Sağlık

Kalp Hastalığı: ApoB Kolesterol Testi Riskleri ve Tedavileri Nasıl Daha Doğru Belirleyebilir?

Kalp Hastalığı: ApoB Kolesterol Testi Riskleri ve Tedavileri Nasıl Daha Doğru Belirleyebilir?

Pinterest’te paylaş
ApoB testi, doktorların kolesterol düzeylerini değerlendirmesine yardımcı olabilir ve bazı durumlarda, bir kişinin kalp hastalığı ve inme riskini standart bir lipid panelinden daha iyi anlamasını sağlar. Klaus Vedfelt/Getty Images
   • Bir ApoB kolesterol testi, kalp hastalığı riskinizi belirlemenize yardımcı olabilir.
   • Test, doktorların tipik olarak yıllık kontrollerde yaptıkları standartlaştırılmış lipid paneli testlerine dayanmaz.
   • “İyi” ve “kötü” kolesterol, kalp sağlığı için hâlâ önemlidir, ancak ApoB düzeylerini anlamak doktorlara üzerinde çalışacakları daha fazla bilgi verebilir.

   Büyük ihtimalle HDL (“iyi”) ve LDL (“kötü”) kolesterolü duymuşsunuzdur.

   ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) her birini şu şekilde tanımlar:

   • Yüksek yoğunluklu lipoprotein (HDL) kolesterol, kolesterolü vücuttan uzaklaştıran karaciğere taşıdığı için kalp hastalığı ve felç riskini azaltabilir.
   • Düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, vücuttaki kolesterolün çoğunu oluşturur. Yüksek LDL kolesterol, kalp hastalığı ve felç riskinizi artırır çünkü kan damarlarınızın duvarlarında plak olarak birikerek kalp hastalığına ve felce yol açabilir.

   HDL ve LDL kolesterol genellikle doktor muayenehanesinde yıllık muayene sırasında yapılan kan alımı ve standart lipid panel testi temel alınarak ölçülür. Panel ayrıca kanda bulunan ve kalp hastalığı ve inme riskinizi artırabilecek bir yağ türü olan toplam kolesterol ve trigliseritleri de ölçer.

   Doktorlar öncelikle panelde bulunan “kötü” kolesterol seviyelerini arıyorlar.

   Ancak, apolipoprotein B’nin (ApoB) LDL kolesterolün ana proteini olduğunu ve ayrıca test edilebileceğini biliyor muydunuz?

   Renee Deehan, “Doktordan aldığınız LDL kolesterol düzeyi, aslında kan dolaşımındaki LDL parçacıklarının konsantrasyonunun hesaplanmış bir tahminidir, ancak ApoB sayısı, kan dolaşımınızdaki kardiyovasküler hastalığa katkıda bulunabilecek tüm parçacıkların doğrudan bir ölçüsüdür.” , InsideTracker’da bilim başkan yardımcısı PhD, Healthline’a söyledi.

   ApoB nedir?

   doktor Salim ViraniTexas Heart Institute ve Aga Khan Üniversitesi’nden bir kardiyolog, kolesterolün LDL’de, çok düşük yoğunluklu lipoproteinlerde (VLDL), orta yoğunluklu lipoproteinlerde (IDL) ve lipoprotein(a) partiküllerinde bulunduğunu açıkladı.

   Bu parçacıkların her birinin kendisine bağlı bir proteini vardır ve protein ApoB’dir.

   ApoB proteini, yağı vücutta taşır ve plak oluşturduğu arterlerin duvarlarından geçmesine yardımcı olur. Bu durumda kalp hastalığı ve felç riski artar.

   “Hastalara iyi kolesterol ve kötü kolesterolün ne olduğunu açıklamak için daha iyi bir iş çıkarmalıyız. Bundan sonra, kolesterol ile ilgili kalp hastalığı riskleri hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen bir hastanız varsa, bir sonraki seviyeye geçebilir ve onlara ApoB partikül konsantrasyonunun ne olduğunu ve normalden nasıl farklı olduğunu tam olarak açıklayabilirsiniz. Standart bir lipid panelinde ölçtüğümüz LDL kolesterol,” dedi Virani Healthline’a.

   OKU  Normalden 34 dakika kadar geç yatmak yüksek tansiyon riskinizi etkileyebilir

   ApoB seviyelerini kimler test ettirmelidir?

   Virani, standartlaştırılmış bir lipit panelinde ölçülen LDL kolesterolün, bir kişinin LDL partiküllerinde ne kadar kolesterol bulunduğunu gösterdiğini ve çoğunlukla kolesterolle ilişkili riskin iyi bir ölçüsü olduğunu söyledi.

   Bununla birlikte, ApoB seviyeleri için testler on yılı aşkın bir süredir yapılıyor ve son yıllarda daha standart hale geliyor, dedi.

   Virani, “Bazen lipit paneliyle ölçtükleri normal kolesterolün ötesinde bilgiye ihtiyaç duyan klinisyenler için ApoB’yi bilmenin daha önemli olduğunu düşünüyorum ve daha yararlı olabileceği bir hasta alt grubu var.” dedi.

   Örneğin, obez, yüksek trigliseritleri olan veya metabolik sendromlu (düşük HDL kolesterol ve yüksek trigliseritler) hastaların ApoB testinden yararlanabileceğini söyledi.

