Sağlık

Yumurtalık Kanseri: Fallop Tüplerini Almak Riski Azaltabilir mi?

Yumurtalık Kanseri: Fallop Tüplerini Almak Riski Azaltabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Zeynep Kaya/Getty Images
  • Yumurtalık Kanseri Araştırma Birliği’nden (OCRA) gelen yeni bir fikir birliği bildirisi, bazı kadınların yumurtalık kanseri riskini azaltmak için fallop tüplerini çıkarması gerektiğini öne sürüyor.
  • Yumurtalık kanseri taramaları, yanlış pozitif sonuçlar üreterek gereksiz ameliyatlara ve cerrahi komplikasyonlara yol açabileceğinden genellikle başarısız kabul edilir.
  • Ortalama yumurtalık kanseri riski düşüktür.

Yumurtalık Kanseri Araştırma Birliği’nden (OCRA) gelen yeni bir fikir birliği bildirisi, birçok kadına yumurtalık kanseri geliştirme risklerini azaltmak için fallop tüplerini çıkarmalarını tavsiye ediyor.

30 Ocak’ta yayınlanan açıklamaya göre, yumurtalık kanseri teşhis edilmesi ve tedavisi özellikle zor bir durum çünkü diğer birçok kanserin aksine erken teşhisle prognoz iyileşmez.

OCRA konsensüs bildirisine göre, erken teşhis edilen kişilerde yüksek ölüm oranı olan agresif bir yumurtalık kanseri formu olabilirken, geç evre yumurtalık kanseri teşhisi konan diğerleri daha az agresif bir forma sahip olabilir ve daha olumlu sonuçlara sahip olabilir.

Amerikan Jinekoloji Koleji’ne (ACOG) göre, yumurtalık kanseri taramaları, gereksiz cerrahi ve cerrahi komplikasyonlara yol açabilen yanlış pozitif sonuçlar üretebildikleri için genellikle başarısız kabul edilir.

için ortalama risk Yumurtalık kanseri düşüktür, ancak en ölümcül jinekolojik kanser türüdür ve kadınlarda kanser ölümlerinin beşinci önde gelen nedenidir.

“Gelecekte doğurganlık istemeyen ve halihazırda bir hamileliği tamamlamış olan kişilere, iyi huylu durumlar için jinekolojik cerrahi sırasında fallop tüplerinin çıkarılması önerilebilir” Dr. Stanford Üniversitesi’nde jinekolojik onkoloji direktörü ve doçent olan Oliver Dorigo MD, PhD, Healthline’a söyledi.

Neden fallop tüpleri yumurtalık kanseri ile bağlantılıdır?

Yumurtalık kanserini önlemek için fallop tüplerini çıkarmak için kullanılan tıbbi terim olan fırsatçı salpinjektomi, halihazırda bir tür pelvik cerrahi geçiren risk altındaki kadınlar için giderek daha fazla önerilmektedir. ve endometriozis.

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

dr’a göre Baptist Health Miami Kanser Enstitüsü’nde jinekolojik onkolog olan Troy Gatcliffe’e göre, birçok yumurtalık kanseri vakası fallop tüplerinde başlar.

Epitelyal yumurtalık karsinomları (EOC’ler) formu yaklaşık %90 tüm yumurtalık kanserleri. Yüksek dereceli seröz yumurtalık karsinomu (HGSC) olarak adlandırılan en yaygın EOC tipi, çok sık ortaya çıkar yumurtalıklara yayılmadan önce fallop tüplerinde.

“Tümörlerin hücresel kökenini anlama yeteneğimiz ilerledikçe, seröz epitelyal yumurtalık karsinomlarının çoğunun köken olarak tümörlü olduğunu keşfettik. Bu nedenle, tüplerin çıkarılması yumurtalık kanserlerinin %90’a kadarını önleyebilir” diyor Dr. G. Thomas Ruiz, California, Fountain Valley’deki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde baş kadın doğum uzmanı.

Araştırmalar, prosedürün güvenli, uygun maliyetliVe Düşük risk.

Ruiz, “Fallop tüpünün çıkarılması genellikle güvenlidir ve menopoz öncesi kadınlarda yumurtalık hormonu üretimini korur” diyor.

Fırsatçı Salpenjektomiyi Kimler Düşünmeli?

Yeni konsensüs bildirisine göre, yumurtalık kanseri riski taşıyan bazı kadınlar fallop tüplerini aldırmayı düşünebilir.

Ruiz, yumurtalık kanserinin erken belirtilerinin ince olduğunu ve bu nedenle fark edilmesinin zor olduğunu söylüyor.

Ağız sürüntü veya kan testi yoluyla yapılan genetik testler, insanların ailesel veya kalıtsal bir gen taşıyıp taşımadıklarını belirlemelerine yardımcı olabilir. BRCA Yumurtalık kanseri riskinizi artıran genler.

Dorigo, yumurtalık kanseri teşhisi konan veya yumurtalık kanseri riskini artıran bir gen mutasyonuna sahip birinci derece aile üyesi olan herkesin genetik test yaptırmasını tavsiye ediyor.

Yumurtalık kanseri ile ilişkili bir geni taşıyanlar – örneğin BRCA Gatcliffe, mutasyon – daha fazla tarama ve risk azaltıcı ameliyat önerebilecek bir jinekolojik onkoloğa sevk edileceğini söylüyor.

Gatcliffe, “Genetik yatkınlığı bilinen yüksek riskli kadınlar için, fallop tüplerinin ve yumurtalıkların risk azaltıcı profilaktik olarak çıkarılması, hasta doğumu tamamladıktan ve uygun şekilde tavsiye edildikten ve cerrahi menopoza girmeye hazır olduktan sonra bakım standardıdır.” Dedi.

OKU  Stresli bir işte daha uzun saatler depresyon riskini etkileyebilir

Fırsatçı salpinjektomi, gelecekteki doğurganlıklarını korumak isteyen kişiler için önerilmez.

Ruiz, “Bu durum karşılanırsa ve pelvik cerrahi geçiriyorlarsa, yumurtalık kanseri riskini azaltmak için salpinjektomiyi teşvik etmek için danışmanlık yapmak uygundur” diyor.

Alt çizgi:

OCRA’dan yapılan yeni bir açıklama, birçok kadına yumurtalık kanseri geliştirme risklerini azaltmak için – fırsatçı salpenjektomi olarak bilinen – fallop tüplerini çıkarmalarını tavsiye ediyor. Bu, yumurtalık kanserlerinin %90’a kadarını önleyebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir