Sağlık

Diz Ağrısı: Sinir bloğu enjeksiyonları osteoartrite yardımcı olabilir

Diz Ağrısı: Sinir bloğu enjeksiyonları osteoartrite yardımcı olabilir

Pinterest’te paylaş
Uzmanlar, diz ağrısını ameliyat veya ilaç kullanmadan gidermenin yolları olduğunu söylüyor. Asya Vizyonu/Getty Images
  • Araştırmacılar, diz osteoartriti olan kişilerin geniküler sinir blokları enjeksiyonu aldıktan sonra kısa süreli ağrı kesici gördüklerini söylüyorlar.
  • Enjeksiyonları alan kişilerin tedaviden sekiz hafta sonra ağrılarında önemli bir azalma olduğunu bildirdiler. Rahatlama 12 hafta sonra etkisini yitirmiş gibi görünüyordu.
  • Uzmanlar, diz ağrısını ameliyat veya ilaç kullanmadan gidermenin yolları olduğunu söylüyor. Bunlar, etkilenen bölgeye buz veya ısı uygulamanın yanı sıra kilo verme, egzersiz ve baston gibi yürüme yardımcılarını kullanmayı içerir.

Diz osteoartriti olan kişiler, diz eklemi çevresindeki sinirleri bloke eden anesteziklerin enjekte edilmesini içeren genikülat sinir bloklarından kısa süreli ağrı kesici alırlar.

Bu, sonuçlardan elde edilen bir sonuçtur. yeni klinik çalışma dergide yayınlandı Artrit ve Romatoloji.

Çalışma, dizlerine sinir bloğu veya plasebo enjeksiyonu almak üzere randomize edilmiş 59 katılımcıyı içeriyordu. Araştırmacılar, 2, 4, 8 ve 12. haftalarda kişinin bildirdiği ağrıyı kaydetti.

Sinir bloğu alan katılımcılar, etkilerin zamanla azalmasına rağmen, ağrının iyileştiğini veya büyük ölçüde iyileştiğini bildirdi.

Çalışma katılımcılarının yaklaşık %50’si sekiz hafta sonra bir iyileşme bildirirken, %30’u 12 hafta sonra bir iyileşme bildirdi.

Başarı oranları, durumlarının ciddiyetine, önceki tedavilere ve mevcut sağlık durumuna bağlı olarak katılımcılar arasında değişiklik gösterdi.

Diz ağrısı çalışmasına yanıt

“Tesisimizde, hastaların yaklaşık yüzde 60’ı uzun bir süre boyunca önemli ölçüde fayda sağlayacaktır. [while] Yüzde 20 ila 30’unda daha kısa süreler için orta derecede rahatlama var ve yüzde 10’unda hiçbir önemli fayda yok” dedi. Güney Kaliforniya’daki Hoag Ortopedi Enstitüsü’nde ortopedi cerrahı olan Michael Hunter, Healthline’a söyledi.

Çalışma katılımcılarının hiçbiri, prosedürün etkili ve güvenli olduğunu gösteren herhangi bir yan etki bildirmedi.

“Enjeksiyon yerlerinde her zaman enfeksiyon, kızarıklık ve kanama veya kullanılan ilaca alerjik reaksiyon riski vardır” dedi Dr. Ağrı Yönetimi NYC’de çalışan bir ağrı yönetimi ve fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı olan Dmitriy Dvoskin. “Bazı insanlar ayrıca mide bulantısı, baş dönmesi ve ilaçtan sıcak basmalar yaşayabilir.”

OKU  Nisan ayında neden milyonlarca insan Medicaid'den dışlanabilir?

Genikulat sinir bloğu, yaşı veya mevcut sağlık koşulları nedeniyle ameliyat olmayan kişiler için diz protezine bir alternatif olabilir.

Dvoskin, Healthline’a “Amaç, ağrıyı azaltmak, hareketliliği iyileştirmek ve yaşam kalitesini iyileştirmektir” dedi.

Araştırmacılar, prosedürün aşağıdakiler gibi farmakoterapiler kullanılmadan ağrının giderilmesini sağladığını bulmuşlardır: B. reçetesiz veya reçeteli ağrı kesicilerin uzun süreli kullanımı.

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, birçok katılımcının sinir bloğunun tekrar verilmesini istediğini söyledi.

Geniküler Sinir Bloğu Nedir?

Dr. Medhat Mikhael, California’daki MemorialCare Orange Coast Tıp Merkezi’nin Omurga Sağlığı Merkezi’ndeki cerrahi olmayan programın tıbbi direktörü ve ağrı yönetimi uzmanı.

“Genikulat sinir bloğu, floroskopi veya ultrason tarafından yönlendirilen bu sinirlerin bölgelerinde ilerleyen iğnelerle gerçekleştirilir. Mikhael, Healthline’a verdiği demeçte, lokal anestezik ile bloke ediyoruz ve muhtemelen düşük doz steroidlerle karıştırıyoruz.

Uzmanlar, ağrının genellikle işlemden kısa bir süre sonra azaldığını söylüyor.

Hunter, “Çoğu hasta anında ağrının geçmesini bekleyebilir” dedi. “Bazı hastalar tam bir rahatlama yaşamayacak, ancak birçok hasta değişen süreler boyunca bir miktar ağrı kesici yaşayacak.”

Diz kireçlenmesi tedavisi

Arthritis Foundation’a göre, birçok insan, osteoartrit seyrinin başlarında ilaçsız ve cerrahi olmayan müdahalelerden rahatlama buluyor.

Bunlar şunları içerir:

  • Sertliği, ağrıyı ve şişliği gidermek için buz veya ısı kullanın.
  • Diz eklemi üzerindeki baskıyı azaltmak için kilo verin
  • Yüzme, bisiklete binme veya yürüyüş gibi egzersizler yapın. Gerekirse, bir fizyoterapist bir egzersiz programı geliştirebilir.
  • gibi yürüme yardımcılarının kullanımı B. ortez veya baston.
  • Topikal ağrı kesicilerin kullanımı.

Bazı insanlar ayrıca akupunktur veya masajı yararlı bulur.

Gerekirse, yardımcı olabilecek reçetesiz ve reçeteli ilaçlar vardır. Parasetamol (Tylenol) veya nonsteroidal antiinflamatuar ilaçlar (Advil, Motrin, Aleve) ağrıyı geçici olarak azaltabilir. Steroid enjeksiyonları veya goo enjeksiyonları, bazı insanlarda ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur.

OKU  Göz Damlası Geri Çağırma: Şimdi Bilmeniz Gereken Her Şey

“Belirli bir hastada bir genikülat sinir bloğunun etkinliği, genellikle aynı duyusal sinir dallarında kriyoablasyon veya radyofrekans ablasyonuna verilen yanıtın yararlı bir göstergesidir” dedi. Ilan Danan, Los Angeles’taki Cedars-Sinai Kerlan-Jobe Enstitüsündeki Egzersiz Nörolojisi ve Ağrı Tıbbı Merkezi’nde bir egzersiz nöroloğu ve ağrı yönetimi uzmanı.

“Bu genellikle daha uzun süreli ağrı kesici ile sonuçlanır. Alternatif tedaviler ayrıca artritik diz veya diz protezi ameliyatının viskozitesini içerebilir,” dedi Danan Healthline’a.

Diz ağrısı için diğer alternatif tedaviler

UCSF Health’e göre, radyofrekans ablasyonu minimal invaziv bir ağrı prosedürüdür. Sinirleri kapatmak için etkilenen sinir boyunca yüksek frekanslı bir iğne hareket ettirilir. Bu, X-ışını rehberliği yardımıyla yapılır. Kısa bir ağrı evresinden sonra, genellikle ağrı giderilir ve üç ila on iki ay sürer. Kriyoablasyon da aynı şekilde çalışır, ancak sinirlerde radyo frekansı yerine soğuk enerji kullanır.

Amerikan Ortopedi Cerrahları Akademisi’ne göre, viskosupplementasyon tipik olarak diğer cerrahi olmayan yöntemler rahatlama sağlamadığında kullanılır. Bu prosedürde, yağlamayı artırmak ve umarız birbirine sürtünen kemiklerin neden olduğu ağrıyı azaltmak için diz eklemine hyaluronik asit enjekte edilir. Bazı insanlar yardımcı olduğunu bildiriyor, ancak genel olarak önemli ölçüde etkili olduğu bildirilmiyor.

Uzmanlar, hangisinin sizin için en iyi olduğunu belirlemek için olası tedavi seçenekleri hakkında doktorunuzla konuşmanızın önemli olduğunu söylüyor.

“Her hastanın tedaviler için farklı risk faktörleri vardır. Dvoskin, cerrahi tedavi genellikle son seçenektir” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir