Sağlık

Teletıp bağımlılık tedavisine yardımcı olabilir mi?

Teletıp bağımlılık tedavisine yardımcı olabilir mi?

Pinterest’te paylaş
Teletıp, opioid kötüye kullanımı olan kişilere yardım etmek için kullanılmıştır. Oleksii Syrotkin/Getty Images
  • Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı İdaresi (SAMHSA), opioid tedavi programlarının parçası olanlar için teletıp ve evde tedavinin kullanılabilirliğini artıracak önerilen değişiklikleri duyurdu.
  • Uzmanlar, bu değişikliklerin değerli olmakla birlikte, ülke aşırı doz salgınının ağırlığı altında mücadele ederken ihtiyaç duyulan daha büyük bir değişimin parçası olduğunu söylüyor.
  • Teletıp, bazıları için sağlık sonuçlarını iyileştirirken, özellikle kırsal ve marjinal topluluklarda kullanılabilirliği hakkında soru işaretleri uyandırıyor.

ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı’nın (HHS) duyurusuna göre, Biden yönetimi, teletıp yoluyla opioid kullanım bozuklukları için belirli tedavilerin kullanılabilirliğini genişletecek eyalet çapındaki düzenlemelerde değişiklikler önerdi.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 2021’de aşırı dozda uyuşturucu ölümlerinin sayısının 107.000’den fazla olduğunu tahmin ediyor.

doktor Metadona erişimi iyileştirmek için Beyaz Saray sponsorluğundaki komitenin bir üyesi olan California-Irvine Üniversitesi’nden Jonathan Watanabe (PhD, PharmD), sağlık sistemlerinin artan vakalarla mücadele ettiğini ve bunun yeni bir sorun olmadığını söylüyor. Watanabe, daha fazla insanın madde bağımlılığı tedavisine erişiminin sağlanmasının çok önemli olduğunu söyledi.

“Geçmişteki salgınla yüzleşmek için kuralları gevşetmemiz gereken herhangi bir şey varsa, artık daha da kötüye gittiğine göre, opioid kullanım bozukluğu olan hastaları tedavi ederken kesinlikle daha cesur ve daha esnek olmamız gerekiyor.” İşte bu yüzden, bu önlemlerin birçoğunun açıklanmasının nedeninin bu olduğunu düşünüyorum. [by the HHS] Eğer bir fark yaratmak istiyorsanız bunların gerçekten olması gerekiyor.”

Bağımlılık tedavisine erişimi kolaylaştırmak için yeni adım

Teletıp doktor randevularına ilişkin kurallar, COVID-19 salgını sırasında daha fazla hastanın muayenehaneye gitmek zorunda kalmadan bakılabilmesini sağlamak için gevşetildi.

Bir Ağustos 2022 öğrenmek Yayınlanan JAMA psikiyatri madde bağımlılığı nedeniyle tedavi gören kişilerin teletıp randevularından büyük ölçüde yararlandığını buldu. İnsanların her zaman tedavi opioid kötüye kullanılan ilaçların teletıp yoluyla kalma olasılığı %27 daha fazlaydı. Çalışma süresi boyunca yaklaşık %33 oranında daha düşük doz aşımı riskine sahiptiler.

OKU  TikTok size şimdi yatmanızı hatırlatabilir, daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir mi?

Madde Bağımlılığı ve Ruh Sağlığı Kurumu (SAMHSA) tarafından önerilen değişiklikler şunları içerir:

  • an tanımının genişletilmesi [opioid treatment program] Doktor, onaylı ilaçları vermek ve/veya reçete etmek için uygun şekilde lisanslanmış herhangi bir sağlayıcıyı sürece dahil edecektir.
  • Bölünmüş dozlama, teletıp ve zarar azaltma faaliyetlerini içerecek kanıta dayalı bakım modellerinin eklenmesi.
  • Paylaşılan ve kanıta dayalı karar vermeyi teşvik ederek hasta-hekim ilişkisini güçlendirmek.
  • Hareket halindeyken metadon sağlamaya yönelik kriterlerin güncellenmesi;

Metadon ve buprenorfin gibi ilaçların yaygın olarak bulunabilirliği ve bunların teletıp randevuları yoluyla bulunabilirliği, 2020’de yayınlanan yönergeleri resmileştirecektir.

Değişiklikler 14 Şubat’a kadar kamuoyunun görüşüne açık.

Teletıp yardımcı olabilir, ancak yalnızca insanların erişimi varsa

Uzmanlar, teletıp doktor randevularını çevreleyen değişikliklerin, madde kullanım bozuklukları olan birçok kişiye yardımcı olabileceğini, ancak birçok kişinin bu programlara erişemeyebileceğini söylüyor.

doktor Araştırmaları ve çalışmaları Amerika’daki Yerli topluluklara odaklanan Washington Eyalet Üniversitesi’nden Katherine Hirchak (PhD, MHPA), sağlık politikalarını belirleyenlerin ve sağlayıcıların, özellikle kırsal toplulukların karşılaştığı sorunlara kentsel olmayan çözümler önerdiklerinden emin olmaları gerektiğini söylüyor. internet kullanılabilirliği.

“[It means] Kırsal alanlarda gerçekten önemli ve gerekli olduğunu düşündüğüm bakımı almanın diğer yollarına veya internet erişimini iyileştirmek için gerekli altyapıya nasıl yatırım yapabileceğinizi düşünün. Bu nedenle, yapısal ırkçılığı veya erişimle ilgili diğer sorunları güçlendirmediğimizden gerçekten emin olmak istiyoruz ve [not] Daha kentsel alanlarda neyin işe yaradığının planını alın ve onu kırsal alanlara uygulamaya çalışın.”

Watanabe, teletıp ve hemşirelerin ve eczacıların sunabileceği tedavi seçeneklerinin genişletilmesinin, COVID-19’un hastaların opioid tedavi programlarına (OTP’ler) katılma yeteneğini etkilemesi nedeniyle öne çıktığını söylüyor.

“Bu, pandemide OTP’ler için büyük bir zorluktu. İnsanlar her gün içeri girmek zorundaydı, bu yüzden koruma emri varken bütün bir insanla aynı hizada durmak kimsenin güvenliği açısından pek akıllıca değil. Bu yüzden bence bunların çoğu yankılanmaya başladı… bir pandeminin yayılmasını düşündüğünüzde bakım sağlamanın gerçekten tehlikeli olduğunu düşünüyorum.”

OKU  Chick-fil-A'nın Yeni Bitki Bazlı Karnabahar Sandviçi: Bilmeniz Gerekenler

Teletıp uygulamalarının önündeki engeller

doktor Hem Drexel hem de Penn’de öğretmenlik yapan Joseph Garbely (DO). Amerikan Bağımlılık Tıbbı Derneği’nin yönetim kurulunda da yer alan State, teletıbba erişim genişledikçe mahremiyet ve yasal engellerin de endişe yarattığını söylüyor.

“Teletıp için kullanacağınız sistem HIPAA ve 42 CFR uyumlu mu? Çünkü hastalarımız söz konusu olduğunda bu federal yasaların hiçbirini ihlal edemeyiz ve hastalara zorlayıcı ve güvenli bir şekilde ulaşabildiğimizden gerçekten emin olmamız gerekiyor.”

Garbely, konuştuğu birkaç uzmandan biridir. sağlık hattı X-Waiver’ın önerilen yürürlükten kaldırılmasının (kimlerin buprenorfin yazabileceğini kısıtlayan federal bir kural) bağımlılık tedavisi isteyenler için erişimi genişleteceğine inanan bu hikaye için.

Umut, bunun, daha fazla insanın tedaviye erişebilmesi için çok ihtiyaç duyulan ilaçları sağlayabilecek profesyonellerin sayısını artırarak başarılacağıdır. Muafiyetin kaldırılması, geçen yılın sonlarında kabul edilen çok amaçlı harcama yasa tasarısına dahil edildi.

Damgalama ve ilaç tedavisi

Bağımlılık tedavisi için tehdit edici bir engel kalır: damgalama.

Hirchak, opioid kullanım bozuklukları için ilaç tedavisi söz konusu olduğunda teletıptaki genişleme umut verici olsa da, kültürel olarak bilgilendirilmiş bakım sağlarken damgalanmayı azaltmanın zorunlu olduğunu söylüyor.

“Teletıp, ihtiyacımız olan bakımı sürdürmede gerçekten yardımcı oldu, ancak beraberinde gelen tüm sorunları çözmeyebilir. Ve bunun hakkında düşünmeye devam edin ve kusurları ele almaya devam ettiğimizden emin olun. [medications for opioid use disorder ] hem hasta ailesi düzeyinde hem de reçeteyi yazan kişi ve toplum düzeyinde [is important]”

Bu anlamda SAMHSA’nın önerdiği değişiklikler, detoksifikasyon gibi damgalayıcı dilin ortadan kaldırılmasını içeriyor. Watanabe’ye göre, ABD’de bağımlılığı tedavi etmekle uğraşan herkesin bu sosyal engelleri yıkmaya öncelik veren bir yerden çalışması gerekiyor.

“Tüm çevrelerde damgalamanın kaldırılması için kampanya yürütmeliyiz.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Düzenli egzersiz, madde kullanım bozukluğu olan kişiler için iyileşmeyi destekleyebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir