Sağlık

Hamilelik sırasındaki preeklampsi, kalp krizi ve felç riskinizi yıllar sonra bile artırabilir

Hamilelik sırasındaki preeklampsi, kalp krizi ve felç riskinizi yıllar sonra bile artırabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, hamile bir kişinin kan basıncını izlemesinin önemli olduğunu söylüyor. Tutulma Görüntüleri/Getty Images
  • Araştırmacılar, hamilelik sırasında preeklampsi geçiren kadınların kalp krizi veya felç geçirme ihtimalinin daha yüksek olduğunu söylüyor.
  • Risklerin hamilelikten 20 yıl sonra bile daha yüksek kalabileceğini söylüyorlar.
  • Uzmanlar, bu çalışmanın önemli olduğunu çünkü kalp hastalığının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kadınlar için önde gelen ölüm nedeni olduğunu söylüyor.
  • Sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersizin preeklampsi riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini ekliyorlar.

Preeklampsili kadınların, preeklampsisi olmayan akranlarına göre doğumdan sonraki yedi yıl içinde kalp krizi veya felç geçirme olasılığı daha yüksektir.

Bugün yayınlanan 1 milyondan fazla hamile kadın üzerinde yapılan bir çalışma Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisi risklerin doğumdan 20 yıldan fazla bir süre sonra yüksek kaldığını bildirmektedir.

“Preeklampsi sonrası yüksek kardiyovasküler hastalık riski, genç yaşta ve doğumdan hemen sonra kendini gösterir” dedi Dr. Danimarka Kopenhag Üniversitesi’nde çalışma yazarı ve araştırmacı olan Sara Hallum, bir basın açıklamasında.

“Bu, etkilenen kadınlarda kalp krizlerini ve felçleri önlemeye yönelik müdahalelerin, eğer geleneksel kardiyovasküler tarama programlarına uygunlarsa, orta yaşa kadar bekleyemeyeceğini gösteriyor” diye ekledi.

Preeklampsinin yaşamın ilerleyen dönemlerinde artmış kardiyovasküler hastalık riskine yol açtığı zaten bulunmuştur, ancak çalışma bunun hamilelikten ne kadar sonra başlayabileceğini belirleyen ilk çalışmadır.

Preeklampsi çalışmasının detayları

Çalışma, 1978 ile 2017 yılları arasında Danimarka’da 1.157.666 hamile kadını içeriyordu.

Kadınlar preeklampsi olan ve olmayanlara ayrıldı. Tüm katılımcılar hamilelikten önce kardiyovasküler hastalıktan ariydi. Kadınlar doğumdan sonra 39 yıla kadar takip edildi.

Hallum, “Bu, preeklampsi olan ve olmayan kadınlarda kardiyovasküler hastalık meydana geldiğinde doğru bir şekilde değerlendirmemizi ve farklı yaş gruplarında ve farklı takip sürelerinde riski tahmin etmemizi sağladı.” Dedi.

OKU  Uzmanlar, Biden yönetiminin COVID-19 halk sağlığı acil durumunu sona erdirmesi hakkında ne düşünüyor

Genel olarak, Danimarkalı araştırmacılar, preeklampsili kadınların preeklampsisi olmayan akranlarına göre doğumdan sonraki 10 yıl içinde kalp krizi geçirme olasılığının dört kat ve felç geçirme olasılığının üç kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır.

20 yıl sonra bile preeklampsili grupta inme veya kalp krizi riski iki kat daha fazlaydı.

Araştırmacılar ayrıca, preeklampsili 30 ila 39 yaşlarındaki kadınların, preeklampsi öyküsü olmayan akranlarına göre kalp krizi geçirme olasılığının beş kat ve felç geçirme olasılığının üç kat daha fazla olduğunu bildirdi.

Preeklampsi öyküsü olan 50 yaş üstü kadınlar, böyle bir geçmişi olmayan akranlarına kıyasla kalp krizi veya inme riskinin iki katıydı.

Preeklampsi çalışmasının önemi

doktor USC Keck Medicine’de doğum uzmanı olan Brittney Johnson, çalışmanın sonuçlarının önemli olduğunu söylüyor.

“Bu, bunun klinik olarak önemli bir bulgu olduğu gerçeğinin ışığında Ana neden Johnson, Healthline’a verdiği demeçte, her ırktan ve yaştan tüm kadınlar için ölüm kalp hastalığıdır … Esasen bu, bu kadınların yıllar önce “iyileşen” bir hastalıktan ölme riskinin arttığı anlamına gelir” dedi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde preeklampsi kabaca ortaya çıkar. 25 gebelikte 1. Daha önce normal kan basıncına sahip olan kadınlarda aniden yüksek tansiyon geliştiğinde ortaya çıkar. Gebe bir kadının 20 haftalık hamilelikten sonra idrarında protein ve başka sağlık sorunları olabilir.

Preeklampsi riski daha yüksek olanlar kadınları içerir:

  • ilk kez doğum yapmak.
  • Kronik yüksek tansiyon veya kronik böbrek hastalığınız varsa.
  • İkizlere veya diğer katlara hamile.
  • tip 1 veya tip 2 diyabetiniz varsa.
  • Obezite ile.
  • 40 yaşından büyük.

preeklampsi teşhisi

Preeklampsinin semptomları bazen mide bulantısı ve kusma gibi normal gebelik semptomlarıyla karıştırılabilir.

Diğer semptomlar arasında bulanık görme, ani kilo alımı ve nefes almada zorluk yer alır.

OKU  Egzersiz Atıştırmalıkları: Herhangi Bir Program için 10 Dakikalık Egzersiz Hack'i

“Genellikle rutin doğum öncesi bakım sırasında tanı koyarız (preeklampsi) ve ilk değişiklik genellikle kan basıncıdır. Ancak hastanın görebileceği başka şeyler de vardır… sağ üst kadranda ağrı, şiddetli baş ağrısı ve görsel değişiklikler. Ödem, ödemde hızlı artış” diyen Dr. California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nde kadın doğum ve jinekoloji şefi G. Thomas Ruiz, Healthline’a söyledi.

Preeklampsi riskini azaltmak

Preeklampsinin gelişimine çok sayıda faktör katkıda bulunabilirken, kadınların risklerini azaltmak için atabilecekleri adımlar vardır.

Johnson, “Hamilelik öncesi sağlığı optimize edin, dengeli yemekler ve düzenli aerobik egzersiz gibi sağlıklı yaşam tarzı müdahalelerini dahil edin ve sigara içmek gibi toksik maruziyetleri durdurun veya azaltın” dedi.

“Doğum öncesi bakımı erkenden kurun, doktorunuza hamilelik sırasında preeklampsi riskini azaltmak için düşük doz aspirinden fayda sağlayıp sağlayamayacağınızı sorun. Risk faktörleri olan kadınlar evde tansiyonlarını izlemelidir. Dikkat edilmesi gereken preeklampsi semptomlarının farkında olun. Sağlayıcınızla nasıl iletişime geçeceğinizi bilmek veya acil sorularınız veya endişeleriniz varsa ne yapacağınıza dair talimatları bilmek” diye ekledi.

Healthline’a konuşan uzmanlar, kadınların hamilelik sırasında ve sonrasında kalp ve damar sağlığını korumak için yapabilecekleri en iyi şeyin bir sağlık kuruluşu ile düzenli olarak görüşmek olduğunu söylüyor.

“Hamilelik sırasında preeklampsi alıp almayacağınızı her zaman kontrol edemezsiniz. Ama yönetimimiz açısından yaptığımız en önemli şey temelde doğum öncesi bakım. Ruiz, doğum öncesi bakım için erken geldiğinizden ve düzenli kontroller yaptırdığınızdan emin olun” dedi.

Uzmanlar yıllık kontrollerin de önemli olduğunu söylüyor.

Johnson, “Kendiniz için konuşun, endişeleriniz giderilmezse ikinci görüş alabilirsiniz” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir