Sağlık

8 haftalık eğitim insülin direncini artırır ve kilo vermeye yardımcı olur

8 haftalık eğitim insülin direncini artırır ve kilo vermeye yardımcı olur

Pinterest’te paylaşın
Araştırmalar, egzersizin beyinde obezite ve tip 2 diyabet tedavisinde etkileri olan sağlıklı insülin aktivitesini geri kazandırdığını gösteriyor. İyi Tugay/Getty Images
  • Yeni araştırmalar, 8 haftalık egzersizin beyindeki sağlıklı insülin aktivitesini geri yükleyebileceğini gösteriyor.
  • Restore edilmiş insülin duyarlılığı ayrıca gelişmiş metabolizma, azalan açlık ve göbek yağı kaybı ile bağlantılıdır.
  • Araştırma yazarlarına göre Sonuçlar, obezite ve tip 2 diyabet tedavisine yönelik tedavilerin önünü açmaya yardımcı olabilir.

İnsülin direnci, vücut pankreas tarafından üretilen bir hormon olan insüline yanıt veremediğinde ortaya çıkar.

Şekeri enerjiye dönüştürmek yerine hücreler tepki vermez ve bu da kanda fazla şeker oluşmasına neden olur. Beynin insüline yanıt verememesi, metabolizmayı ve yeme alışkanlıklarını olumsuz etkileyebilir.

DZD, Universitätsklinikum Tübingen ve Helmholtz München, Almanya’daki araştırmacılar, fiziksel aktivitenin beyin ve vücudun insüline tepkisini olumlu etkileyip etkilemediğini araştırdı.

Yakın zamanda yayınlanan çalışma, JCI İçgörüsü8 haftalık egzersizin obez yetişkinlerin beyinlerinde insülin duyarlılığını iyileştirdiğini buldu.

8 haftalık egzersiz Program sağlıklı insülin aktivitesini geri yükler

Aşırı karın yağı (visseral yağ dokusu), insülin direnci gelişimi için ana risk faktörlerinden biridir.

Helmholtz Münih Diyabet Araştırmaları ve Metabolik Hastalıklar Enstitüsü (IDM) Tübingen Üniversitesi ve Departmanı’nda bilim adamı olan yazar Stephanie Kullman, “Beyin ayrıca, özellikle karın yağı seviyesi yüksek olan kişilerde insüline dirençli hale gelebilir” diyor. Tübingen Üniversite Hastanesi Diyabetoloji ve Endokrinoloji Bölümü’nden Healthline’a.

“Beynin insülin duyarlılığı, bir kişinin kilo vermede başarılı olup olmayacağının bir göstergesidir.”

Araştırma için araştırmacılar, 8 haftalık bir süre boyunca vücut kitle indeksi (BMI) 27.5 ila 45.5 olan 21 ile 59 yaşları arasında 14 kadın ve 7 erkeği izledi. Egzersiz sırasında, dayanıklılık antrenmanından önce ve sonra beyindeki insülin duyarlılığını ölçmek için bir MRI kullandılar.

“8 haftalık eğitim, haftada 3 kez 1 saatlik aerobik egzersizi içeriyordu. Antrenmanın yoğunluğu bireysel zindeliğe dayanıyordu” dedi Kullman.

OKU  Akdeniz diyeti, tip 2 diyabet riskini daha önce düşünülenden daha fazla azaltabilir

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, egzersiz programının, beynin açlık ve tokluk ile ilişkili kısmındaki insülin aktivitesini, sağlıklı bir VKİ’si olan biriyle aynı seviyeye getirdiğini buldu.

Ek olarak, beyindeki gelişmiş insülin duyarlılığı metabolizmayı hızlandırdı, açlık sancılarını azalttı ve göbek yağını azalttı.

Kullman’a göre, aerobik egzersiz, beyindeki açlık sancılarının azalması ve viseral yağ dokusu ile bağlantılı olan insülin duyarlılığını iyileştirdi.

Egzersiz insülin direncini nasıl artırır?

Çalışmada yapılana benzer dayanıklılık egzersizleri, insülin direncini iyileştirme konusunda etkilidir.

Duke Üniversitesi’nde tıp doçenti ve Vivo’nun baş bilimsel görevlisi olan Kathryn Starr, “Egzersiz eğitimi – hem aerobik hem de direnç eğitimi – insülin duyarlılığındaki gelişmeler veya hücrelerin kan şekerini emmedeki tepkisi ile ilişkilendirildi” dedi. . yaşlı yetişkinler için sanal bir kişisel fitness programı.

Starr Healthline’a verdiği demeçte, “Kanıtlar tutarlı bir şekilde, haftada en az üç kez 8 haftalık 30 dakikalık orta derecede aerobik egzersizin insülin duyarlılığında iyileşmeler sağladığını ve aerobik ve direnç eğitiminin birleştirilmesinin daha da büyük gelişmelere yol açabileceğini gösteriyor” dedi.

Geriatri hemşiresi Nancy Mitchell, dayanıklılık egzersizinin, egzersiz yaptıktan sonra bile kalp atış hızınızı daha uzun süre yüksek tutmanıza yardımcı olduğunu açıkladı.

“[Endurance exercises] Tipik olarak, kalp ve alt gövde gibi kaslar devreye girer, ”dedi Mitchell.

Kas, egzersizden sonra toparlanmak için çok fazla enerji gerektirdiğinden oldukça metabolize eden bir dokudur. Bu, gelişmeleri görmek için yoğun dayanıklılık egzersizlerine derinlemesine dalmanız gerekmediği anlamına gelir.

Mitchell, ağırlık çalışması, yüzme veya tempolu yürüyüşün kaslarınızı harekete geçirmek ve kalp atış hızınızı yükseltmek için yeterli olduğunu da sözlerine ekledi.

İnsülin direnci kilo alımına nasıl katkıda bulunur?

İnsülin, organların ve vücut sistemlerinin işleyişinde önemli bir rol oynar.

OKU  Kuru Ocak denedim. Neden kilo veremedim?

“Beyin ve vücut insüline normal tepki vermediğinde, beyin, kaslar, karaciğer ve yağ hücrelerini nasıl depoladığımız da dahil olmak üzere tüm organlar etkilenir” dedi. Rekha Kumar, endokrinolog ve bir kilo yönetimi programı olan Found’da tıbbi işler müdürü.

“Bu olduğunda, pankreas karbonhidratları metabolize etmek ve geri dönmek için daha fazla insülin üretmelidir. [the] Yediğimiz karbonhidratları faydalı enerjiye dönüştürün. Uzun süreler boyunca çok fazla insülin ürettiğimizde, yağları, özellikle de göbek yağını daha iyi depolarız” diye ekledi Kumar.

Bir kişi insüline dirençli olduğunda iştah da etkilenir.

Kullman, “İnsülin direnci, karın yağ birikimini kolaylaştırır ve yiyecek isteklerini artırarak, daha fazla kilo alımının kısır döngüsüne yol açar.” Dedi.

İnsülin direncinin bir diğer sağlık sorunu, tip 2 diyabet geliştirme riskidir.

Starr, “Aşırı yağ dokusu, insülin direncine, bozulmuş glikoz işlemesine ve tip 2 diyabete yol açan proinflamatuar sitokinleri ve serbest yağ asitlerini serbest bırakır.” Dedi.

“Büyüyen kanıtlar, diyabetin kas kalitesi ve performansı üzerindeki doğrudan olumsuz etkisini destekliyor ve tip 2 diyabetli kişileri alt ekstremite sakatlığı ve hareket bozukluğu için artan risk altında bırakıyor.”

getir

Yeni bir araştırmaya göre, obezitesi olan sedanter yetişkinlerde sağlıklı insülin aktivitesi 8 haftalık egzersizden sonra elde edilebilir.

Sonuçlar ayrıca restore edilmiş insülin duyarlılığı ile gelişmiş metabolizma, azalan açlık ve kilo kaybı arasında bir bağlantı olduğunu gösteriyor.

Sonuçlar cesaret vericidir ve sağlık profesyonellerini obezite ve tip 2 diyabet tedavisinde etkili tedavilere yönlendirebilir.

Bununla birlikte, umut verici sonuçlara rağmen, çalışma yazarları daha güçlü araştırmalara ihtiyaç olduğunu belirtti.

Obeziteden muzdaripseniz ve egzersizin sağlığa birçok faydasıyla ilgileniyorsanız, başlamak için asla geç olmadığını unutmayın. Daha fazla bilgi için doktorunuzla konuşmak isteyebilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Akdeniz diyetine geçmek, 4.000 adım daha atmak anlamına gelebilir

Sağlık

Wegovy gibi ozempik ve kilo verme ilaçları kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir

Sağlık

Yutulabilir mide balonu ve zayıflama ilaçları, insanların vücut ağırlıklarının %19'unu kaybetmelerine yardımcı oldu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir