Sağlık

Günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek, bu 45 sağlık koşuluna yakalanma riskinizi artırabilir

Günde 6 çay kaşığı şeker tüketmek, bu 45 sağlık koşuluna yakalanma riskinizi artırabilir

Pinterest’te paylaş
krblochin/Getty Images
  • Yeni bir meta incelemede, araştırmacılar şeker tüketimi ile kalp hastalığı, diyabet, obezite, astım, depresyon, belirli kanserler ve ölüm dahil olmak üzere 45 sağlık sonucu arasında bir ilişki buldu.
  • Uzmanlar, ilave şeker alımınızı günde 6 çay kaşığına düşürmenizi tavsiye ediyor.
  • Sağlıklı, düşük şekerli alternatifler arasında stevia gibi şekersiz tatlandırıcılar, taze veya dondurulmuş meyveler ve daha az şekerli veya şekersiz yoğurtlar bulunur.

Yeni bir araştırmaya göre çok fazla şeker tüketmek çok sayıda kronik sağlık sorununa yol açabiliyor.

tarafından yayınlanan bir meta inceleme BMJ ne kadar olduğunu özetliyor ile Eklenen şekerler söz konusu olduğunda çok fazla. Uzmanlar, ilave şeker alımınızı günde yaklaşık altı çay kaşığı ile azaltmanızı ve şekerle tatlandırılmış içecekleri haftada bir porsiyondan daha azıyla sınırlamanızı öneriyor.

Kurstan ne alırsınız

İnceleme için araştırmacılar, yetişkinlerde ve çocuklarda 83 sağlık sonucunu detaylandıran 67 gözlemsel çalışmayı ve altı randomize kontrollü çalışmayı analiz ettiler. Şeker tüketimi ile kalp hastalığı, diyabet, obezite, astım, depresyon, bazı kanserler ve ölüm dahil olmak üzere 45 sağlık sonucu arasında bir ilişki buldular.

Araştırmacılar, soda gibi şekerle tatlandırılmış içeceklerin, gut ve koroner arter hastalığı gibi belirli sağlık koşullarının daha yüksek riskine bağlı olduğunu bulmuşlardır. Haftada birden fazla şekerle tatlandırılmış içecek önermiyorlar.

Yüksek miktarda ilave şeker tüketimi ile diyabet, gut ve obezite gibi metabolik/endokrin bozukluklar arasında önemli zararlı ilişkiler olduğuna dair kanıtlar buldular.

Ayrıca şeker tüketiminin kan basıncı, kalp krizi ve inme gibi kalp problemleri ve hatta meme, prostat ve pankreas kanseri gibi bazı kanserler ile bağlantılı olduğunu bulmuşlardır.

Ayrıca şeker tüketimi ile astım ve depresyon gibi kronik durum riskinde artış arasında bir bağlantı gördüler.

OKU  Bu 10 eyalette yaşayan insanların 75 yaşından önce ölme olasılığı daha yüksek

Health Line’da kayıtlı bir diyetisyen olan Jamie Nadeau, “Aşırı şeker tüketimi, kardiyovasküler hastalık, belirli kanserler, karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, diyabet, yüksek kolesterol, diş çürümesi ve kilo alma riskini artırıyor” dedi. “İlave şekerin vücudumuz için iyi olmadığı bir sır değil. Sürekli olarak aşırı şeker tüketiminin olumsuz sonuçlarını gösteren sağlam araştırmalarımız var.”

Ayrıca Nadeau, aşırı şeker alımının genellikle yüksek şekerli gıdaların sağlıklı gıdaların yerini alması ve potansiyel olarak önemli besin maddelerini kaçırması anlamına geldiğini ekledi.

İlave şeker alımı için bir rehber

Göre Amerikalılar için Beslenme Yönergeleri, ilave şeker alımı toplam kalorinin %10’undan az olmalıdır. Standart 2.000 kalorilik bir diyette, bu yaklaşık 200 kaloridir.

Nadeau, “Amerikan Kalp Derneği biraz daha katı, erkekler için günde en fazla 9 çay kaşığı ilave şeker ve kadınlar için günde en fazla 6 çay kaşığı ilave şeker tavsiye ediyor” dedi. “Eklenen şeker önerilerinin alt ucunu hedeflemenizi öneririm, ancak her gün mükemmel değilse stres yapmayın.”

Eklenmiş şeker, olumsuz sağlık sonuçlarıyla çok güçlü bir şekilde ilişkili olduğundan, ne kadar yediğinize dikkat etmek akıllıca olacaktır. Ancak yemekle iyi bir ilişki kurmanın da önemli olduğunu unutmayın, diye açıkladı Nadeau. Eklenmiş şeker içeren yiyecekleri ölçülü olarak yemek normaldir.

Eklenmiş şekerleri tamamen ortadan kaldırmaya çalışan bazı insanlar için, çok katı bir diyet yapmak, diyeti bırakma ve aşırı yeme veya aşırı şekerli yiyecekler yeme olasılıklarının daha yüksek olduğu anlamına gelebilir.

Nadeau, elemeye yönelik farkındalık ve ılımlılık uygulayın, diye ekledi.

DCN, RDN, FAND, tescilli bir diyetisyen ve klinik beslenme uzmanı olan Su-Nui Escobar, “Uygulamada, hastalarımın buna değdiğinde küçük miktarlarda şeker tüketmelerini öneriyorum” dedi. “Onları çocuklarıyla birlikte bir dondurmacıdayken küçük bir dondurma külahının veya bir doğum günü partisinde küçük bir parça pastanın tadını çıkarmaya teşvik ediyorum.”

OKU  HIV Aşısı: Çalışma, Erken Denemelerde Önemli Bağışıklık Tepkisine Neden Olabileceğini Gösteriyor

Diyetinizden şekeri nasıl çıkarırsınız?

Sağlıkla ilgili sonuçları olmayan tatlı bir şey isteyenler için birçok farklı seçenek var.

Nadeau, aşağıdaki düşük şekerli alternatifleri önerir:

1. Stevia veya keşiş meyvesi özü gibi şekersiz tatlandırıcıları deneyin.

2. Örneğin kahvenizde şeker tercih ediyorsanız, körü körüne izlemek yerine ne kadar eklediğinize dikkat edin.

3. Yüksek şekerli yoğurtlar yerine düşük şekerli veya şekersiz yoğurtları tercih edin.

4. Bir atıştırmalığı veya yemeği tatlandırmak için taze veya donmuş meyveleri deneyin.

5. Genellikle daha az şeker içeren bitter çikolatayı tercih edin.

6. En önemlisi, daima etiketi kontrol edin. Yiyecekler bazen düşündüğünüzden daha az veya daha fazla şeker içerir.

Escobar, “Yiyecekleri şeker yapmak için temel olarak kullanın” dedi. “Örneğin, Yunan yoğurdu ve meyveyi az miktarda şekerle karıştırın ve donmuş dondurma yapın. Veya aperatif olarak küçük bir parça bitter çikolata ile çilek yiyin.

Ayrıca, gerçek bir şeyin tadını çıkarmak istiyorsanız, küçük bir kap seçin. Escobar, örneğin, bir galon yerine tek tek dondurma kutuları satın alın; bu, bir seferde yediğiniz miktarı sınırlamanıza yardımcı olabilir.

Getirmek şeker tüketiminin sağlığa etkileri hakkında

Yeni bir meta incelemeye göre şeker tüketimi, kalp hastalığı, diyabet, obezite, astım, depresyon, belirli kanserler ve ölüm dahil olmak üzere 45 sağlık sonucuyla bağlantılıdır.

Sağlık uzmanları, ilave şeker alımınızı günde 6 çay kaşığına düşürmenizi önerir.

Düşük şekerli alternatifler arasında stevia gibi şekersiz tatlandırıcılar, taze veya dondurulmuş meyveler ve daha az şekerli veya şekersiz yoğurtlar bulunur. Porsiyon kontrolüne dikkat etmek de önemlidir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

DSÖ, kilo vermek istiyorsanız bu şekersiz tatlandırıcılardan kaçınmanızı önerir.

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir