosyal medya, kullanıcının gerçeklik algısını bozan, özenle seçilmiş mükemmele yakın veya filtrelenmiş görüntülerle doludur. Uygulamalar ve algoritmaları kullanıcının dikkatini çekmelidir. Sosyal medya, sizi kötü hissettiren insanlarla daha fazla zaman geçirmeye teşvik ediyor” dedi.

Araştırmacılar, çalışmanın sosyal medya kullanımını azaltmanın vücut imajı üzerinde kısa vadeli olumlu etkileri olabileceğinin kanıtı olduğunu söylüyor.

“Sosyal medya bizi sansasyonel görüntülerle dolduruyor. Ünlülere ve etkileyicilere baktığımızda, gönderilerinin çoğu onları daha çok sevmenizi sağlamak ve onlar gibi olmanızı istemek için tasarlandı” dedi Owens. “Fakat gerçekliğin yalnızca titizlikle filtrelenmiş ve küratörlüğünü yapılmış bir versiyonunu görüyoruz. Kimsenin gerçeğinin sosyal medyada göründüğü kadar harika olması pek olası değil. Kendimizi internette gördüklerimizle karşılaştırdığımızda, kaçınılmaz olarak kendimiz hakkında kötü hissediyoruz.”

Ancak araştırmacılar daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu ve bu çalışmada bulunan olumlu etkilerin zaman içinde gözlemlenip gözlemlenemeyeceğini görmek için daha geniş bir grupla ek bir çalışma üzerinde çalıştıklarını söylüyorlar.

Gençlerde ruhsal sorunlar

Yakın tarihli bir rapor Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, lise öğrencilerinin %42’sinin en az iki hafta boyunca sürekli üzüntü veya umutsuzluk duyguları yaşadığını ve bu süre zarfında olağan aktivitelerini durdurduğunu tespit etti. Kız öğrencilerin neredeyse %60’ı aynı şekilde hissetti.

OKU  Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Uzmanlar, gençlerin günde altı ila sekiz saat ekran karşısında vakit geçirmesiyle, gençlerin sosyal medyanın bazı olumsuz yönlerini ortadan kaldırmak için atabilecekleri adımlar olduğunu söylüyor.

Owens, sosyal medyadan daha fazla zaman ayırmanın ve gerçek dünya ilişkilerinde daha fazla zaman geçirmenin de genç insanlar ve özgüvenleri üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini söyledi.

“Çocuklar, kendi imajlarını güçlendiren kişilerle gerçek hayatta zaman geçirmelidir. Sosyal medya bize çarpık, aşırı olumlu bir gerçeklik görüşü verirken, bizi seven ve kim olduğumuz insanların fiziksel varlığında kendimizi güvende ve emniyette hissediyoruz” dedi.

“Çocuklar ayrıca, arkadaşlarına karşı nazik ve destekleyici davranarak, başkalarının zayıf benlik imajına yol açan döngüyü kırmalarına yardım etmede aktif bir rol oynayabilir.”

sosyal medya nasıl kısıtlanır

doktor California merkezli bir klinik psikolog olan Carla Marie Manly, Healthline’a insanların atabilecekleri bir adımın sosyal medyayı nasıl kullandıklarının daha fazla farkına varmak olduğunu söyledi.

“Hangi uygulamaların olumsuz kendi kendine konuşmayı, üzüntüyü veya değersizlik duygusunu tetiklediğini tanımayı öğrenin. Ayrıca olumlu duygular, mutluluk ve özsaygı uyandıran uygulamalara da dikkat edin,” dedi Manly.

Birkaç gün sonra, olumsuz düşünce veya duygulara neden olan uygulamaları azaltmak veya tamamen bırakmak için adımlar atabilirsiniz.

“Dahili komut dosyalarınıza dikkat edin. Kendinizi olumsuz kendi kendine konuşurken bulduğunuzda, benlik saygısını artıran olumlu iç diyaloglar yaratın” dedi Manly. “‘Görünüşüme dayanamıyorum’ dediğin gibi. Keşke mükemmel bir vücudum olsaydı”, dikkatli bir şekilde iç konuşmanızı “Vücudum için minnettarım. Kim olduğumu kabul etmek, önemsemek ve sevmek için çalışıyorum. İç seslerimiz – olumlu ya da olumsuz – ruh sağlığımız üzerinde muazzam bir etkiye sahip.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
İnternet

Tiktok Takipçi Sayısı Arttırma Yöntemleri

Sağlık

Demi Lovato'ya bipolar bozukluk teşhisi konulduktan sonra neden 'rahatladı'?

Sağlık

Patates kızartması yemek depresyon riskinizi artırabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir