Oyun Haberleri

Google, arama sonuçlarında sahte AMD sürücü indirmeleri sunar

AMD Radeon RX 7900 XTX photographed with box on a white background.

Google, arama sonuçlarında bir kez daha kötü amaçlı web sitelerini meşru sayfalardan daha belirgin konumlarda sunuyor. Bir Reddit kullanıcısına göre, bu kez AMD sürücü indirmelerini arayan bazı kullanıcılar için arama sonuçlarında yer alıyor (yeni sekmede açılır) popüler PC Master Race alt dizininde (PC World aracılığıyla (yeni sekmede açılır)).

Söz konusu bağlantı, tam olarak arama sonuçlarının bir parçası değildi, ancak Google’ın arama sonuçlarının üzerinde görünebilen bağlama duyarlı seçilmiş reklam bağlantılarıydı. Sonuçları çoğaltamadık, ancak Reddit posterinin arama sonuçlarında gösterilen kötü amaçlı web sitesinin yeterince gerçek olduğunu doğrulayabiliriz.

Site, AMD IP kullanımı da dahil olmak üzere AMD’nin resmi web sitesi tasarımını ve markasını taklit eder ve “AMD Radeon Serisi Grafikler ve Ryzen Yonga Setleri için Sürücü Güncellemelerini Otomatik Algıla ve Yükle” başlığı altında indirilmek üzere son derece şüpheli bir .exe dosyasına bağlanır.

Söylemeye gerek yok, bırakın .exe dosyasını indirmeyi, web sitesine gitmenizi kesinlikle önermiyoruz.

Bu, Whatsapp’ı taklit etmek için Google reklam alanlarını satın alan kimlik avı dolandırıcılarının başına gelen ilk sefer değil. (yeni sekmede açılır) geçen ay ve Anma Günü satış etkinliği etrafında oluşturulan sahte bir EVGA web sitesi, geçen yıl arama sonuçlarında resmi sayfadan daha fazla öne çıktı. Ancak, Google’ın yasal olmadığı açıkça belli olan bir web sitesine bağlantı vererek kötü amaçlı yazılımların bir arama sonuçları sayfasının üst kısmında dağıtımını kolaylaştırdığını görmek özellikle hayal kırıklığı yaratıyor.

Web sitesinin kötü niyetli doğasının Google için açık olması gerekirken, bir bakışta sıradan PC kullanıcıları için yeterince ikna edici olabilirdi. Tamamen AMD logolarıyla markalanmıştır. Hatta kullanıcıları AMD’nin resmi web sitesinin yasal bölümlerine gönderen birkaç çalışan hiper bağlantıya sahiptir.

OKU  Intel Boot Guard özel anahtarlarının sızdığı ve birçok bilgisayarın güvenliğini tehlikeye attığı bildirildi

Sahte AMD web sitesi

(İmaj kredisi: Gelecek)

Tabii ki, bağlantıların çoğu dairesel bir şekilde aynı oldukça şüpheli URL’ye yönlendirildiği için yakından incelemeye ihtiyaç duymuyor. Ancak birinin sayfaya indiğini, güzel büyük ‘indirmeyi’ görüp ateş ettiğini hayal etmek hiç de zor değil.

Kötü amaçlı .exe dosyasında hangi pisliklerin bulunduğundan emin değiliz. Ama umarım bunu öğrenmek için bir Windows kurulumundan ödün vermediğimiz için bizi affedersiniz.

(yeni sekmede açılır)


Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor Oyun için en iyi SSD: Önce oyuna girin

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.