   “[In] Bu durumlarda, geleneksel olarak ölçtüğümüz LDL kolesterol, bir doktorun ve hastanın kolesterol ile hangi riskin ilişkili olduğunu bilmesini sağlamak için mükemmel bir belirteç olmayabilir ve bu durumlarda ApoB ölçümü, hangi türe karar vermek için yardımcı olabilir. Kolesterol hasta için terapilerdir” dedi Virani.

   doktor Deehan, ApoB’nin HDL kolesterol, LDL kolesterol ve HDL olmayan kolesterol düzeylerinin yerini almaktan ziyade bir takviye olması gerektiğini kaydetti.

   “On yıllardır inceleniyorlar ve onları hastalık riskiyle ilişkilendiren, değerli bir bağlam olan geniş bir bilgi birikimi var. Ayrıca klinisyenler onlarca yıldır bu rakamlarla çalışıyor ve bu rakamlarla rahatlar” dedi.

   Ayrıca Virani, bazı satıcıların ApoB değerlerini ek testler yapmadan kendilerinin hesaplamayı tercih edebileceğini söyledi. Bunu, lipit paneli sonuçlarına bakarak ve iyi kolesterolü toplam kolesterolden çıkararak HDL olmayan kolesterol sayısını hesaplayarak yaparlar. Kalan sayı toplam kötü kolesterol değerini verir.

   “Bundan elde ettiğiniz bu sayı (HDL olmayan kolesterol olarak bilinir) ApoB ile çok güçlü bir şekilde ilişkilidir; çoğu durumda yaklaşık %90 veya daha fazladır, bu nedenle doktorunuzdan ApoB için test yapmasını isterseniz ve doktorunuz “HDL olmayan kolesterolün ne olduğunu anlıyorum” derse şaşırmayın. ApoB ile çok güçlü bir şekilde ilişkilidir, bu nedenle herhangi bir standart lipid panelinden alabildiğim ek bir test ve HDL olmayan kolesterol olduğu için ApoB’yi doğrudan ölçmemize gerek olmayabilir” dedi.

   OKU  Uzmanlar neden Ozempic gibi zayıflama ilaçlarının herkesin kullanımına sunulmasını istiyor?

   Ancak Virani, bazı doktorların bir hastayı nasıl tedavi edeceklerine rehberlik etmek için hesaplamayı kullanmaktan çekindiklerini belirtti. Bu durumlarda ApoB testini tercih edebilirler.

   Deehan, ApoB ve LDL seviyeleri genellikle yüksek oranda ilişkili olsa da, tutarsızlıkların mümkün olduğunu da sözlerine ekledi. Örneğin, orta derecede yüksek LDL ve yüksek ApoB seviyelerinin, aynı yüksek LDL ancak optimal ApoB seviyelerine sahip birine kıyasla endişe kaynağı olabileceğini açıkladı.

   “Kardiyovasküler riskin, ApoB seviyenizi diğer yaygın lipid ölçümlerinden daha iyi takip ettiğine dair kanıtlar var” dedi. “Bu ek bağlam önemlidir ve klinisyenlerin ve araştırmacıların kalp hastalığı riskine katkıda bulunan faktörleri daha iyi anlamalarına olanak tanır.”

   Yüksek ApoB seviyeleri nasıl tedavi edilir?

   Yüksek ApoB seviyeleri tespit edildiğinde, ilk tedavi adımları, yüksek LDL seviyeleri tespit edildiğindeki ile aynıdır; gibi diyet değişiklikleri B. Doymuş ve trans yağ oranı düşük yiyecekler yemek ve diyet ve egzersiz yoluyla sağlıklı bir kiloyu korumak. Virani, statinler gibi LDL düşürücü ilaçların da sıklıkla reçete edildiğini söyledi.

   Kolesterol, trigliseritler açısından yüksek olan VLDL parçacıkları tarafından taşınabildiğinden, trigliseritleri tedavi etmenin yollarını bulmak da tedavi planının bir parçası olabilir.

   “Çoğu ApoB, geleneksel LDL partiküllerinde taşınır, ancak buna ek olarak, kalp için iyi olmayan diğer yüksek trigliserid partiküllerinde de taşınabilir. Kalp hastalığı ve kolesterol hakkında bildiklerimizi bildiğiniz için, her zaman önce LDL kolesterolü ele alacaksınız ve ardından ApoB’nin neden yüksek olduğunu da açıklayabilecek diğer lipit parametrelerine geçeceksiniz” dedi.

   Nihai sonuç

   ApoB ölçümü, doktorların kolesterol düzeylerini değerlendirmeleri için geçerli bir yoldur ve bazı durumlarda, bir kişinin kalp hastalığı ve inme riskinin standart bir lipid panelinden daha iyi anlaşılmasını sağlayabilir.

   Ancak ApoB testi herkes için gerekli değildir. Sizin için mantıklı olup olmadığı konusunda doktorunuzla konuşun.

   Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

   İlgili yazılar
   Sağlık

   Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

   Sağlık

   Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

   Sağlık

   2024'te öncelik verilecek 7 koruyucu kalp kontrolü

   Bir yanıt yazın

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir