Sağlık

Günde 6.000 adım yürümek yaşlı erişkinlerde kalp sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Günde 6.000 adım yürümek yaşlı erişkinlerde kalp sağlığını nasıl iyileştirebilir?

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, yürümenin 60 yaş üstü insanlar için önemli bir günlük egzersiz olduğunu söylüyor. MoMo Productions/Getty Images
  • Araştırmacılar, günde 6.000 ila 9.000 adım yürüyen yaşlı yetişkinlerin kardiyovasküler hastalık riskinin daha düşük olduğunu söylüyor.
  • Günlük yürüyüşün genç erişkinlerde kalp hastalığı riskini azaltmadığını da eklediler.
  • Uzmanlar, yürümenin genel fiziksel sağlığın yanı sıra zihinsel sağlığı da iyileştirebileceğini söylüyor.
  • Golf oynamanın ve sabah ve akşam yürüyüşlerine çıkmanın günlük adımları atmanın iyi yolları olduğunu söylüyorlar.

Yeni Yılın Kutlu Olsun. Bir yürüyüşe çıkmak için.

Günde 6.000 ila 9.000 adım yürüyen yaşlı yetişkinlerin, günde 2.000 adım yürüyenlere göre kalp krizi veya felç gibi %40 ila 50 daha düşük kardiyovasküler hastalık riskine sahip olduğunu bildiren yeni bir çalışmanın temel mesajı budur.

Araştırma, Massachusetts Amherst Üniversitesi Halk Sağlığı ve Sağlık Bilimleri Okulu’nda kinesiyoloji yardımcı doçenti olan PhD Amanda Paluch liderliğindeki bir ekip tarafından yürütülüyor. Paluch ayrıca Steps for Health Collaborative adlı uluslararası bir konsorsiyuma da liderlik ediyor.

O öğrenmek Circulation dergisinde yayınlandı.

Paluch yaptığı açıklamada, “60 yaşın üzerindeki yetişkinlerin, ortalama altı yıllık bir takipte kardiyovasküler olay veya hastalık riskini önemli ölçüde azalttığını bulduk.” Dedi. “Günde ne kadar çok adım toplanırsa, risk o kadar azaldı.”

Hareketin faydaları

Araştırma 2022’de Paluch ve Steps for Health Collaborative tarafından hazırlanan, sık sık alıntılanan ancak bilimsel olmayan günlük 10.000 adımlık eşiğin altında bile artan egzersizin uzun ömür faydaları ile ilişkili olduğunu gösterdi.

Bu meta-analiz, dört kıtadan yaklaşık 50.000 kişiyi içeren 15 çalışmanın verilerini kullandı ve günde 6.000 ila 8.000 adım arasında yürümenin yaşlı erişkinlerde tüm nedenlere bağlı daha düşük ölüm riski ile ilişkili olduğunu buldu.

Paluch ve ekibi daha sonra daha az bilinen günlük adım ve kardiyovasküler hastalık bölgesini keşfetmeye karar verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nden ve diğer 42 ülkeden 20.000’den fazla insanı içeren sekiz çalışmayı analiz ettiler.

OKU  Histerektomi ve Kardiyovasküler Hastalık: Kadınların Yumurtalık Alınması Hakkında Bilmesi Gerekenler

En faydalı adım boyutu açısından benzer sonuçlar elde ettiler.

Yürüyüş ve yaşlılar

Paluch, çalışmanın temel halk sağlığı mesajının, en az aktif yaşlı yetişkinleri daha fazla adım atmaya teşvik etmek olduğunu söyledi.

Paluch, “En az aktif olan insanların kazanacağı en çok şey var” dedi. “Günde 2.000 veya 3.000 adım yürüyenler için biraz fazladan adım atmak kalp sağlığı için çok şey ifade edebilir. 6.000 adımdayken, 7.000’e ve ardından 8.000’e çıkmanın da faydası var, bu sadece daha küçük, kademeli bir gelişme.”

Son analiz, genç erişkinlerde günlük adım sayısı ile kardiyovasküler risk arasında bir bağlantı bulamadı.

Çalışmaları Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından desteklenen Paluch, “Bunun nedeni, kardiyovasküler hastalığın yaşlılık hastalığı olması ve genellikle yaşlı insanlara kadar kendini göstermemesidir” dedi. “Genç ila orta yetişkinlikte altı yıllık takipten sonra pek çok insanın kardiyovasküler hastalığa yakalandığını görmeyeceksiniz.”

Kaç adım yeterli?

doktor California’daki Orange Coast Tıp Merkezindeki MemorialCare Kalp ve Vasküler Enstitüsünde kardiyolog olan Yu-Ming Ni, Healthline’a çalışmanın önemli olduğunu söyledi.

Araştırmanın, Japonya’daki bir pazarlama kampanyasından geldiğini söylediği 10.000 adım hedefini desteklemediğini söyledi.

“En büyük artımlı faydalar 8.000 adıma kadar sürüyor ve bundan sonra faydalar daha az belirgin hale geliyor” dedi. “60 yaşın altındaki yetişkinlerde, yaklaşık 8.000 adım yürümenin görünürde küçük bir faydası vardı. Ancak, fayda önemli değildi. ”

Ni, “Bu nedenle, genç erişkinlerde adım sayısı o kadar önemli olmayabilir ve egzersiz sıklığı ve yoğunluğu gibi diğer egzersiz parametreleri daha alakalı olabilir” diye ekledi. “10.000 adım yerine 8.000 adımı hedefleyen adımlar, eğitimi iyileştirmenin yararlı bir yolu olabilir. Daha fazla adım genellikle daha iyidir. 8.000 adım mümkün olmasa bile, 3.000 adımdan fazlası genellikle faydalı kabul edilir.”

OKU  Parkinson hastalığına yaygın bir kuru temizleme kimyasalı neden olabilir

Günlük adımlarınızı takip etmenin birkaç yolu

Erin Blakely, gerontoloji konusunda uzmanlaşmış lisanslı bir huzurevi yöneticisidir. Aynı zamanda, yaşlıların golf yoluyla formda kalmaları için bir kaynak sitesi olan Senior Golf Source’un da kurucusudur.

Healthline golfün yaşlılar için çok fazla düşünmeden adımlarını atmaları için harika bir yol olduğunu söyledi.

Blakely, “Yaşlandıkça bedenlerimiz yavaşlama ve daha az aktif olma eğilimindedir.” Dedi. “Bu, kırılganlığa ve artan sağlık sorunları riskine yol açar. Aktif kalanların (yani yürüyenlerin) uzun ömür için çok daha başarılı olduğunu bulurdum.

Blakely, Healthline’a bir golf turunun yaklaşık 12.000 adım – bir golf arabası kullanırken yaklaşık 2.500 adım olduğunu söyledi.

Blakely, “Dışarıda iken aktif kalmanın ve akranlarıyla sosyalleşmenin eğlenceli bir yolunu arayan yaşlılar için golf, adımlarınıza atmanın harika bir yoludur” dedi. “Yalnızca nazik bir fiziksel aktivite sağlamakla kalmıyor, aynı zamanda aşağıdakiler gibi birçok başka faydası da var:

New York City’de bir klinik psikolog olan PsyD’den Sabrina Romanoff, Healthline’a, yöntem ne olursa olsun, önemli olanın yürüyüş olduğunu söyledi.

Romanoff, “Yürümenin duygusal ve fiziksel faydaları var” dedi. “Özellikle sabah uyandığınızda ve güne mahallede yürüyüş yaparak başladığınızda, zihninizi yeniden kalibre edecek ve sizi önünüzdeki güne hazırlayacaktır. Güzelliğin, enginliğin ve içinde yaşadığımız insanların somut bir hatırlatıcısı ve çoğu zaman bizi katı bir zihniyetten kurtarıyor.”

Romanoff, güne başlamanın ve günü bitirmenin sağlıklı bir yolu olarak yürümeyi önerdi.

Romanoff, “Bu, kronik kaygı ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunlarıyla savaşmak için en iyi alışkanlıklardan biridir.” Dedi. “Benzer şekilde gün sonunda yapılan yürüyüşler de günün stresinden arınmanızı ve uykuya geçişinizde yardımcı olur. Nihayetinde yürümek, zihin ve beden için harika bir sıfırlama düğmesidir.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir