Sağlık

HBO’nun devamı, bir uçakta tıbbi bir acil durum içeriyordu: İşte gerçek hayatta nasıl ele alındıkları

HBO'nun devamı, bir uçakta tıbbi bir acil durum içeriyordu: İşte gerçek hayatta nasıl ele alındıkları

Pinterest’te paylaş
Uçakta kalp krizi geçirirseniz veya başka bir tıbbi acil durum yaşarsanız ne olur? Warner Kardeşler
  • Bir yolcu tıbbi bir acil durum yaşarsa, uçuş ekibi hayati belirtileri ölçecek, göğüs ağrısının nedenlerinin olasılığını değerlendirecek ve tavsiye için yerdeki tıbbi destekle iletişime geçecek.
  • Uçuş ekibi, tıbbi gönüllüler ve yerdeki tıbbi destek tavsiyelerde bulunabilir, ancak yön değiştirmeye ilişkin nihai karar pilot ve uçuş memuru tarafından verilir.
  • Tıbbi bir acil durum nedeniyle uçağı alternatif bir varış noktasına yönlendirme kararı, belirli tıbbi acil durumlar için uygun olabilir, ancak diğer birçok faktör de dikkate alınmalıdır.

Hit HBO serisi, en son taksitten sonra sersemlemiş “Succession” hayranlarına sahip (spoyler uyarısı!).

Aktör Brian Cox’un canlandırdığı ana karakterlerden biri olan Logan Roy, uçakta kalp krizi geçirdi ve sonunda ölümüne yol açtı. Bu şok edici olay örgüsü, birçok insanın uçakta tıbbi bir acil durum yaşadığınızda gerçekte ne olduğunu merak etmesine neden oluyor.

Uçakta kalp krizi geçirirseniz veya başka bir tıbbi acil durum yaşarsanız ne olur?

Kardiyovasküler semptomlar yaklaşık olarak Gemideki tıbbi acil durumların %7’si.

Staten Island Üniversitesi Hastanesi’nde noninvaziv kardiyolog MD Eric Stahl, bir yolcuda göğüs ağrısı gelişirse, uçuş ekibinin hayati belirtileri alarak ve göğüs ağrısının nedenlerinin olasılığını değerlendirerek yanıt vereceğini açıkladı.

Uzun mesafeli uçuşlarda tromboembolizm (derin ven trombozu veya pulmoner emboli) riski özellikle yüksektir. Uçakta kalp krizi ile pulmoner emboli arasında ayrım yapmak zor olabilir, ancak her ikisi de bir tıp merkezinde daha özel tedavi gerektirir.

Dr. Cleveland Clinic’te bir kardiyolog olan Heba Wassif, Healthline’a söyledi. “Ancak bu durumda amaç, hastayı mümkün olan en kısa sürede uygun bir PCI tesisine sevk etmektir. ASA’yı uçuşta hazır bulundurun. Varsa nitrogliserin. Her havayolunun farklı ilaç kitleri vardır. American Airlines’ta durum böyle değil, IV ilaçların mevcut olduğu denizaşırı bir uçuştaydım.

OKU  Siyah çay, elmalar ve turpgillerden sebzeler yaşamın ilerleyen dönemlerinde kalp sağlığını nasıl geliştirir?

Uçuş ekibi ne için eğitilmiştir?

Tıbbi bir acil durum meydana gelirse, uçuş ekibi rehberlik için yerdeki tıbbi desteği bilgilendirecektir.

Stahl, “Uçuş ekibi üyeleri kardiyopulmoner resüsitasyon (CPR) konusunda eğitimlidir ve acil durum kitlerinden hayat kurtaran ilaç ve ekipmanı uygulayabilirler” dedi. “Uçuş ekibi, tıp uzmanı olan diğer yolculara da atıfta bulunabilir. Havacılık Tıbbi Yardım Yasası (İyi Samiriyeli Kalkanı olarak da bilinir) bu yolcuları sorumluluktan korur.”

Hangi malzemeleriniz var?

Federal Havacılık İdaresi (FAA), ABD havayollarında acil durum kitlerinin belirli ekipman ve ilaçları içermesini şart koşuyor.

“Yolcuda göğüs ağrısı gelişirse ve kalp krizinden şüpheleniliyorsa aspirin bulunur ve verilmelidir. Kitler genellikle kalp krizi ile ilişkili ağrıyı tedavi eden diğer ilaçları içerir.” Dedi Stahl. “Kan basıncını yükseltmek için ilaçlar, intravenöz uygulama için ekipman ve gerekirse ek oksijen de mevcuttur.”

Tıbbi bir acil durum olduğunda uçaklar ne kadar hızlı inebilir?

Tıbbi bir acil durum nedeniyle uçağı alternatif bir varış noktasına yönlendirme kararı, belirli tıbbi acil durumlar için uygun olabilir, ancak diğer birçok faktör de dikkate alınmalıdır.

Stahl, uçuş ekibi, tıbbi gönüllüler ve yerdeki tıbbi desteğin önerilerde bulunabileceğini, ancak nihai olarak yönlendirme kararının pilot ve uçuş memuru tarafından verildiğini açıkladı.

Seyir irtifasından iniş 30 dakika sürebilir. Perkütan koroner girişim (PCI) için uygun bir hastaneye zamanında karar verilmesi ve ulaşım, miyokard enfarktüsünün komplikasyonlarından kaçınmak için önemlidir.

Uçarken kalp komplikasyonları nasıl azaltılır

Kronik kalp ve damar hastalığı olanlar seyahati doktorlarıyla tartışmalı ve ilaçlarını düzenli olarak almalıdır.

Düşük oksijen seviyesi riski varsa, uçmak için ilave oksijen gerekebilir. Son olarak, uzun mesafeli uçuşlarda, derin ven trombozunu önlemek için koltukta baldır kası eğitimi veya koridorda yürüme önerilir, dedi Stahl.

OKU  Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Wassif, “Kalp problemleriniz varsa, kardiyoloğunuzla uçmanın ne kadar güvenli olduğunu görüşmeniz gerekir.” Dedi. “Tüm ilaçlarınızın yanınızda olduğundan emin olun.”

Ek olarak, “oksijen değişikliği KOAH, konjestif kalp yetmezliği ve aritmileri olan hastaları olumsuz etkileyebilir” dedi Dr. Aseem Desai, Providence Mission Hastanesinde kardiyolog. “Normalde kalp krizi uçuştan kaynaklanmaz. Bir hastada genellikle farkında olmayabilecekleri mevcut bir tıkanıklık veya pıhtı vardır. Herhangi bir stres kalp krizini tetikleyebilir.”

Getirmek

Bir yolcunun kalp sorunu varsa, uçuş ekibi hayati belirtileri alacak, göğüs ağrısını inceleyecek ve sonraki adımlar için yerdeki tıbbi destekle iletişime geçecek.

Uçuş ekibi, tıbbi gönüllüler ve yerdeki tıbbi destek önerilerde bulunabilir, ancak yön değiştirme konusunda nihai karar pilot ve uçuş memuru tarafından verilir.

Tıbbi bir acil durum nedeniyle uçağın rotasını değiştirmek, belirli tıbbi acil durumlar için uygun olabilir, ancak başka birçok faktör de dikkate alınmalıdır.

Bu kardiyovasküler komplikasyonlarla seyahat ve ilaçlar hakkında doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

İlgili yazılar
Sağlık

Kalp yetmezliği riskiyle ilişkili göğüs ağrısı ve erektil disfonksiyon için ilaç almak

Sağlık

Başta alkol olmak üzere madde kullanımına bağlı kalp kaynaklı ölümler artıyor

Sağlık

Günün erken saatlerinde yemek yemek kalp hastalığı riskini azaltabilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir