Sağlık

Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Saç dökülmesi için topikal finasterid: ne kadar işe yarıyor?

Pinterest’te paylaş
Çevrimiçi şirketler saç dökülmesini tedavi etmek için topikal finasterid ürünleri satarlar, ancak diğer tedavilerle karşılaştırıldığında ne kadar etkilidirler? Agrobacter/Getty Images
  • Keeps, Hims ve Roman gibi popüler erkek sağlığı web siteleri, saç dökülmesini tedavi etmek için topikal finasterid ürünleri satmaktadır.
  • Bu ilacın hap formu, erkek tipi saç dökülmesi için FDA onaylı bir tedavidir.
  • Çalışmalar, kafa derisine haftada bir kez 1 mL topikal finasterid solüsyonu uygulayan erkeklerin, yedi gün boyunca ağızdan 1 mg finasterid alan erkeklerle benzer sonuçlar yaşadıklarını bulmuştur.

Belli bir yaşta bir erkekseniz ve saçlarınızın seyreldiğini, kel yamaları veya saç çizgisinin azaldığını fark ediyorsanız, kesinlikle yalnız değilsiniz.

ABD Ulusal Tıp Kütüphanesine (NLM) göre, 50 yaşın üzerindeki erkeklerin %50’sinden fazlası bir dereceye kadar saç dökülmesi yaşıyor.

Bir süredir saç dökülmesinden şikayetçiyseniz, muhtemelen finasterid adı verilen bir tedavi duymuşsunuzdur.

Bu ilacın hap formu, sadece erkeklerde saç dökülmesi için FDA onaylı bir tedavidir. Ve şimdi Hims, Keeps ve Roman gibi daha fazla teletıp markası topikal finasterid ürünleri satıyor.

Formüllerin çoğu, saç büyümesini desteklediği söylenen ve teletıp pazarlarında satılan sentetik bir ilaç olan minoksidil ile karıştırılır.

Saç derisine uygulandıklarında saç sağlığını desteklediklerini, yeniden büyümeyi teşvik ettiklerini ve saç dökülmesiyle mücadele ettiklerini iddia ederler.

Çevrimiçi Şirketler Topikal Finasterid Hakkında Ne İddia Ediyor?

Bir erkek sağlıklı yaşam pazarı olan Hims’e göre, finasterid ve minoksidil topikal spreyleri, “klinik olarak kanıtlanmış iki bileşeni tek, temiz bir spreyde birleştirerek – hap gerektirmeden” uzaklaşan saç çizgilerini ve kel bölgeleri hedefliyor.

Erkek tele sağlık şirketi Roman, topikal finasterid tedavisi hakkında benzer iddialarda bulunuyor ve tutarlı günlük tedaviyle saç dökülmesinin altı ay içinde önemli ölçüde yavaşlaması veya hatta tamamen durması gerektiğini belirtiyor.

Bunun gibi topikal tedaviler nasıl çalışır ve gerçekten etkili bir saç dökülmesi çözümü müdür?

Oral ve topikal finasterid arasındaki fark

“Geleneksel olarak, finasterid ağızdan alınırdı, ancak şimdi sıvı formda topikal olarak da kullanılıyor ve doğrudan kafa derisine uygulanıyor” diye açıklıyor Dr. Furqan Raja, Özel Klinik’te lider bir saç ekimi cerrahı.

Bu tür ürünlerin, ağızdan ilaç almak istemeyen saç dökülmesi hastaları için daha erişilebilir olacağına inanıyor. Finasteridin topikal formülasyonları, tablet formuyla ilişkili bazı yan etkilerden kaçınmak isteyen erkekler için de iyi bir seçim olabilir.

OKU  FDA Neden Bebek Formüllerindeki Kurşun İçeriğini Düşürmeye Zorluyor?

Philip Kingsley’de trikoloğa danışmanlık yapan Zoë Passam, “Hastaların küçük bir yüzdesinde oral finasterid, erektil disfonksiyon gibi yan etkilere neden olabilir” dedi.

Saç dökülmesinde finasterid, saç dökülmesinde önemli bir rol oynayan testosteronun bozulmuş bir formu olan DHT’nin etkilerine karşı koyarak çalışır. Çok fazla DHT, saç köklerinin küçülmesine ve sonunda dökülmesine neden olabilir.

Raja, “Finasterid ayrıca incelme bölgelerinde yeniden büyümeyi teşvik edebilir ve bunu kesinlikle kendi hasta grubumda gördüm” diyor.

Finasteridi minoksidil ile karıştırmanın faydalarına gelince?

“Minoxidil, erkek tipi kellik için tıbbi olarak onaylanmış topikal bir tedavidir. Aynı anda uygulanan diğer bileşenlerin kafa derisine iletilmesine yardımcı olabilecek kan damarlarını genişletir, “diye açıklıyor Passam.

Başka bir deyişle minoksidil, finasteridin daha derine nüfuz etmesine izin vererek etkinliğini artırabilir.

Topikal finasteridin etkinliği

Her iki uzman da topikal finasteridin etkinliğini nasıl değerlendirir?

Raja, “Finasteridin erkek tipi kelliği olan erkeklerin %90’ında klinik olarak etkili olduğunun gösterildiğini ve düzenli olarak finasterid alan erkeklerin yaklaşık üçte ikisinin yeniden büyüme yaşadığını biliyoruz” diyor.

Finasterid’in saç dökülmesi veya saç seyrelmesi olan hastalar için ilk basamak cerrahi olmayan tedavi olduğunu söylüyor. Saç ekimi yaptırırlarsa, bunun mevcut doğal saçların korunmasına yardımcı olabileceğini ve bunun daha uzun süreli bir sonuçla sonuçlanabileceğini söylüyor.

Veya saç dökülmesinin erken evrelerini yaşıyorlarsa, finasteridin bu süreci önemli ölçüde yavaşlatabileceğini söylüyor.

Ancak Raja, topikal çözümün tablet formu kadar etkili olup olmadığı konusunda yorum yapmak için erken olduğunu söylüyor.

“Topikal çözüm nispeten yeni bir uygulama ve bu nedenle onlarca yıldır piyasada olan tablet için elimizdeki kadar güçlü veriye sahip değiliz” diyor.

2014 yılında Uluslararası Klinik Farmakoloji ve Terapötikler Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, kafa derilerine haftada bir kez 1 mL topikal finasterid solüsyonu uygulayan erkeklerin, yedi gün boyunca ağızdan 1 mg finasterid alan erkeklere benzer sonuçlar yaşadıklarını buldu.

Androgenetik alopesili 24 erkek üzerinde yapılan çalışmada saçlı derideki DHT topikal finasterid tedavisi ile %68-75, oral finasterid tedavisi ile %62-72 oranında azalmıştır.

OKU  Pepsi Süt: Sağlık Uzmanları Viral İçecek 'Kirli Soda' Hakkında Ne Düşünüyor?

Bu kesinlikle umut verici.

Ancak Passam, hastaların tedaviye başlama aşamasının önemli bir faktör olduğunu söylüyor.

“Saç dökülmesi uzarsa, yeni saçların büyümesi için önemli sayıda canlı saç köküne sahip olma olasılığı daha düşüktür” diye belirtiyor.

Bu nedenle topikal finasterid, tedaviye erken başladığınızda en iyi sonucu verir. Sonuçlar muhtemelen kişiden kişiye değişecek olsa da.

Yine de Passam, bu çözümlerin etkinliği konusunda umutlu.

“Topikal finasterid, kandaki DHT seviyelerini oral form kadar düşürmese de, saça faydaları aynı gibi görünüyor, ancak yan etki olasılığı daha düşük” diyor.

“Topikal finasterid, saç folikülündeki yerel DHT miktarını azaltarak saç yoğunluğunu artırmaya ve daha fazla saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir, bu da bu tür saç dökülmesinin altında yatan folikül büzülmesini yavaşlatmaya yardımcı olabilir” diye belirtiyor.

yan etkiler topikal finasteridden

Çoğu tedavide – topikal veya başka türlü – dikkate alınması gereken yan etkiler vardır. Topikal finasterid farklı değil.

Passam, topikal finasterid ile oral forma kıyasla daha az yan etki olabileceğini söylese de, yine de dikkate alınması gereken bazı riskler var.

Passam, “Eşleri hamile olan veya olabilecek olan erkekler, hamile bir kadının buna maruz kalması erkek fetüste anormal genital gelişime yol açabileceğinden, topikal olarak finasterid kullanmamalıdır” diye uyarıyor.

Kaşıntı, tahriş ve kepek riski de vardır.

Raja, etkili olduğundan ve herhangi bir yan etkinin uygun şekilde yönetildiğinden emin olmak için, tıbbi olmayan herhangi bir tedavi kullanıldığında deneyimli bir cerrahla dikkatli bir şekilde görüşmenin önemli olduğunu söylüyor.

Öyleyse, saç dökülmesini tedavi etmek için topikal finasterid düşünüyorsanız, nelere dikkat etmelisiniz?

Çeşitli yüzdeler mevcuttur, ancak çoğu tipik olarak %0,1 ile %0,25 arasındadır.

Topikal finasterid ürünlerini seçerken beklentilerinizi yönetmek iyi bir fikirdir.

Passam, “Tüm saç dökülmesi tedavilerinde olduğu gibi, gözle görülür bir iyileşme görmek altı aya kadar sürebilir ve etkilerini sürdürmek için her tür erkek tipi kellik tedavisinin sürekli olarak kullanılması gerekir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Ozempic saç dökülmesine neden olur mu? Neden Bazı İnsanlar Fazla Kilo Veriyor?

Sağlık

Günde 1 Soda İçmek Saç Dökülmesi Riskinizi Gerçekten Artırabilir mi?

Sağlık

Saç dökülmesi: Diyet takviyeleri etkili tedavi olabilir, çalışma önerileri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir