Sağlık

Grip, RSV, COVID-19 üçlüsü: Uzmanların en yüksek risk altında olduğunu düşündüğü yerler

Grip, RSV, COVID-19 üçlüsü: Uzmanların en yüksek risk altında olduğunu düşündüğü yerler

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, bu kış olası bir “üçlü salgın” hastalık konusunda uyarıyorlar. Paulo Sousa/EyeEm/Getty Images

Sağlık yetkilileri, bu yılki grip sezonunun ABD’de güçlü bir başlangıç ​​yaptığını bildiriyor.

En az 22 eyalette grip vakalarının yüksek olduğu ve hastaneye yatış oranlarının 2009 domuz gribi salgınından bu yana ülke çapında en yüksek olduğu bildiriliyor.

Grip mevsiminin tipik olarak Aralık veya Ocak ayına kadar başlamaması endişelerini daha da artırıyor.

Uzmanlar, erken artışın, COVID-19 pandemisinin iki yılında grip vakalarının düşük olması ve insanların her zamanki bağışıklığına sahip olmayabileceğinden kaynaklandığını söylüyor.

Bu sonbaharda şimdiye kadar COVID-19 vakalarının nispeten düşük seviyelerde kaldığını belirtiyorlar.

Ek olarak, erken bir respiratuar sinsityal virüs dalgası (RSV), birçok hastaneyi hastalığa yakalanmış çocuklarla dolduran Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerini bu ayın başlarında bir uyarı yayınlamaya sevk etti.

Sağlık uzmanları şimdi, insanlar kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirdikçe ve güvenlik protokolleri gevşetildiğinden, grip, RSV ve COVID-19’un bu kış ülkeyi vurabileceği haberini veriyorlar.

Healthline, önümüzdeki sezon, hangi yerlerin hastalığa yakalanma riskinin en yüksek olduğu ve hastalığa yakalanma riskinizi azaltmak için neler yapabileceğiniz hakkında iki bulaşıcı hastalık uzmanıyla konuştu.

doktor Monica Gandhi, MPH, California San Francisco Üniversitesi’nde Tıp Profesörüdür.

doktor William Schaffner, Tennessee’deki Vanderbilt Üniversitesi’nde Önleyici Tıp Profesörüdür.

Bu kış grip, RSV ve COVID-19 vakalarında beklenen artış göz önüne alındığında. Hangi yerler ve mekanlar, bu hastalıklardan herhangi birine yakalanma riskinin en yüksek olduğu yer?

Orkestra şefi: Bir grup insanın bulunduğu kapalı alanlar, bu solunum virüslerinin üçünün de kolayca yayılabileceği yerlerdir. Buna iş toplantıları, kilise ayinleri, partiler, konserler, spor salonları dahildir – özellikle yüksek sesle konuşulduğunda, şarkı söylendiğinde veya zorlandığında insanların birbirine yakın olduğu herhangi bir yer, çünkü bu, virüsü geniş çapta yayabilen derin nefes almayı içerir.

OKU  Ham Bal: Çalışma, bu tatlandırıcının kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

Gandi: Havalandırılmamış, kalabalık iç mekanlar, barlar ve kalabalık performans mekanları dahil olmak üzere solunum yolu patojeni kontaminasyonu için en fazla risk altındadır.

Şehrinizdeki topluluk bu hastalıklardan yayılıyorsa, dikkat edilmesi gereken bazı işaretler nelerdir?

Gandi: İnfluenza, RSV ve SARS-CoV-2 dahil olmak üzere çeşitli virüslerin yük ve test pozitiflik oranlarını listelemesi gereken yerel Sağlık Bakanlığınızın web sitesini kontrol edebilirsiniz. CDC web sitesi “FluView”, topluluk düzeyinde ayrıntılı veriler olmamasına rağmen, solunum yolu virüsü testi için gönderilen örneklerin ulusal gözetimi hakkında veri sağlar.

Orkestra şefi: TV, radyo ve memleket gazetenizdeki yerel haberler mutlaka grip, RSV veya COVID salgınlarını bildirecektir. Salgınlar okulların kapanmasına ve birçok hastanın acil servislerde, kliniklerde ve hastanelerde yardım aramasına neden olabilir.

Bu yerlerden herhangi birine gitmeyi planlıyorsanız, almanız gereken başlıca önlemler nelerdir?

Orkestra şefi: Her şeyden önce, hepimiz yeni güncellenmiş COVID güçlendirici aşının yanı sıra yıllık grip aşısı ile aşı olmalıyız. Bu, yaklaşan tüm tatil kutlamalarımızı mümkün olduğunca güvenli hale getirmek için esastır.

İkinci şey kendimize bakmaktır. Komplikasyon riski daha yüksek olan bir gruba aitsek, ekstra dikkatli olmamız gerekir. Bu gruplar, yaşlı yetişkinleri, altta yatan bir tıbbi durumu (örneğin, kalp veya akciğer hastalığı, diyabet) olanları ve orta veya ciddi derecede bağışıklığı baskılanmış kişileri içerir. Bu tür bireyler, toplulukları COVID, grip veya RSV’den etkilendiyse ekstra önlemler almalıdır. Maske takmaları, sosyal mesafeyi korumaları ve kapalı toplanma alanlarından kaçınmaları tavsiye ediliyor.

Gandi: Havalandırma, solunum yolu patojenlerinin yayılmasını azaltmak için muhtemelen en etkili ilaç dışı müdahaledir, bu nedenle açık pencereler veya HEPA filtreleri arayın. Hastaysanız evde kalın ve aktif olarak öksüren veya hapşıran kişilerden uzaklaşın. İyi oturan ve filtrelenmiş bir maske takabilirsiniz (N95, KN95, KF94 ve FFP2 maskeleri en iyisidir), ancak bunları yiyecek ve içecek olan yerlerde takmak zor olabilir.

OKU  Çalışma, ameliyattan önce esrar kullanımının ameliyattan sonra ağrıyı arttırdığını gösteriyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir