Sağlık

Çalışma, kısa süreli belleğin lazer tedavisi ile geliştirilebileceğini gösteriyor

Çalışma, kısa süreli belleğin lazer tedavisi ile geliştirilebileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Yeni bir çalışma, lazer ışık tedavisinin DEHB tedavisi için etkileri olabilecek kısa süreli belleği iyileştirebileceğini düşündürmektedir. kaydeden Lorena/Stocksy
  • Yeni bir çalışma, lazer ışık tedavisinin kısa süreli çalışma belleğini iyileştirebileceğini gösteriyor genç erişkinlerde.
  • Bulguların, çalışma belleğini etkileyen sağlık durumlarının tedavisi için gelecekteki etkileri vardır, örneğin: B. DEHB.
  • Umut verici sonuçlara rağmen, bilişi geliştirmek için lazer ışık tedavisinin etkinliğini belirlemek için farklı popülasyonlarda daha büyük, daha titiz çalışmalara ihtiyaç vardır.

Yeni tanıştığınız birinin adını, bir kullanım kılavuzunu veya bir alışveriş listesini hatırlamanız gerektiğinde, çalışan belleğe güvenirsiniz.

Bu tür geçici bellek, şu anda ihtiyaç duyulan bilgiler için kullanılır. Henüz uzun süreli belleğe girmemiş şeyleri içerir.

Bununla birlikte, çalışan bellek sadece gerçekleri hatırlamak için değildir. Öğrenme ve problem çözme gibi bir dizi günlük zihinsel işlevi destekler.

Çoğu insan, özellikle kesintiye uğradığında veya dikkati dağıldığında bazen bilgileri akılda tutmakta güçlük çekerken, belirli sağlık koşulları da işleyen belleği bozabilir. Bunlara dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (ADHD), şizofreni ve Alzheimer hastalığı (AD) dahildir.

Çalışma belleğini iyileştirmek için, yeni bir çalışma, bu bilişsel eksikliklerin bir kısmını lazer ışık tedavisi kullanarak telafi etmenin mümkün olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırma yakın zamanda yayınlandı bilimsel gelişmeler.

Çalışma belleğini geliştirmek için lazer tedavisi kullanma

Birleşik Krallık’taki Birmingham Üniversitesi’nden ve Çin’deki Pekin Normal Üniversitesi’nden araştırmacılar, lazer ışık tedavisinin sağlıklı deneklerde çalışma belleğini yaklaşık %10 oranında iyileştirdiğini buldu.

Transkraniyal fotobiyomodülasyon (tPBM) olarak bilinen tedavi, kafa derisi ve kafatası yoluyla beyin dokusuna yakın kızılötesi ila kızılötesi ışık sağlar.

Araştırmacılar şu anda tPBM’yi bilişsel işlevi iyileştirmenin yanı sıra beyni etkileyen diğer bozuklukları tedavi etmenin bir yolu olarak inceliyorlar:

  • majör depresif bozukluk (MDB)
  • Alzheimer
  • Travmatik Beyin Hasarı (TBI)

Birmingham Üniversitesi’nde misafir doktora öğrencisi olan çalışma yazarı Dongwei Li, “DEHB veya diğer dikkat eksikliği bozuklukları gibi durumları olan kişiler, güvenli, basit, invazif olmayan ve hiçbir yan etkisi olmayan bu tür tedaviden yararlanabilir.” İnsan Beyin Sağlığı Merkezi, bir basın açıklamasında söyledi.

Çalışan bellek görevlerinde geliştirilmiş performans

yeni çalışma18-25 yaş arası 90 erkek ve kadın sağlıklı gönüllüyü içermektedir.

Araştırmacılar, katılımcıların beynin çalışma belleğinde yer alan bir alanı olan sağ prefrontal kortekste lazer ışığıyla tedavi edildiği birkaç deney gerçekleştirdi. Kullanılan ışığın dalga boyu, yakın kızılötesi aralığında 1.064 nanometre (nm) idi.

OKU  Utah, transseksüel gençler için cinsiyet onaylayan sağlık hizmetlerini yasaklayan ilk eyalet oldu

Araştırmacılar ayrıca daha kısa dalga boylu bir ışık (852 nanometre, kızılötesine yakın) ve sol prefrontal kortekse uygulanan lazer ışığı kullanarak başka deneyler de yaptılar.

Her katılımcı ayrıca plasebo etkisini ortadan kaldırmak için sahte veya etkin olmayan stimülasyonla tedavi edildi. Aktif tPBM ve sham seansları farklı günlerde gerçekleştirildi.

12 dakikalık tPBM veya sahte oturumdan sonra, katılımcılar ekranda görüntülenen bir dizi öğenin yönünü veya rengini hatırlamayı içeren bir çalışma belleği görevini tamamladılar.

Araştırmacılar, sağ prefrontal kortekste 1.064nm tPBM tedavisi alan kişilerin, sahte seans sırasındaki performanslarına kıyasla işleyen bellek görevinde yaklaşık %10 daha iyi performans gösterdiğini buldu.

Araştırmacılar ayrıca, 852 nm ışıklı tPBM’nin, insanların çalışma belleği görevindeki performansı üzerinde hiçbir etkisinin olmadığını da bulmuşlardır. Sol prefrontal kortekse uygulandığında tPBM de yapmadı.

Ek olarak, araştırmacılar seanslar sırasında beynin elektriksel aktivitesini izlemek için bir elektroensefalogram (EEG) kullandılar. EEG, işleyen bellek performansında bir iyileşme öngören beyin aktivitesinde değişiklikler gösterdi.

Araştırmacılar, tPBM’nin çalışma belleğini neden geliştirdiğinden veya çalışan bellek üzerindeki olumlu etkilerinin ne kadar süreceğinden emin değiller. Etkileri anlamak için diğer yaş gruplarında ve popülasyonlarda daha uzun takip gerektiren titiz çalışmalar da dahil olmak üzere daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Lazer tedavisinin diğer bilişsel faydaları

doktor Baylor Scott & White Tıp Merkezi – Temple, Teksas’ta beyin cerrahı ve Nöroşirürji Bölümü başkanı Jason Huang, çalışmanın benzersiz yönlerinden birinin araştırmacıların dört farklı deney gerçekleştirmesi olduğunu söyledi.

Healthline’a verdiği demeçte, “daha önce hiç yapılmamış olan” 1.064nm ve 852nm tPBM’lerin karşılaştırılmasını içeriyor. “Yalnızca bu, mevcut literatüre katkıda bulunur.”

Huang, dahil edilen az sayıda katılımcıya rağmen çalışma tasarımının “verimli” göründüğünü sözlerine ekledi. Ancak, gelecekteki araştırmalar daha fazla katılımcının dahil edilmesinden yararlanabilir.

Huang’ın kendi araştırması, tPBM’nin hafif ila orta dereceli demansı olan kişilerde bir dizi bilişsel yeteneği artırabileceğini gösteriyor.

“Aktif tPBM ile tedavi edilen hastalarımızda dikkat, konsantrasyon ve görevlere odaklanma ve motor yürütmede çok dikkate değer bir gelişme gözlemledik” dedi.

Sadece prefrontal korteksi tedavi eden yeni çalışmanın aksine, Huang’ın çalışmasında beynin daha fazla alanını aydınlatan hafif tedavi kask cihazı kullanıldı. Ek olarak, çalışmasındaki tedaviler, yeni çalışmadaki 12 dakikalık tek bir seansa kıyasla 8 hafta boyunca günde iki kez verildi.

OKU  Neden genç kızlar arasında HIV oranları erkeklerden daha yüksek?

tPBM cihazları ticari olarak bulunsa da Huang, bunların hiçbirinin Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından onaylanmadığını ve bunun da klinikte kullanımlarını sınırladığını söyledi.

“Tavsiyeden önce [this therapy] Hastaların klinik yönetiminde kullanım için, ek kanıta dayalı gözlemler elde etmek için daha büyük ölçekli daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır” dedi.

DEHB’de çalışan bellek açıkları

en genç çalışmalar DEHB teşhisi konan çocukların %85’e varan bir kısmının işleyen hafızasında sorun yaşadığını tahmin etmektedir.

Dr. PM Pediatric Care Behavioral Health’de çocuk ve ergen psikiyatrisi tıbbi direktörü Nicole Mavrides, Healthline’a söyledi.

Mavrides, bilgiyi işlemek ve depolamak için işleyen belleğe ihtiyaç duyulduğundan, işleyen bellek eksikliği olan çocukların okulda öğrenme ve ezberlemede, okumayı öğrenmede veya matematik problemlerini çözmede sorun yaşayabileceğini söyledi.

Ayakkabı, ceket ve sırt çantası giymek gibi çok adımlı talimatlarla da mücadele edebilirler.

Yeni çalışmanın yazarları, tPBM’nin güvenli, non-invaziv ve ucuz olması nedeniyle, DEHB’si olan kişilerde çalışma belleğini geliştirme potansiyeline sahip olacağını söyledi.

Bununla birlikte, DEHB’si olan kişileri içeren çalışmalar da dahil olmak üzere ek araştırmalara “daha önce” ihtiyaç vardır. [tPBM] Yazarlar, sağlıklı ve klinik popülasyonlarda bilişi geliştirmek için uygulanabilir” dedi.

Bu arada, ebeveynlerin çocuklarının çalışma hafızasını güçlendirmenin yolları zaten var, bu da bir çocuğun çalışan hafızaya bağlı diğer bilişsel görevleri yapmasını kolaylaştırabilir.

Mavrides, “DEHB’si olan çocuklarda çalışma belleğini hedeflemenin ve geliştirmenin en iyi yolları, uyarıcılarla ve pratik yapma eğilimindedir” dedi. [and] Eğitim Stratejileri — Hafıza Kartları [and] Oyunlar, çocuğunuzun size öğretmesine izin verme, aktif okuma vb.”

Getirmek

Lazer ışık tedavisinin bilişsel faydaları, devam eden bir araştırma alanıdır.

Bilim adamları, lazer ışık tedavisinin insan beynini nasıl olumlu yönde etkileyebileceği ve diğerlerinin yanı sıra DEHB, MDB ve Alzheimer ile ilişkili semptomları nasıl iyileştirebileceğiyle özellikle ilgileniyorlar.

Her yaştan insan bir dereceye kadar kısa süreli işleyen bellek eksiklikleri yaşayabilirken, bu zorluklar özellikle nörobilişsel sorunları olan bireylerde belirgindir.

Sonunda, bu yeni ön çalışmanın sonuçlarının etkili olduğu kanıtlanırsa, beyin bozukluğu olan kişilerde çalışma belleğini iyileştirmek için lazer ışık tedavisi kullanılabilir.

Şimdilik, kendi çalışma hafızanız veya çocuğunuzun hafızası hakkında endişeleriniz varsa, olası tedavi seçenekleri hakkında tıbbi ekibinizle konuşmak isteyebilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Konuşma terapisi, demanslı kişilerde depresyon ve kaygıyı iyileştirebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir