Sağlık

Haşlanmış, Kavrulmuş Yer Fıstığı Çocuklarda Yer Fıstığı Alerjisini %80 Azaltır

Haşlanmış, Kavrulmuş Yer Fıstığı Çocuklarda Yer Fıstığı Alerjisini %80 Azaltır

Pinterest’te paylaş
Yeni bir klinik çalışma, pişmiş ve kavrulmuş yer fıstığı ile oral immünoterapinin çocuklarda yer fıstığı alerjilerini duyarsızlaştırdığını buldu. Marlon Richardson/Stocksy
  • Yeni bir klinik çalışma, katılan çocukların% 80’inin pişmiş ve ardından kavrulmuş yer fıstığı ile oral immünoterapi aldıktan sonra yer fıstığına karşı duyarsızlaştığını buldu.
  • Umut verici sonuçlar, desensitizasyonu indüklemek için bu eşsiz oral immünoterapi formunun etkili olduğunu ve güvenli göründüğünü gösteriyor – ancak daha fazla araştırmaya ihtiyaç var.
  • Yer fıstığı alerjiniz varsa, alerji uzmanları yer fıstığına maruz kalmaktan kaçınmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikirdir.
  • Hafif alerjik reaksiyonlar için antihistaminikler önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonlarda epinefrin enjekte edilmelidir.

Yer fıstığı alerjisi, tahminen 1,6 milyon çocuğu etkileyen en yaygın gıda alerjilerinden biridir. Yetişkinliğe ulaşana kadar sadece %15 ila %20’si yer fıstığı alerjisinden kurtulur.

11 Ocak’ta yayınlanan yeni bir çalışma Klinik ve deneysel alerji ısının yer fıstığının bağışıklık tepkimesi üzerindeki etkilerini inceledi.

Araştırmacılar, yer fıstığı alerjisi olan 6 ila 18 yaş arası 70 çocukta klinik bir çalışma yürüttüler. Protokolün katılan çocukların yer fıstığı alerjilerinin üstesinden gelmesine yardımcı olup olamayacağını görmek için sonraki dozlarda haşlanmış fıstık ve ardından kavrulmuş fıstık kullandılar.

Sonuçlar, çocukların %80’inin yer fıstığına duyarsızlaştığını gösteriyor.

“Çalışmanın ana bulgusu, yer fıstığı alerjisi olan çocuklarda kavrulmuş yer fıstığının ardından pişmiş yer fıstığı ile oral immünoterapinin, çalışma katılımcılarının %80’inde desensitizasyonu tetiklemede etkili olduğu ve katılımcıların yalnızca %4’ü ile olumlu bir güvenlik profili ile ilişkili olduğudur. Tedavi sırasında ciddi bir hastalığı olan alerjik reaksiyonlar yaşadı” dedi. Avustralya, Adelaide’deki Flinders Üniversitesi Tıp ve Halk Sağlığı Koleji’nde çalışma yazarı ve doçent olan Luke Grzeskowiak, Healthline’a verdiği demeçte.

“Bu sonuçlar, oral immünoterapinin bir parçası olarak pişmiş bir yer fıstığı fazının dahil edilmesinin, güvenliğini ve etkinliğini artırmaya yardımcı olabileceği potansiyelini artırıyor, ancak bunun daha büyük, kesin bir klinik çalışmada onaylanması gerekiyor.”

OKU  Kedinizin sizinle yatakta uyumasına izin vermeli misiniz?

Konu Başlıkları

Isı fıstık immünoreaktivitesini etkiler

Çalışma için çocuk katılımcılara 12 hafta 12 saat haşlanmış fıstık, 20 hafta 2 saat haşlanmış fıstık ve 20 hafta kavrulmuş fıstık verildi. Çocuklara günde 12 adet kavrulmuş fıstık verildi.

Grzeskowiak, “Yer fıstığının kaynatılması, protein yapısını ve alerjik özellikleri değiştirir, yani alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha düşüktür, ancak yer fıstığı tüketimine karşı tolerans oluşturma yeteneğini korur,” diye açıkladı Grzeskowiak.

“Pişmiş yer fıstığı ile oral immünoterapiye başlamanın, tedavinin erken evrelerinde oldukça yaygın olabilen alerjik reaksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini varsaydık.”

Bu amaçla deneklerin kavrulmuş fıstıktan önce pişmiş yer fıstığı yemesi önemliydi.

“Haşlanmış yer fıstığı, kavrulmuş yer fıstığına göre daha az alerjiktir” dedi Dr. Sonia Cajigal, FAAAAI, St. Louis Family Allergy şirketinde Alerji Uzmanı ve İmmünolog, Healthline’a.

“Daha alerjik kavrulmuş fıstıklardan önce pişmiş yer fıstığı vermek, bir çocuğu alerjene karşı duyarsızlaştırmaya yardımcı olabilir ve vücudunun buna daha iyi alışmasını sağlayabilir” diye ekledi.

Yer fıstığı alerjileri için önlemler ve tedavi

Yer fıstığı alerjisi olan kişiler için şu anki öneri kesinlikle kaçınmaktır.

Grzeskowiak, oral immünoterapinin bir parçası olarak pişmiş yer fıstığının kullanımının geniş, kesin kontrollü bir çalışmada doğrulanması gerektiğini belirtti.

Bu, çalışmada kullanılan yeni oral immünoterapi tedavisinin henüz rutin klinik uygulamada kullanım için mevcut olmadığı ve evde denenmemesi gerektiği anlamına gelir.

Cajigal, “Yer fıstığı içeren veya yer fıstığı ile çapraz kontamine olabilecek gıdaların tüketilmesi önerilmez.” Dedi.

“Birçok alerji uzmanı, vücuda toleranslı olmayı (yer fıstığına tepki göstermemeyi) öğreten oral immünoterapi sunar. Bu sadece tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.”

OKU  Son araştırmalar, aslan yelesi mantarlarının beyin sağlığını iyileştirebileceğini düşündürmektedir.

Alerjik reaksiyon oluşursa ne yapılmalı

Alerjik reaksiyonlar, hafif ila şiddetli arasında değişebilir ve bu da en iyi hareket tarzını belirleyecektir.

Cajigal, “Yer fıstığı yemekten bir reaksiyon meydana gelirse, tedaviler arasında antihistaminikler (yani Benadryl) ve epinefrin (yani EpiPen veya Auvi-Q) bulunur” dedi.

“Bir kişinin hafif bir reaksiyonu varsa (örneğin, ağızda kaşıntı), bir antihistamin alabilir.”

Şiddetli reaksiyonlar için, bir epinefrin oto-enjektörünün kullanılması tavsiye edilir.

Cajigal, “Boğaz şişmesi, şiddetli kusma veya yüz şişmesi gibi ciddi semptomlar varsa, epinefrin oto-enjektörü uygulanmalıdır.” Dedi.

“İki farklı vücut sisteminde semptomlar varsa (Öksürük ile akciğer ve kurdeşen ile cilt), semptomlar hafif olsa bile epinefrin oto-enjektörünü kullanmaları gerekir.”

Epinefrin gerekiyorsa, hemen 911’i aramalı veya acil servise gitmelisiniz.

Cajigal, epinefrinin her zaman tüm reaksiyonu tedavi etmediğini ve daha fazla bakım ve izleme gerekebileceğini açıkladı.

Getirmek

Yeni bir klinik çalışma, pişmiş ve ardından kavrulmuş yer fıstığı ile oral immünoterapinin etkinliğini gösterdi ve katılan çocukların% 80’ini yer fıstığına karşı duyarsızlaştırdı.

Sonuçlar ümit vericidir ve oral immünoterapinin bir parçası olarak pişmiş yer fıstığı fazının dahil edilmesinin güvenliğini ve etkililiğini artırmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Yine de, daha geniş, tanımlayıcı bir klinik çalışmaya ihtiyaç vardır. Araştırmacılar, bir tedavinin kullanılabilir hale gelmesinin yıllar alacağını tahmin ediyor.

Yer fıstığı alerjisi olan kişiler için, alerji uzmanları tamamen kaçınmayı önerir.

Hafif bir alerjik reaksiyon yaşarsanız, antihistaminikler önerilir. Şiddetli alerjik reaksiyonlar için epinefrin enjeksiyonu önerilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir