Sağlık

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Dans etmek kilo vermenize ve yağsız kaslar geliştirmenize yardımcı olabilir

Pinterest’te Paylaş
Yeni araştırmalar, dans etmenin eğlenirken kilo vermenize, belinizi küçültmenize ve yağsız kas geliştirmenize yardımcı olabileceğini gösteriyor. Maskot/Getty Images
  • Bilimsel bir çalışma, dansın kilo vermede faydalı bir yardımcı olduğunu ortaya çıkardı.
  • Dans etmenin vücut kütlesini, BMI’yi, bel çevresini, yağ yüzdesini ve yağ kütlesini iyileştirdiği bulunmuştur.
  • Uzmanlar dans etmenin kalori yaktığını ve kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olduğunu söylüyor.
  • Başlamak için hoşunuza giden bir dans stili bulun, yavaş başlayın ve mutlaka bir ısınma ve soğuma rutini yapın.

Dans etmek sadece iyi hissettirmiyor. Yeni araştırmalar kilo vermenize de yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Sistemik gözden geçirmekbugün bilimsel dergide yayınlandı Artı biraşırı kilolu veya obez kişilerde dans müdahalelerinin vücut kompozisyonu üzerindeki etkilerine ilişkin 10 araştırmayı inceledi.

Dans etmenin, ortalama yaşam tarzlarına kıyasla vücut kütlesi, BMI, bel çevresi, yağ yüzdesi ve yağ kütlesinde önemli iyileşmelere katkıda bulunduğu bulunmuştur.

Araştırmacılar, “dansın yüksek verimliliği ve daha fazla eğlence duygusu nedeniyle yağ kaybı için yararlı bir egzersiz müdahalesi olabileceği” sonucuna vardı.

Dans etmek yağ kaybını nasıl destekler?

The Fun Fitness Coach’un kurucusu ve kişisel antrenör Paige Verity Davis, bu sonuçların fiziksel aktivitenin kilo yönetimi ve vücut kompozisyonu üzerindeki olumlu etkilerini hatırlattığını söylüyor.

“Bu çalışma temel olarak zaten bildiğimiz bir şeyi doğruluyor; dans etmek kilo kontrolü için harikadır ve BMI, bel çevresi ve yağ kütlesinde iyileşmeler beklenebilir” diye belirtiyor.

Dansın etkili bir kilo verme aracı olmasının birkaç nedeni vardır. Her şeyden önce, herhangi bir fiziksel aktivite gibi, kalori yakar.

Davis, “Aerobik dans rutinleri kalori harcamasına katkıda bulunuyor ve kilo kaybına yardımcı olan negatif bir enerji dengesi yaratıyor” diye açıklıyor. “Ayrıca, dansın dinamik doğası, farklı kas gruplarını çalıştırdığı ve yağsız kas gelişimini teşvik ettiği anlamına gelir.”

Kas metabolik olarak aktif bir doku olduğundan, bu sürdürülebilir kilo kaybı arayan herkes için iyi bir haber. Daha yüksek kas kütlesi, vücudunuzun dinlenirken bile her gün daha fazla kalori yakması anlamına gelir.

Tamamen fiziksel de değil. Davis, dansın eğlenceli ve sosyal yönlerinin fiziksel aktiviteye katılma isteğinizi artırabileceğini söylüyor.

OKU  CVS Tamponların Fiyatını Düşürüyor ve Pembe Vergiyi Öder: Bilmeniz Gerekenler

Zevk aldığınız için ona bağlı kalma olasılığınızın daha yüksek olduğunu ve bunun sonucunda sürdürülebilir kilo kaybı deneyimlediğinizi söylüyor.

Kilo kaybını teşvik etmek için ne kadar dans etmeniz gerekiyor?

Davis gibi fitness antrenörü Adam Harris de dansın kardiyovasküler egzersiz, kuvvet antrenmanı ve esnekliğin bir kombinasyonunu içerdiğini ve dansın herkesin keyif alabileceği bir egzersiz kaynağı haline geldiğini söylüyor.

“Dans etmenin dinamik ve ritmik hareketleri kalp atış hızının artmasına neden oluyor, bu da vücutta kalori tüketimini teşvik ediyor ve yağ kaybına yardımcı oluyor” diye açıklıyor. “Ayrıca, dans seansları sırasında sürekli hareket etmek, kardiyovasküler kondisyonu artırır ve dans seansı bittikten sonra bile kalori yakımını destekler.”

Peki sonuçları görmek için ne kadar dans etmeniz gerekiyor?

Dansın etkili bir kilo verme aracı olarak kullanılması için Harris, seanslarınız sırasında orta ila yüksek yoğunluk seviyesini hedeflemeniz gerektiğini söylüyor.

“Genellikle kalp atış hızınızın yükselmesini, terlemenizi ve orta derecede nefes nefese kalmanızı içerir, ancak nefes nefese kalarak konuşmayı sürdüremeyecek kadar nefessiz kalmazsınız” diye açıklıyor.

Egzersiz sırasında yoğunluğu ölçmenin iyi bir yolu konuşma testidir.

Harris, “Dans rutini sırasında rahatça konuşabiliyor ancak şarkı söyleyemiyorsanız, muhtemelen orta yoğunlukta dans ediyorsunuz ve kilo vermenizi sağlayacak kadar çok çalışıyorsunuz” diyor.

Beslenme neden önemlidir?

Dans etmek kilo vermek için harika bir araç gibi görünse de aşırı kilolu veya obez çoğu insan için tek başına yeterli değildir.

Genel olarak diyetinizde bazı ayarlamalar yapmanız ve ayrıca genel kalori tüketiminize de dikkat etmeniz gerekir.

Davis, “Dans, dengeli bir beslenme ve kalori açığıyla tamamlandığında kilo vermede en etkili yöntemdir” diye vurguluyor.

“Dans etmek kalori yakarken, diyetinizi değiştirmek vücudunuzun enerji dengesinin başarıya ulaşmasını sağlamada önemli bir rol oynuyor” diye açıklıyor.

Harris de aynı fikirde.

Kilo vermek için tükettiğinizden daha fazla kalori yakmanız gerektiğini söylüyor. Bu, kalorileri büyük ölçüde azaltmak veya belirli yiyecekleri kısıtlamak anlamına gelmiyor; daha ziyade sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemek anlamına geliyor.

OKU  Kabuslar: Araştırmacılar "hoş sesler" diyor ve diğer terapiler onları azaltabilir

“Besin açısından yoğun gıdalara odaklanarak, porsiyonları kontrol ederek ve sürdürülebilir bir kalori açığını koruyarak, BMI’nızı ve vücut kompozisyonunuzu daha da değiştirebilirsiniz” diye açıklıyor.

Dansı eğlenceli ve sürdürülebilir bir egzersiz rutini olarak bulabileceğiniz gibi, yemek yemenin de keyifli ve sürdürülebilir bir yolunu da bulabilirsiniz.

Dans etmeye nasıl başlanır? kilo kaybı

Peki kilo verme misyonundaysanız ve dansın sizin için egzersiz olduğuna karar verdiyseniz, nasıl başlamalısınız?

Yapmanız gereken ilk ve en önemli şey, sizi gerçekten dans etme isteği uyandıran bir dans stili seçmektir.

Davis, “Farklı dans stilleri farklı faydalar sunarken, kişisel zevk ve katılım üzerinde durulmalıdır” diyor.

“Clubbercise gibi yüksek enerjili stiller kardiyovasküler kondisyonu iyileştirebilir, bale gibi daha kontrollü formlar ise kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Ancak başlamak için en iyi yer, size neşe getiren ve kalıcı bağlılık yaratan şeyi bulmaktır.”

Hoşunuza giden bir stil bulduğunuzda Davis, daha kısa seanslarla başlamanızı ve daha sonra daha uzun seanslara çıkmanızı öneriyor. Her seferinde bir ısınma ve soğuma seansı eklemelisiniz ve ayrıca susuz kalmamak da önemlidir.

Davis, “Ayrıca kendinizi aşırı zorlamamaya dikkat edin, çünkü bu yaralanmalara yol açabilir” diye ekliyor. “Vücudunuzun size her zaman ne söylediğini dinlemek iyi bir fikir.”

Son olarak Harris, dinlenmenin sürecin bir parçası olduğunu hatırlamamızı söylüyor.

“Dans seansları arasında dinlenme günleri planlayarak vücudunuza iyileşmesi için yeterli zaman verdiğinizden emin olun, çünkü bu tükenmişlik ve yaralanma riskini azaltır” diyor.

Getir

Kilo vermek zorlu olabilir ancak kilo vermenin eğlenceli ve etkili yolları şunlardır: Dans etmek gibi diğer aktiviteler süreci daha keyifli ve sürdürülebilir hale getirebilir.

Dans etmek – tüm egzersizler gibi – kilo vermek için kalori açığıyla birleştirilmelidir, ancak istenmeyen kilolardan kurtulmanın daha keyifli bir yolu olabilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Bu anne neden genç kızını Wegovy almaya teşvik etti?

Sağlık

Ozempic, Moujaro ve benzeri ilaçlar pankreas kanseri riskini artırmaz

Sağlık

Kilo kaybında yılın en büyük tıbbi buluşları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir