Sağlık

Çocuklarınıza ‘Sadece Güvende Olmak İçin’ Antibiyotik Vermek Neden Kötü Bir Fikirdir?

Çocuklarınıza 'Sadece Güvende Olmak İçin' Antibiyotik Vermek Neden Kötü Bir Fikirdir?

Pinterest’te paylaşın
Antibiyotikler birçok rahatsızlığın tedavisinde hayati öneme sahiptir, ancak bunları gereksiz olduklarında çocuklara vermek yarardan çok zarar verebilir. Cara Dolan/Stocksy
  • Uzmanlar, Çocuğunuza İhtiyacı Olmadığında Antibiyotik Vermenin Neden Zararlı Olduğunu Açıklıyor
  • Potansiyel yan etkiler ve sağlıklı bağırsak bakterilerinin zarar görmesi, gereksiz antibiyotik kullanımının olumsuz etkileridir.
  • Antibiyotiklerin aşırı kullanımı, mikropların onları yenme yeteneği kazanmasına yardımcı olur.

Hasta bir çocuğa sahip olmak endişe vericidir ve onları daha iyi hissettirmek ve iyileşmek için elinizden gelen her şeyi yapmak bir bakıcı olarak birinci önceliktir.

Bununla birlikte, ebeveynler genellikle antibiyotiklerin her şeyi tedavi edebileceğini düşünürken, aslında öyle değillerdir.

“Antibiyotikler sadece bizi hasta eden bakterilere karşı faydalıdır, ancak çocukların çoğunluğu için suçlu virüslerdir” dedi Dr. Kentucky, Louisville’deki Norton Children’s’ta bir çocuk doktoru olan Mark Brockman, Healthline’a verdiği demeçte. “Antibiyotikler virüslere karşı çalışmaz çünkü antibiyotikler özellikle bakterilere karşı çalışır.”

Çocuk doktorları bazen bir hastalığın gerçek nedenini bilmeden antibiyotik reçete ederken, Brockman çoğu durumda çocuğun yaşı veya semptomlarının şiddeti gibi nedenlerle uygun olmadığını söylüyor.

“Ayrıca, bakteriyel enfeksiyonu önlemek için antibiyotiklere başlamak sadece çok nadir durumlarda haklıdır, bu nedenle muhtemelen viral enfeksiyonu olan sağlıklı bir çocukta antibiyotik kullanılmamalıdır” dedi.

Halk arasında yaygın bir yanlış anlamanın, mukus renginin (yani koyu yeşil sümüklerin) bakteriyel bir enfeksiyona işaret ettiğine dikkat çekti. Ayrıca, bazı bakterilerin belirli antibiyotiklere ihtiyacı olduğunu, ancak tüm antibiyotiklerin her bakteri türü üzerinde çalışmadığını söyledi.

Çocuğunuzun bakteriyel bir enfeksiyonu olup olmadığını ve bir antibiyotikten fayda sağlayıp sağlayamayacağını belirlemek için sağlık hizmeti sağlayıcıları aşağıdakiler gibi çeşitli yöntemler kullanabilir: B. Boğaz ağrısını teşhis etmek için boğaz sürüntüsü veya idrar yolu enfeksiyonunu tespit etmek için idrar kültürü.

“Genellikle, daha az şiddetli bakteriyel enfeksiyonlar tedavi olmaksızın iyileşebilir. Bu nedenle, çocuğun semptomlarının kötüleşip kötüleşmediğini veya kendi kendine iyileşip iyileşmediğini görmek için genellikle en az 24 ila 48 saat beklemeniz önerilir, “Kadın sağlığı ve hastalıkları önleme uzmanı Kavita Desai Healthline’a verdiği demeçte.

Semptomlar kötüleşiyorsa veya şiddetliyse ve endişe vericiyse ve sağlık uzmanları enfeksiyonun bakteriyel olduğunu belirlediyse, antibiyotikler düşünülebilir, diye ekledi.

OKU  Neden insanlar (ve solucanlar) esrar kullandıktan sonra istek duyarlar?

Aşırı antibiyotik kullanımı çocuklara nasıl zarar verebilir?

Antibiyotikler birçok hastalığın tedavisinde hayati öneme sahip olsa da, Brockman bazen yarardan çok zarar verebileceklerini söylüyor.

“Her ilaçta olduğu gibi antibiyotik kullanmanın da yan etkileri var. Bazı antibiyotiklerin mide bulantısı veya ishal gibi istenmeyen sonuçları olabilir. Anafilaksi veya alerjik reaksiyonlar gibi daha ciddi sonuçlar da mümkündür” dedi.

Yanlış kullanım veya aşırı antibiyotik kullanımı, bağırsak mikrobiyomuna da zarar vererek, enfeksiyon başlatmak için daha istilacı ve tehlikeli bakteri veya mantarlara yol açabilir.

Desai, “Antibiyotikler yalnızca enfeksiyona yol açan zararlı bakterileri hedef almakla kalmaz, aynı zamanda bağırsaktaki uygun sindirimi destekleyen ve genel sağlığı koruyan sağlıklı bakterileri de öldürebilir.” Dedi.

Vücutta sağlıklı bakteriler bulunmadığında, bağırsakları ve kolonu enfekte eden C. difficile (C.diff) gibi yaşamı tehdit eden bakteriler hızla büyüyebilir ve ölüme yol açabilir.

Christian Lillis’in annesi Peggy için de durum aynıydı.

2010 yılında diş tedavisi sonrasında olası enfeksiyonu önlemek için kendisine bir antibiyotik reçete edildi. Antibiyotiğe başladıktan birkaç gün sonra ishal oldu ve onu hastaneye götürdü.

Oradayken, kendisine bir enfeksiyonla savaşmaya çalışırken vücudun kendi dokularına zarar verdiğinde ortaya çıkan hayatı tehdit eden bir durum olan C.diff ve sepsis teşhisi kondu. İronik olarak, C.diff ve sepsisi tedavi etmenin tek yolu Peggy’ye verilen antibiyotiklerdir. Ancak dişçi ziyaretinden sadece 6 gün sonra septik şoktan öldü.

Lillis Healthline’a verdiği demeçte, “Anneme sahip olmadığı bir enfeksiyon için antibiyotik verildi, bu da ona onu öldüren bir enfeksiyon verdi ve bu enfeksiyonun tedavi etmek için antibiyotiklere ihtiyacı vardı” dedi.

Annesinin ölümünden sonra, Lillis ve erkek kardeşi, halkı C.diff hakkında eğitmek için Peggy Lillis Vakfı’nı (PLF) kurdu. Çabalarının bir kısmı, antibiyotik kullanımı hakkında bilgi vermeyi içerir.

“Annemiz daha C.diff terimini duymadan hastaneye kaldırıldı ve septik şoka girdi. Önleme yolumuz yoktu çünkü bu hastalığın var olduğunu bilmiyorduk, öncelikle bir antibiyotik kullanımıyla tetiklenmesi bir yana, “dedi Lillis.

Vakfı, 2019 yılında hastalık ve antibiyotik kullanımının gerekmediğinde neden zararlı olabileceği konusunda farkındalığı artırmak için See C.diff kampanyasını başlattı.

OKU  Tip 1 diyabet: Pankreas naklinin yararları ve sınırlamaları

Antibiyotik direnci, CDC tarafından en büyük tehditlerden biri olarak kabul edilir.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), antibiyotik direnci B. Bakteriler ve mantarlar, onları öldürmek için tasarlanmış antibiyotikleri yenme yeteneği kazanacak şekilde değiştiğinde ortaya çıkar.

Brockman, bakteriyel direncin gelişmesinin antibiyotiklerin yanlış kullanımıyla ilgili en büyük sorun olduğunu söyledi.

“Bu, diğer daha güçlü antibiyotiklerin kullanılması gerektiği anlamına geliyor ve bu da bu antibiyotiklere direnç potansiyeli yaratıyor. Bu genellikle hastaneye yatmayı gerektirir ve bazı durumlarda hastalar ezici enfeksiyonlardan ölür” dedi.

Desai, bir zamanlar yaygın olan, kolayca tedavi edilen enfeksiyonların zamanla ciddi ve potansiyel olarak tedavi edilemez enfeksiyonlara dönüşebileceğini de sözlerine ekledi.

“Bu, uygun olmayan şekilde tedavi edilen bir enfeksiyon aileler veya gruplar içinde yayıldığından, bu bulaşıcı enfeksiyonları daha geniş toplulukta daha yaygın bir şekilde yayma etkisine sahiptir. [such as] Okullar, toplum merkezleri ve gündüz bakım merkezleri” dedi.

Sorun, yeni antibiyotiklerin geliştirilmesinin zor olması ve bakterilerin gelişmeyi geçebilmesi gerçeğiyle daha da karmaşıklaşıyor. Brockman, “Bu nedenle, yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda antibiyotik kullanmak çok önemlidir.” Dedi.

nasıl konuşulur Çocuğunuzun doktoruna antibiyotikleri sorun

Çocuğunuz hastaysa, antibiyotik kullanımını tartışmak için aşağıdakiler yardımcı olabilir:

  • Semptomların ne zaman başladığına ve nasıl ilerlediğine dair ayrıntılı kayıtlar tutun. “En uygun bakım planını oluşturmak için çocuklarının semptomları hakkında mümkün olduğunca çok şey bilmemiz gerekiyor. Ayrıca, ebeveynlere öngörücü rehberlik sağlamamıza da izin veriyor, “dedi Brockman.
  • Doktor enfeksiyonun bakteriyel olmadığını düşünürse, Desai, antibiyotik tedavisine başlamadan önce kültür sonuçlarını beklemeyi veya semptomların kendiliğinden geçip gitmediğini görmek için 24 ila 48 saat beklemeyi tercih ettiğinizi onlara bildirmenizde bir sakınca olmadığını söyledi.
  • Çocuğunuzun doktoruna, enfeksiyonu için hangi antibiyotiğin en iyi olduğunu sorun. Desai, bazı antibiyotiklerin çok spesifik bakterileri tedavi ettiğini, diğerlerinin ise geniş spektrumlu olduğunu ve daha çeşitli bakterileri tedavi edebileceğini söyledi. “Antibiyotik direnci sorunlarının kötüleşme riskini azaltmak için en dar etki spektrumuna sahip bir antibiyotik seçmek her zaman en iyisidir” dedi.
İlgili yazılar
Sağlık

DEHB olan çocukların çoğu tedavi edilmez, çalışma bulguları

Sağlık

Rubik Küpünden ilham alan bilim adamları, hastalıklarla savaşmak için şekil değiştiren bir antibiyotik geliştiriyor

Sağlık

Otizm: Çocuklarda oranlar yeni zirvelere ulaştı, uzmanlar nedenini açıklıyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir