Sağlık

Cilt kanseri: Aşı, nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir

Cilt kanseri: Aşı, nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Cavan görselleri/ofset görselleri
  • Moderna ve Merck’ten yeni bir rapor, kişiselleştirilmiş bir mRNA aşısının bir immünoterapi ilacıyla birleştirilmesinin melanom nüksünü azaltmaya yardımcı olduğunu buldu.
  • İlaç-aşı kombinasyonu, Merck’in tek başına Keytruda immünoterapisine kıyasla en ölümcül cilt kanseri türü olan melanomdan ölüm veya nüks riskini %44 azalttı.
  • Aşı hala test ediliyor ve Merck yakında bir faz 3 denemesine başlamayı beklediklerini söyledi.

Bu hafta bilim insanları cilt kanserini önleyebilecek bir aşıya bir adım daha yaklaşabileceğimizi duyurdular.

Moderna’dan kişiselleştirilmiş bir mRNA kanser aşısı ve Merck’in immünoterapi ilacı Keytruda’nın kombinasyonunu inceleyen bir klinik araştırmanın, bu tedavinin cilt kanserinin nüksetmesini önlemeye yardımcı olabileceğini gösterdiği bildirildi.

Bağışıklık kontrol noktası inhibitörü olarak adlandırılan bir tür immünoterapi olan Keytruda, şimdi bir düzineden fazla kanser tedavisi türü için onaylanmıştır.

İlaçlarla birlikte yeni aşı, cilt kanseri nüksünü büyük ölçüde azalttı

Merck’e göre ilaç-aşı kombinasyonu, yalnızca Merck’in Keytruda immünoterapisine kıyasla en ölümcül cilt kanseri türü olan melanomdan ölüm veya nüks riskini %44 azalttı.

Bir basın açıklamasında, Dr. Kyle Holen, MD, Moderna’nın Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Geliştirme, Tedavi ve Onkoloji Başkanı: “Nüksetmeden sağkalım riskinde gözlemlenen önemli azalma, bu kombinasyonun yüksek riskli hastaların ömrünü uzatmanın yeni bir yolunu temsil edebileceğini gösteriyor.” melanom.”

Şirketin yakında 3. Aşama melanom denemesine geçeceğini ve testi akciğer kanseri ve ötesine genişleteceğini de sözlerine ekledi.

Aşı, bağışıklık sistemini güçlendirebilir

Bu neoantijen kanser aşısı, cerrahi olarak çıkarıldıktan sonra bir hastanın tümörlerinin analizine dayanmaktadır. Aşılar, kanser hücrelerinde spesifik mutasyonları tanımak ve bunlara saldırmak için bağışıklık tepkisini hızlandırmayı amaçlar.

mRNA kanser aşısı hala deneysel olarak kabul edilirken, çalışmaya kaydolanlar için tam da umdukları şey olabilir.

OKU  Marburg virüsü salgını: Belirti ve semptomlar hakkında bilmeniz gerekenler

doktor Moderna’da onkoloji yönetici direktörü Michelle Brown, Healthline’a bunun oyunun kurallarını değiştirebilecek bir şeyin sadece başlangıcı olduğunu söyledi.

“Aşıların ve immünoterapinin tarihini ve şu anda nerede olduğumuzu düşündüğümde, bu klinik olarak anlamlı. Ancak bu kişiselleştirilmiş terapiyi geliştirmek için teknolojileri entegre etmemize izin veren immünoloji öncülerinin omuzlarında duruyoruz” dedi.

Kanser tedavilerinin gelişimindeki dönüm noktalarını düşündüğünde aklına birkaç tanesinin geldiğini sözlerine ekledi.

“İlk olarak, çok hedefsiz olan ancak tedaviyi değiştiren kemoterapi geldi” dedi. “Ardından kişiselleştirilmiş, hedeflenen seçeneklere ve moleküler sinyal yollarına doğru ilerledik. Sonra bağışıklık baskılayıcıları ve bağışıklık sisteminin sıkılaşmasını yaşadık. Ve şimdi dördüncü sınırdayız, bireysel neoantijen yaklaşımı.”

Aşı oyunun kurallarını değiştirebilir

doktor San Diego’daki Scripps Kliniği’nden Hubert Greenway cilt kanserli kişiler için 41.000’den fazla ameliyat gerçekleştirdi ve 65 kişiye eğitim verirken aynı zamanda 30 yılı aşkın bir süredir yıllık bir melanom konferansına liderlik ediyor.

Greenway, Healthline’a “Bence bu çalışmaya kesinlikle çığır açıcı olarak bakacağız” dedi. “Sadece melanom hastalarının bu alt grubu için değil, aynı zamanda bu mRNA yaklaşımının başarısı diğer kanserler için de aşı denemelerine kapı açtığı için.”

doktor Bu çalışmaya katılmayan UC San Diego’da tıp profesörü ve tıbbi onkolog olan Greg Daniels, MD, PhD, 20 yıl boyunca immünoloji alanında çalıştı.

O da bunun yeni ve büyük bir şeyin başlangıcı olduğuna inanıyor.

“Evet, bu onu bir adım öteye taşıyor” dedi. “Aşı olan çok sayıda atınız olduğunu söyleyerek açıklayabilirim. Onları suya yönlendiriyorsun ve Keytruda içmelerine izin veriyor.”

Kanser önleme için daha fazla aşı yolda mı?

Moderna’dan Brown, bu alanda çalışan hemen hemen herkesin bu teknolojinin diğer birçok kanser türüne yayılmasını umduğunu söyledi.

OKU  COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Brown, “Diğer kanserlerde ne olacağı konusunda umutluyuz” dedi. “Bu tedavilerin insanlara daha uzun remisyonlar ve olumlu deneyimler vermesini umuyoruz.”

Brown, ele almak istediği bir konunun, bu ürünlerin üretiminin – tümör kanının toplanmasından sıralama, seçim ve üretime kadar – yaklaşık altı hafta sürmesi olduğunu söyledi.

“Zaman alıyor. Bu şeylere nasıl yaklaşabileceğimize bakıyoruz. Buradaki potansiyel bizi heyecanlandırıyor, ancak bu deneyimin hastalar için iyi olduğundan emin olmak istiyoruz” dedi.

Diğer birkaç şirket bu teknolojiyi kullanmak için çalışıyor. Bunlar arasında BioNTech ve Gritstone Bio Inc.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

İlk FDA onaylı RSV aşısı hakkında bilmeniz gereken her şey

Sağlık

COVID-19 aşısının kulak çınlaması ile bağlantısı var mı? ne biliyoruz

Sağlık

FDA, risk altındaki bireyler için başka bir iki değerlikli COVID-19 güçlendirici aşıyı onayladı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir