Sağlık

Uzmanlar Elon Musk’ın Beyin İmplantlarına Neden Şüpheyle Bakıyor?

Uzmanlar Elon Musk'ın Beyin İmplantlarına Neden Şüpheyle Bakıyor?

Pinterest’te paylaş
Elon Musk, Neuralink’in beyin implant teknolojisi hakkında bir güncelleme verdi. Getty Images aracılığıyla CARINA JOHANSEN/NTB/AFP
  • Elon Musk’ın Neuralink’i beyin implant teknolojisine odaklandı.
  • Teorik olarak, beyin implantları, kopmuş olan görme veya sinirlerin geri kazanılmasına yardımcı olabilir.
  • Ancak bu implantların insanlarda etkili olduğuna dair hala bir kanıt yok.

Elon Musk’ın sağlık teknolojisi girişimi Neuralink, geçen hafta bir göster ve anlat işe alım etkinliğinde beyin implant teknolojisindeki ilerlemeyle ilgili ayrıntıları paylaştı.

Şirket, “ilk insanımıza hazır olmak için çok çalıştı. [subject]Musk, etkinlikte ve önümüzdeki altı ay içinde bir kişiye ilk implantı yerleştirmeyi planladığını söyledi.

“Açıkçası, bir cihazı bir insana yerleştirmeden önce, son derece dikkatli olmak ve iyi çalıştığından emin olmak istiyoruz” dedi ve şirketin gerekli evrakların çoğunu Gıda ve İlaç İdaresi’ne (FDA) ilettiğini de sözlerine ekledi. bir insan klinik deneyi başlatın.

Ayrıca şirketin başlangıçta iki uygulamaya odaklanacağını da duyurdu — doğuştan kör olanlar için bile görme yetisini geri kazanma; ve omurilikleri kopmuş insanlara “tüm vücut işlevselliğini” geri kazandırmak.

“Tam vücut işlevselliğine izin verecek hiçbir fiziksel sınırlama olmadığından eminiz” dedi.

Musk, sonunda kendisine bir implant yaptıracağını iddia etti. “Şu anda implante edilmiş bir Neuralink cihazına sahip olabilirsiniz ve bundan haberiniz bile olmaz. Yani varsayımsal olarak… Aslında o demolardan birini yapacağım” dedi.

Neuralink klinik deneyleri henüz başlamadı

Neuralink, beynin elektriksel aktivitesini bilgisayar ekranı, akıllı telefon veya robotik uzuv gibi bir çıkış cihazına aktarılabilen komutlara dönüştüren beyin-bilgisayar arayüzleri veya BCI’lar olarak bilinen cihazlar geliştiriyor.

Şirket 2016 yılında kuruldu.

Şirketin mevcut implantı, beyin sinyallerini kaydedebilen ve yakındaki nöronları uyarabilen 1.000’den fazla kanal veya elektrot ile yaklaşık dörtte biri boyutunda.

Geçen haftaki toplantıda Musk, bilgisayar çipi yerleştirilmiş bir maymunun “telepatik video oyunları” oynadığı bir video oynattı. Şirket bu başarıyı ilk olarak 2021’in başlarında açıklamıştı.

OKU  Atriyal Fibrilasyon (AFib) İskemik felçten kurtulan 5 kişiden 1'inde bulundu

Doktorların Sorumlu Tıp Komitesi, Neuralink araştırmasına katılan maymunların tedavisiyle ilgili endişelerini dile getirdi ve deneylerin birçok maymunun “kronik enfeksiyonlar, felç ve ciddi psikolojik yan etkilerden” muzdarip olmasına neden olduğunu söyledi.

Şirket, prototiplerini domuzlar ve maymunlar üzerinde test ederken, şirketin cihazlarının hiçbiri insanlar üzerinde test edilmedi veya FDA tarafından onaylanmadı.

New York City’deki NYU Grossman Tıp Fakültesi’nde tıp etiği bölümü profesörü ve başkanı olan PhD Art Caplan, bu iddiaları destekleyecek klinik araştırma verileri olmadan, ciddi engelli insanlara umut vermenin uygun olmadığını söyledi.

“Otomobil işinde rekabet etmeye çalışmakla tamamen aynı şey değil” dedi. “Omurilik yaralanması, körlük veya nörolojik hasar veya hastalığı olan insanlar gibi gruplarla uğraşırken aşırı vaatlerde bulunmamaya veya abartmamaya gerçekten dikkat etmelisiniz.”

“Bu durumda, gerçekten bir atılım umut eden bireyleriniz var” dedi. “Bu yüzden Musk’ın bahsettiği şeyin yıllar sonra olduğunu öğrenmek onlar için yıkıcı olabilir.”

Caplan, Mars’ı kolonileştirme ve kendi kendine giden arabalarla ilgili daha önceki cesur vaatleri göz önüne alındığında, insanlara Musk’ın “dört veya beş tuz tanesi değilse bile” söylediklerini bir parça tuzla almalarını tavsiye ediyor.

Caplan ayrıca insanların, ilgili deneyime sahip uzmanların – nörologlar gibi – insanların tekrar görmesine veya yürümesine yardımcı olacak beyin arayüzleme cihazlarının mevcut uygulanabilirliği hakkında söylediklerini dinlemelerini öneriyor.

“Yakın vadeli kazançlar hakkında çok daha az iyimserlik bulacağınızı düşünüyorum” dedi.

Beyin-bilgisayar arayüzlerinde daha fazla ilerleme

Beyin-bilgisayar arayüzlerinin performansını iyileştirmeye çalışan tek şirket Neuralink değil.

Rhode Island, Providence’daki Brown Üniversitesi’nde nörobilim ve mühendislik profesörü olan PhD John Donoghue, “Musk ve diğerlerinin çalışmaları, benimki de dahil olmak üzere bir dizi laboratuvarın son 25 yılı aşkın süredir yaptığı çalışmaları takip ediyor” dedi.

OKU  Millennials, Gen Xers'a kıyasla daha yüksek inme ölüm oranlarına sahip olabilir

“1990’larda felç gibi sinir sistemi bozuklukları olan insanlara yardımcı olacak cihazlar yaratmak için çok elektrotlu arayüzleri ve beyin şifre çözmeyi ilk kullananlar arasındaydık” dedi.

Donoghue, mühendisler, nörologlar, sinirbilimciler, bilgisayar bilimcileri ve BCI teknolojileri geliştiren diğer bilim insanlarından oluşan çok üniversiteli bir işbirliği olan BrainGate’in başlıca araştırmacılarından biridir.

BrainGate cihazını kullanan felçli veya diğer engelli kişiler, bir şişeden kahve içmek, televizyonu çalıştırmak ve tipik akıllı telefon yazma hızlarında yazmak için robotik bir kol kullandılar.

BCI’lar üzerinde çalışan diğer şirketler şunlardır:

  • bilim şirketi fotoreseptör kaybına bağlı körlük olan iki grupta – retinitis pigmentosa veya kuru yaşa bağlı maküler dejenerasyonu olanlar – görüşü geri kazanmayı amaçlayan bir nöral arayüz geliştirmek üzerinde çalışıyor.
  • Precision Neuroscience, beynin dış katmanına uyan ince, esnek bir BCI üzerinde çalışıyor. Bu cihazın bir uygulaması, felçli kişilere işlevselliği geri kazandırmak olacaktır.
  • Synchron, Inc., omurilik yaralanması, amiyotrofik lateral skleroz (ALS) veya diğer durumlar nedeniyle felçli kişilerde BCI’sinin klinik denemesine çoktan başlamıştır. Ön veriler, Syncron’un cihazının ALS’li kişilerin çevrimiçi alışveriş ve bankacılık için bilgisayar kullanmalarına ve metin yoluyla iletişim kurmalarına izin verdiğini gösterdi.

Bilim adamları, beyin sinyallerini bilinçli eylemlere çevirme yeteneklerini geliştirmekle kalmayıp, aynı zamanda daha güvenli, minimal invaziv ve daha dayanıklı cihazlar geliştirerek BCI’leri ilerletmek için çeşitli şekillerde çalışıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir