Sağlık

Ham Bal: Çalışma, bu tatlandırıcının kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

Ham Bal: Çalışma, bu tatlandırıcının kan şekeri ve kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

Pinterest’te paylaş
Camrin Dengel/Stocksy
  • Yeni bir çalışma, bal tüketiminin daha düşük açlık kan şekeri seviyeleri ile bağlantılı olduğunu buldu.
  • Ayrıca bal tüketiminin daha düşük toplam kolesterol ve trigliserit seviyeleri ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır.
  • Yonca balı ve işlenmemiş ham balın özellikle kan şekeri kontrolünü ve lipit düzeylerini iyileştirmede faydalı olduğu görüldü.

Bal, toplanıp uygun şekilde saklandığında asla bozulmayan doğal bir tatlandırıcıdır ve yeni bir araştırma incelemesine göre kardiyometabolik sağlık yararları da olabilir.

beslenme değerlendirmeleriyakın zamanda balın, özellikle ham ve yonca balının kardiyovasküler hastalık ve diyabet için risk faktörleri üzerindeki etkilerini değerlendiren sistematik bir inceleme ve meta-analiz yayınladı.

Yazarlar, bal tüketiminin daha düşük açlık kan şekeri seviyeleri ve ayrıca daha düşük toplam kolesterol ve trigliserit seviyeleri ile ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Bu, kardiyovasküler hastalık ve diyabet riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Vanderbilt’te beslenme Bilimleri doçent yardımcısı Jamie Pope, MS, RDN, LDN, FAND, “Bence bu çalışmanın mesajı, zaten tükettiğiniz ilave rafine şekerlerin bir kısmını balla değiştirmenin bazı yararları olabileceğidir.” Nashville, Tenn.’deki Üniversite Hemşirelik Okulu’ndan Healthline’a.

“Bir çay kaşığı bal hiçbir işe yaramaz. Ancak zamanla rafine şeker yerine balın alışkanlık haline getirilmesinin insanlar üzerinde bazı olumlu etkileri olabilir” dedi.

Yonca balı ve işlenmemiş ham balın özellikle kan şekeri kontrolünü ve lipit düzeylerini iyileştirmede faydalı olduğu görüldü. Robinia poleninden elde edilen robinia balı da özellikle lipit düzeylerini iyileştirmede olumlu bir etkiye sahipti.

Kanıtların kalitesi değişkendi

Yeni incelemenin yazarları, bal hakkında önceki çalışmaları değerlendirmek ve özetlemek için Önerilerin Derecelendirilmesi, Değerlendirme, Geliştirme ve Değerlendirme (GRADE) sistemini kullandı.

New York, Huntington’daki Huntington Hastanesi’nde Kayıtlı Diyetisyen ve Kurul Onaylı Diyabet Bakımı ve Eğitimi Uzmanı olan RDN, CDN, CDCES’den Stephanie Schiff, “Dünya çapında 100’den fazla kuruluş GRADE sistemini resmi olarak onaylıyor,” Healthline’a verdiği demeçte. “Bu, büyük bir örneklem boyutuna sahip sağlam, kapsamlı bir meta-analiz gibi görünüyor.”

OKU  Starbucks kahveye zeytinyağı koyar. denemeli misin

İnceleme, toplam 1105 katılımcıyla 18 kontrollü araştırmayı içeriyordu. Çeşitli araştırmalar, artan bal tüketimini katılımcıların olağan diyeti, sükroz tüketimi veya yüksek fruktozlu mısır şurubu tüketimi ile karşılaştırdı.

Yazarlar, bal tüketimini gelişmiş glisemik kontrole ve düşük “kötü” düşük yoğunluklu lipoprotein kolesterol ve trigliserit seviyelerine bağlayan düşük kesinlikli kanıtlar buldular. Balı artan “iyi” yüksek yoğunluklu lipoprotein kolesterol seviyelerine bağlayan yüksek güvenilirliğe sahip kanıtlar buldular.

Ek araştırma, mevcut kanıtların kesinliğini artırmaya yardımcı olabilir.

Atina’daki Georgia Üniversitesi’nde diyetetik direktörü ve Beslenme ve Beslenme Akademisi ulusal sözcüsü RDN, PhD, Emma Laing, “Bal tüketimi ve kardiyometabolik hastalık bilimi, daha fazla potansiyel sağlık yararı ortaya çıktıkça araştırmacılar için sıcak bir konu olmaya devam ediyor.” Diyetetik, dedi Healthline.

“Birden fazla çalışma, besleyici bir beslenme düzenine dahil edilen balın sağlık belirteçlerini iyileştirebileceğini gösterse de, bunu kanıtlamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var” diye ekledi.

Bal vitaminler, mineraller, antioksidanlar içerir.

Öğrenmek için daha fazla araştırma da gereklidir Niye Bal, açlık kan şekeri ve lipid seviyelerini etkiler.

Bal, öncelikle rafine edilmemiş glikoz ve fruktoz şekerlerinden oluşmasına rağmen, kardiyometabolik etkileri olabilecek başka bileşikler de içerir.

“Bal ayrıca su ve eser miktarda polen, vitaminler, potasyum ve magnezyum gibi mineraller ve antioksidanlar içerir. aynı zamanda [contains] yararlı kardiyometabolik etkilerde rol oynayabilecek flavonoidler gibi bazı fitokimyasallar,” dedi Pope.

Bal ayrıca prebiyotik özelliklere sahiptir, yani bağırsaklarınızdaki faydalı bakteriler için bir besin kaynağı sağlar. Sağlıklı seviyelerde faydalı bakteri, vücudunuzdaki iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da belirli sağlık koşullarının riskini azaltabilir.

Schiff, “Diyabet, kalp hastalığı ve artrit gibi hastalıklar inflamatuar hastalıklardır” dedi.

Rafine tatlandırıcıları balla değiştirin

Balın bazı besinsel faydaları var gibi görünse de, yine de şeker ve kalorisi yüksektir.

OKU  Cilt kanseri: Aşı, nüksetmesini önlemeye yardımcı olabilir

“Balın yemek kaşığı başına rafine şekerden daha fazla kalorisi vardır. Şekerde 49’a kıyasla çorba kaşığı başına 64 kaloriye sahiptir. Çok kullanıyorsanız, toplayabilir, “dedi Pope. “Ama balın tadı şekerden biraz daha tatlıdır, bu nedenle daha küçük bir miktar aynı tatlılığı sağlayabilir, bu da daha az bal kullanabileceğiniz anlamına gelir.”

Pope ve Schiff, balı ölçülü bir şekilde yemenizi ve onu mevcut yeme alışkanlıklarınıza eklemek yerine diyetinizdeki rafine tatlandırıcıların yerine kullanmak için kullanmanızı tavsiye ediyor.

“[People] önceden tatlandırılmış yoğurt yemek ya da pankek ya da gofretlere bal koymak yerine sade yoğurda bal ekleyebilir. Çayda bal kullanabilirsiniz. [instead of sugar] veya reçel yerine kızarmış ekmek üzerine. Yulaf ezmesini balla tatlandırabilir veya ev yapımı salata sosunda bal kullanabilirsiniz” diye tavsiye etti Schiff.

Görünümü, tadı, dokuyu ve pişirme süresini etkileyebilmesine rağmen, bazı unlu mamullerde rafine şeker yerine bal da kullanabilirsiniz. Rafine şekeri balla değiştirmek, bazı tariflerde diğerlerinden daha iyi sonuç verebilir.

“Eğer insanlar hamur işlerinde şekerin yerine balı koyarsa, o zaman evet [generally] Pope, şeker yerine kullanılan her bir bardak bal için sıvıların 1/4 bardak ve fırın sıcaklığının 25 derece düşürülmesini tavsiye etti” dedi.

Genel olarak sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirirken balın tadını çıkarmaya yönelik daha fazla strateji öğrenmek için Laing, insanları kayıtlı bir diyetisyenle konuşmaya teşvik ediyor.

“Günde birkaç yemek kaşığı bal da dahil olmak üzere hiçbir yiyecek, diğer önemli yaşam tarzı faktörlerini de hesaba kattığınızda, sağlıkta bir iyileşmeyi garanti etmez” dedi. “Bireysel beslenme ihtiyaçları spesifiktir ve yaşa, tıbbi duruma ve ilaç alımına göre değişir. Lisanslı bir diyetisyen, sağlığınızı destekleyecek ve kişisel tercihleri, kültürel gelenekleri ve bütçenizi yansıtacak şekilde balı yeme alışkanlıklarınıza dahil etmenize yardımcı olabilir.”

İlgili yazılar
Sağlık

Bu yaygın ilaçlar depresyon riskinizi artırabilir

Sağlık

Kalp hastalığı riskinizi azaltmak ister misiniz? karpuz yemeyi dene

Sağlık

İşlenmiş Etler ve Rafine Karbonhidratlar Tip 2 Diyabet Riskinizi Nasıl Artırabilir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir