Sağlık

Hailey Bieber’a elma büyüklüğünde yumurtalık kisti teşhisi kondu: Bilmeniz gerekenler

Hailey Bieber'a elma büyüklüğünde yumurtalık kisti teşhisi kondu: Bilmeniz gerekenler

Pinterest’te paylaş
The Wall Street Journal için Phillip Faraone/Getty Images
  • Model Hailey Bieber, yumurtalık kistleriyle uğraştığını Instagram’da paylaştı.
  • Yumurtalık kistleri çok yaygındır ve çoğu belirti vermese de çok ağrılı olabilir.
  • Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu birkaç ay içinde kaybolur, ancak bazılarının cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Hailey Bieber kısa bir süre önce, ağrı ve gastrointestinal sorunlara neden olan tekrarlayan yumurtalık kistlerinden (yumurtalık içinde veya üzerinde büyüyebilen kitleler) muzdarip olduğunu açıkladı.

Model, kistten yaşadığı şişkinliği vurgulayarak kendisinin bir fotoğrafını paylaştı ve ‘bebek değil’ başlığıyla paylaştı.

“Yumurtalığımda elma büyüklüğünde bir kistim var. Bende ne endometriozis ne de PKOS var [polycystic ovary syndrome] Bieber, Instagram’da “Ama birkaç kez yumurtalık kistim oldu ve bu hiç eğlenceli olmadı.

Bieber, “Acıtıyor ve acıyor ve midem bulanıyor, şişkin ve sarsılmış ve duygusal hissediyorum” diye yazdı.

Yumurtalık kistleri çok yaygındır ve çoğu belirti vermese de çok ağrılı olabilir. Yumurtalık kistlerinin büyük çoğunluğu birkaç ay içinde kaybolacak olsa da bazılarının cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Dr. Joshua Cohen, jinekolojik onkolog ve City of Hope Orange County’deki jinekolojik kanser programının tıbbi direktörü.

Yumurtalık kistleri nelerdir?

Yumurtalık kistleri yumurtalık üzerinde içi sıvı dolu keselerdir. Genellikle yumurtlama sırasında oluşurlar ve genellikle zararsızdırlar.

Vücudun diğer bölgelerindeki hücreler bir yumurtalıkta implante olduğunda ve büyüdüğünde, endometriozis veya mide kanserinin bir yan etkisi de olabilirler.

“Kist tipi, kistin nasıl davranacağını belirler – örn. ne kadar hızlı büyüdüğü, ne kadar büyüdüğü ve belirli durumlarda hastanın yaşadığı semptomların türünü etkileyebileceği gibi” diyor Dr. Scott Chudnoff, Brooklyn, NY’deki Maimonides Health’de doğum ve jinekoloji bölümünün jinekolog ve jinekolog başkanı.

OKU  Sızdıran bağırsak astım riskini nasıl etkileyebilir?

Endometriyozda, örneğin, endometrioma olarak bilinen rahmin iç yüzeyinden oluşan yumurtalık kistleri, rahmin iç yüzeyi gibi büyüyebilir ve kanayabilir.

Chudnoff, yumurtalık kistlerinin genellikle ultrasonla teşhis edildiğini ve 1 santimetreden 15 santimetreye kadar herhangi bir boyutta olabileceğini söylüyor.

Bazı kistler yavaş, bazıları ise hızlı büyür. Yaşlı kadınların kanserli kist geliştirme riski daha yüksek olmasına rağmen, her yaştaki kadınlarda ortaya çıkabilirler.

Cohen, premenopozal kadınların kanserli yumurtalık kistleri geliştirmesinin nadir olduğunu söylüyor.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri nelerdir?

Yumurtalık kistlerinin çoğu semptomlara neden olmaz, ancak kist geliştiren bazı kadınlar pelvik basınç ve pelvik ağrı yaşarlar.

Chudnoff, “Ağrı sabit olabilir veya gelip gidebilir ve donuk veya keskin olabilir.” Dedi.

Yumurtalık kistleri mide bulantısı, gaz, kabızlık ve gaz gibi gastrointestinal sorunlara da neden olabilir.

Cohen’e göre daha büyük kistler ağırlık veya dolgunluk hissi yaratabilir. Bazı kadınlar cinsel ilişki sırasında idrar sorunları, açıklanamayan kilo alımı veya ağrı yaşayabilir.

Kist östrojen veya testosteron gibi hormonlar üretiyorsa adet sorunlarına neden olabilir.

Yumurtalık kistleri böyle tedavi edilir

Cohen’e göre çoğu yumurtalık kisti bir ila üç ay içinde tedavi görmeden kayboluyor.

Cohen, “Döngünüzün bir parçası olarak her ay bir kistiniz olabilir ve bunu bilmiyor olabilirsiniz” dedi.

Isı tedavisi ve ibuprofen gibi reçetesiz satılan ağrı kesiciler, bir yumurtalık kistinin semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Şiddetli vakalarda, bir kist, yumurtalık torsiyonu olarak bilinen yumurtalığı yırtabilir veya bükebilir.

Yumurtalık torsiyonu yumurtalığa kan akışını engelleyebilir ve acil ameliyat gerektirir.

Chudnoff, “Ameliyat gerektirebilecek tek endişe, kistten aktif kanama veya şiddetli ağrı olması gibi sizi kanserden şüphelendirecek bir şey olup olmadığı olabilir.” Dedi.

Kisti çıkarmak için ameliyat gerekirse, yumurtalık genellikle korunabilir.

OKU  Kalp hastalığı: Yüksek tansiyon ile birlikte yüksek kolesterol riski nasıl artırır?

Yumurtalık kistlerinin herhangi bir belirtisini fark ederseniz, bir jinekoloğa danışın. Ani, şiddetli pelvik ağrı yaşarsanız, hemen bir doktora görünmeniz önemlidir.

Cohen, “Semptomlarınız olduğunda kendiniz için ayağa kalkmanız önemlidir.” Dedi.

Alt çizgi:

Hailey Bieber, ağrıya ve şişkinlik ve mide bulantısı gibi mide-bağırsak sorunlarına neden olan tekrarlayan yumurtalık kistlerinden muzdarip olduğunu açıkladı. Yumurtalık kistleri çok yaygındır ve çoğu semptom göstermez ve birkaç ay içinde kendiliğinden düzelirken, çok ağrılı olabilir ve bazı durumlarda ameliyat gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir