Sağlık

Model Gigi Robinson’ın hayatı endometriozis teşhisi konulduktan sonra nasıl değişti?

Model Gigi Robinson'ın hayatı endometriozis teşhisi konulduktan sonra nasıl değişti?

Pinterest’te paylaş
Model Gigi Robinson (yukarıda), birden fazla kronik hastalıkla yaşamanın zorluklarını nasıl aştığını ve endometriozis teşhisi konulduktan sonra hayatının nasıl değiştiğini paylaşıyor. Gigi Robinson tarafından sağlanan görüntüler
 • Birden fazla kronik hastalıkla yaşayan Gigi Robinson, Sports Illustrated’ın 2022 mayo modellerinden biriydi.
 • Robinson, platformu Ehlers-Danlos Sendromu, endometriozis ve diğer kronik durumlar hakkında farkındalık yaratmak için kullandı.
 • Endometriozis, dünya çapında tahmini 200 milyon kadını ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık on kadından birini etkilemektedir.

Gigi Robinson, Şubat 2022’de Sports Illustrated’tan yüzerek aramada finalist olduğunu söyleyen bir telefon aldığında çok heyecanlandı.

Robinson, dergide yer alan ilk GenZ ve kronik hasta kadındır. Kronik rahatsızlıkları olan kişiler için tutkulu bir hasta savunucusu olarak platformu benimsedi.

Healthline’a “Bunu yaparsam hastaların sesini yükseltmekten başka bir şey olmayacağını düşündüm” dedi. “Vücudumu değişim için bir araç olarak kullandım ve kutlanmak için hiçbir şeyi değiştirmek zorunda olmadığınızı ve çürükleriniz, çatlaklarınız veya yaralarınız olsun, olduğunuz kadar güzel olduğunuzu açıkça belirtmek istedim.”

Robinson, çocukken normalde zararsız faaliyetlerden kolayca yaralandı ve yaralandı.

“Ben… Yaz kampında tramplenden atlarken bağlarımı kopardım ve bileğimdeki bağları paramparça ettim ve takla atmaktan dirseğimi kırdım. Çok garip, basit şeyler canımı yaktı.”

New York Presbyterian Hastanesi’ndeki acil servise yapılan birkaç ziyaretten sonra bir pediatrik ortopedist, Robinson’a ortopedi ve romatoloji bölümünü ziyaret etmesini önerdi.

Robinson, “Sağlık hizmetlerinde çalışan annem, hareketlilik sendromum olabileceğini düşünen harika bir pediatrik ortopedist buldu” dedi.

11 yaşında, eklem hipermobilitesine, derinin hiperekstansibilitesine ve doku kırılganlığına neden olan kalıtsal bir bağ dokusu bozukluğu olan Ehlers-Danlos Sendromu (EDS) teşhisi kondu.

“15 yıl önce araştırılmadığı için annem, EDS Derneği ve hastaneler tarafından düzenlenen çeşitli web seminerlerine ve seminerlere katılmak için elinden gelen her şeyi yaptı… ama hala acı çekiyordum ve bunun tedavisi ya da tedavisi yok. ” dedi Robinson.

Semptomları yönetmek için kısa süreli rahatlama sağlayan fizik tedaviyi ve karaciğeri üzerindeki yan etkileri nedeniyle bıraktığı ilaçları denedi.

O sıralarda, ilk adetinden sonra migren, bel ağrısı ve mide-bağırsak sorunları yaşamaya başladı – yıllar sonra öğrendiği şey, rahmi veya rahmi kaplayan hücrelerin birbirine benzediği, dışarıda büyüdüğü bir durum olan endometriozis semptomlarıydı. rahim ve rahim.

OKU  Çalışma, ışık tedavisinin demans hastalarına yardımcı olabileceğini gösteriyor

“[It] ruh maddeden üstündü. Git, git, git ve sağlık sorunlarıyla uğraşırken toksik bir zihniyet olan bir şekilde ”dedi.

Endometriozis teşhisi ile rahatlama ve hayal kırıklığı

Robinson, 2017’de Güney Kaliforniya Üniversitesi’ne girdi ve burada sağlığını bir kenara bıraktı ve okula odaklanmak için “zorla ve devam et” zihniyetine ayak uydurdu.

Bununla birlikte, COVID-19 ortaya çıktığında, kendini ağrı tedavisi için tedavi aramaya karar verdiği New York City’deki evinde buldu. Akupunktur geçici olarak işe yaradı, steroid enjeksiyonları hiçbir rahatlama getirmedi ve en çok Lyrica ilacından yararlandı.

Robinson, “Ama hala bel ağrım vardı, bu yüzden doktor endometriozis olup olmadığımı görmek için tanısal bir laparoskopi yaptırmamı önerdi” dedi.

Aralık 2022’de endometriozisi olduğunu doğrulayan bir ameliyat geçirdi.

Ameliyat sırasında endometriozis implantlarını çıkardılar ve semptomları hafifletmek için hormonal bir rahim içi araç (RİA) yerleştirdiler.

“Neredeyse hayatım değişiyor gibi. Daha önce yapamadığım şeyleri acı çekmeden yapabilirim” dedi Robinson.

Yine de, rahatsızlığının çoğunun arkasında endometriozis olduğunu keşfetmenin 13 yıl sürmesinin can sıkıcı olduğunu söyledi.

Robinson, “24 yaşında hayatımın yarısından fazlası, bu yüzden sinir bozucu ama aynı zamanda heyecanlıyım … Bir kozadaki tırtıl gibi hissediyorum ve bir kelebeğe dönüşüyorum” dedi.

Gigi Robinson.Pinterest’te paylaş
“Neredeyse hayatım değişiyor gibi. Daha önce yapamadığım şeyleri acı çekmeden yapabilirim” dedi Robinson. Gigi Robinson tarafından sağlanan görüntüler

Endometriozisin teşhis edilmesi neden zordur?

doktor Norton Women’s Care’in bir parçası olan Associates in Obstetrics & Gynecology’de jinekolog olan Jonathan H. Reinstine, endometriyozu teşhis etmek için tanısal laparoskopinin gerekli olduğunu söyledi.

Healthline’a “Ben dahil birçok doktor, şüpheli dokuların biyopsisinden doku teşhisi yapmayı tercih ediyor” dedi. “Şu anda, endometriozisi güvenilir bir şekilde teşhis edebilecek bir kan testi veya görüntüleme çalışması yok.”

Endometriozisin ultrason veya diğer görüntüleme yöntemleriyle saptanabileceği yanılgısı sözlerine ekledi.

Reinstine, “Endometriyal biyopsi adı verilen bir rahim biyopsisi türünün endometriozis ile hiçbir ilgisi yoktur” dedi.

Tarama araçlarının olmaması endometriozis tanısını zorlaştırmaktadır. Robinson gibi birçok kadın, aşağıdakiler gibi açıklanamayan semptomlardan yıllarca muzdarip olabilir:

 • GI sorunları
 • Bel ağrısı
 • migren
 • anormal dönemler
 • ağrılı dönemler
 • ağrılı ilişki
 • nöropati
 • tükenmişlik
 • Kısırlık (çoğu endometriozis hastasının başarılı gebelikleri olmasına rağmen)
OKU  Ağız Kokusu: Yoğurt gibi fermente gıdalar ağız kokusunu önlemeye nasıl yardımcı olabilir?

Dr. Lenox Hill Hastanesi Kadın Doğum/GYN’si Jennifer Wu, Healthline’a söyledi. “Bu da teşhisi biraz zorlaştırıyor.”

Ayrıca Wu, bazı hastalar için kesin tanı almak için ameliyat olmanın sert olabileceğini ve küçük ameliyatların bile riskler taşıdığını sözlerine ekledi.

Bu durumlarda, doktorlar şüpheli endometriozisi tedavi edebilir ve hastanın yaşına bağlı olarak düşük doz oral kontraseptifler, RİA, uzun etkili progesteron ilaçları içeren diğer hormonal tedaviler, nonsteroidal antiinflamatuar gibi ağrı kesiciler gibi tedavileri reçete edebilir. ilaçlar (NSAID’ler) veya hormon tedavisi (GnRH) (menopozdan kısa süre önce hastalarda).

Wu, “İyileşirlerse, muhtemelen endometriozdur, ancak kesin tanı koymak için genellikle ameliyat gerekir” dedi.

Kadınlar teşhiste gecikme yaşadıklarını söylediğinde, bunun yıllar almasının nedeninin “cerrahinin tüm risklerini ve faydalarını tartıyor olmanız” olduğunu söyledi.

Kronik hastalığı olan kişiler için güven yaymak

Robinson, kronik sağlık sorunlarıyla yaşayan başkalarını savunmak için hikayesini paylaşmaya devam etmeyi planlıyor.

“Kronik hastalıklar genellikle herkes için farklı görünür ve çok dinamik olabilir. Yani bir gün tamamen iyi olabilir ve iyi görünebilirsin ve ertesi gün harap olabilir ve çok fazla yardıma ihtiyacın olabilir” dedi.

Kendinize lütufta bulunmak, yardım istemek ve aile ve arkadaşlarla sınırlar koymak zor olsa da Robinson, 20’li yaşlarında gezinirken bunların güvenle öğrendiğini söyledi.

“Bazen arkadaşlarla ve akrabalarla birlikte olmak ve bir sağlık sorunu yaşamanın ne demek olduğunu anlamayan insanlarla birlikte olmak gerçekten zor” dedi.

Ancak, durumunuzu açıklarsanız ve sınırlamalarınızda kararlıysanız, diğerleri anlayabilir, diye ekledi Robinson.

Size zevk veren fırsatlar ve aktiviteler bulmak da başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, Robinson’a çocukken EDS teşhisi konduğunda, rekabetçi yüzmeyi bırakmak zorunda kaldı. Vaktini doldurmak için fotoğraf sevgisi geliştirdi.

“Orada en ünlü moda fotoğrafçılarından biri olan Yu Tsai’ye ulaştım ve Sports Illustrated fotoğraf çekimini yapan oydu” dedi. “Benim için tam bir çember haline geldi. Fotoğrafın dünya çapında pek çok genç ve yetişkin kadına ilham verdiğini biliyorum. . . Ve bunu yapabilmek çok tatmin edici.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bindi Irwin endometriozis ile yaşamaktan bahsediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir