Sağlık

Hamilelik sırasında içki içmek bebeğin beyin yapısını değiştirebilir

Hamilelik sırasında içki içmek bebeğin beyin yapısını değiştirebilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanların çoğu, kadınlara hamilelik sırasında alkol almamalarını tavsiye ediyor. Oleg Breslavtsev/Getty Images
 • Araştırmacılar, ara sıra içilen bir içkinin bile gelişmekte olan bir fetüsün beyin yapısını değiştirebileceğini söylüyor.
 • Çalışması, hamilelik sırasında az miktarda alkolün bile bebeği doğumdan önce etkileyebileceğini öne süren en son araştırmadır.
 • Uzmanlar, hamilelik sırasında alkol almanın, öğrenme ve davranış sorunlarına yol açabilen fetal alkol sendromu bozukluklarına yol açabileceğini söylüyor.

Az miktarda alkol bile gelişmekte olan bir bebeğin beyin yapısında değişikliklere neden olabilir.

Bu, bugün Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) yıllık toplantısında sunulan bir çalışmanın bulgusu.

Yıllardır kadınlar hamilelik sırasında ara sıra içki içmenin bile bebeklerine nasıl zarar verebileceğine dair bilgiler duydular.

Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan yeni çalışma için araştırmacılar, annelerinin hamileliği sırasında alkole maruz kalan bebeklerin cenin beyinlerini değerlendirmek için MRI görüntülerini kullandılar.

Bilim adamları, düşük ila orta düzeyde alkol tüketiminin bile bebeğin beyin yapısını değiştirebileceğini ve beyin gelişimini geciktirebileceğini bildirdi.

Alkol ve bebek beyni üzerine yapılan araştırmanın detayları

En son çalışma, doğum öncesi alkol maruziyeti olan 24 fetüsün beyin MRG’lerini inceledi.

MRG sırasında anneler 22 ila 36 haftalık hamileydi ve fetüsler sağlıklı, alkole maruz kalmayan fetüslerle 1:1 oranında eşleştirildi.

Araştırmacılar, anneler tarafından anonim olarak doldurulan anketleri kullanarak alkol tüketimini belirledi. Toplam 17 anne nispeten seyrek olarak alkol aldığını ve ortalama alkol tüketiminin haftada bir içkiden az olduğunu bildirdi.

Verilen diğer cevaplar:

 • Üç anne haftada bir ila üç içki içtiğini bildirdi
 • İki anne haftada dört ila altı hafta içti
 • Bir anne haftada ortalama 14 içki tüketiyor
 • Altı anne en az bir aşırı içki içme olayı bildirdi

Araştırmacılar, alkole maruz kalan fetüslerde şunları bildirdi:

 • Genel olgunluk puanı önemli ölçüde düşüktü
 • Temporal sulkus ve sağ superior temporal sulkus etkilenmiş, sosyal biliş, görsel-işitsel entegrasyon ve dil algısı ve gelişimi ile ilgili beyin bölgeleri etkilenmiştir.

Araştırmacılar, bu beyin değişikliklerinin bebekleri doğduktan sonra nasıl etkileyeceğinin net olmadığını ve çocuklar büyüdüklerinde değerlendirilene kadar bilemeyeceğini söylüyor.

OKU  Lisa Marie Presley Olası Kardiyak Arrest Sonrası Öldü: Bildiklerimiz

Ancak bilişsel ve davranışsal zorluklarla ilgili değişikliklerin çocuklukta da devam edeceğini varsayarlar.

Uzmanlar hamilelikte alkol almayı tartışıyor

“Bu çalışma, alkol alımının nöral gelişimi etkilediğine dair ek kanıtlar sağlıyor” dedi Dr. California, Fountain Valley’deki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde kadın hastalıkları ve jinekoloji şefi G. Thomas Ruiz. “Fetal MRG, rahimdeki nöronal değişiklikleri belgeleyen yalnızca ilk çalışmadır.”

Ruiz, Healthline’a verdiği demeçte, “Bu çalışma, hamile kadınlara hamilelik sırasında alkol tüketiminden kaçınmalarını tavsiye etmek için kanıtlarımızı güçlendiriyor.” “Olumsuz etkileri olacak kritik bir alkol seviyesi olup olmadığını belirlememiz gerekiyor. Şükran Günü’nde veya Yılbaşı Gecesi’nde bir yudum şampanyanın sinirsel gelişim üzerinde günlük alkollü bir içkiyle aynı olumsuz etkiye sahip olması pek mümkün değil.”

Pek çok tıp uzmanı, fetal alkol spektrum bozukluklarının (FASD) öğrenme güçlüklerine, davranış sorunlarına veya konuşma ve dil gecikmelerine yol açabileceğini söylüyor.

Bu çalışma, hamilelik sırasında minimum alkol tüketiminin doğmamış bebeğe zarar verebileceği sonucuna varmaktadır.

“Hamilelik sırasında ara sıra içki içmenin uygun olduğunu düşünmüyorum” dedi Dr. Florida’daki Orlando Health Physician Associates’in doğum uzmanı Jessica Auffant, Healthline’a söyledi. “Küçük miktarlar bilinmeyen sonuçlara yol açabilse de, küçük miktarlar henüz farkında olmadığımız geri dönüşü olmayan fetal değişikliklere neden olabilir. Bu çalışma, bu tavsiyeyi doğrulamaya yardımcı oluyor.”

Hamilelikte Ne Kadar Alkol Çok Fazla?

Bununla birlikte, tıp camiasında bile, az miktarda alkolün sorunlara neden olabileceğine dair genel bir inanç yoktur.

A 2017 raporu “Hamilelik sırasında ara sıra veya orta derecede içki içen kadınlardan doğan bebeklerde fetal alkol spektrum bozukluğunun meydana geldiğine dair hiçbir kanıt bulunmadığını” buldu.

Buradaki araştırmacılar ayrıca, çok içki içen kadınlardan doğan çocukların sadece %4 ila %5’inin FASD ile doğduğunu belirtti.

“Hamilelik sırasında düşük veya orta düzeyde alkol tüketiminin – gebe kaldıktan sonraki ilk birkaç gün veya haftalarda bile – FAS veya diğer ilgili sorunlara neden olduğuna dair kabul edilmiş hiçbir bilimsel kanıt olmadığı” sonucuna vardılar.

OKU  Daha sağlıklı bir Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha anlamına gelebilir

2020 yılında Doç. Howard E. LeWine, Harvard Health Publishing için yazdığı bir makalede, “ilk üç aylık dönemde minimum alkol tüketiminin yüksek tansiyon komplikasyonları, erken doğum veya düşük doğum ağırlığı riskini artırdığı görünmüyor” diyor.

Fetal Alkol Spektrum Bozukluğu Nedir?

Fetal alkol spektrum bozuklukları, doğum öncesi alkol maruziyetinin neden olduğu bir grup bozukluktur.

Bozukluklar hafif veya şiddetli olabilir ve fiziksel veya zihinsel olabilir.

Alkol, bir kadın hamile olduğunu anlamadan gelişmekte olan bir bebeği etkileyebilir. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (HKM).

Bir anne alkol aldığında kan sistemine girer ve göbek kordonu yoluyla bebeğe geçer.

Ancak, hamileyken içmeyi bırakmak için asla geç değildir. Bebeğin beyin gelişimi hamilelik boyunca devam ettiği için sütten kesmek bebeğin sağlığını iyileştirebilir.

“Ne kadar alkolün güvenli olduğunu ve risk oluşturmadığını bilmiyoruz; bu nedenle kaçınılmalıdır,” dedi Auffant. “Alkolün hamileliğin herhangi bir döneminde bebekleri etkilediği biliniyor, ancak organların geliştiği ilk üç aylık dönemde muhtemelen daha tehlikeli.”

CDC’ye göre, FASD’nin semptomları şunları içerir:

 • Düşük vücut ağırlığı
 • Kötü koordinasyon
 • hiperaktif davranış
 • dikkat ile ilgili zorluklar
 • Kötü bellek
 • Okuldaki zorluklar (özellikle matematik)
 • öğrenme güçlükleri
 • konuşma ve dil gecikmeleri
 • Entelektüel engel veya düşük IQ
 • Zayıf muhakeme ve muhakeme becerileri
 • Bebekken uyku ve emme sorunları
 • görme veya işitme sorunları
 • Kalp, böbrek veya kemik problemleri
 • Ortalama yüksekliğin altında
 • Küçük kafa boyutu
 • gibi anormal yüz özellikleri B. Burun ve üst dudak arasında düz bir çizgi

“Alkol tüketim mekanizmaları, acil ve uzun vadeli etkilerle birlikte karmaşık görünüyor” dedi Dr. Kecia Gaither, Bronx, New York’ta NYC Health + Hospitals/Lincoln’de Perinatal Hizmetler/Maternal Fetal Tıp Direktörü.

Gaither, Healthline’a “Hasar izinin hangi dozda alkolle başladığını bilmiyoruz” dedi. “Bunun ışığında ben de dahil olmak üzere doktorlar hastalara hamilelik sırasında alkol almamalarını tavsiye ediyoruz. Bu, etkilerin sadece içmemekle hafifletilebildiği birkaç olası cenin tehlikesinden biridir.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir