Sağlık

Araştırmacılar, IVF ile gebe kalan çocukların diğer çocuklarla aynı düzeyde geliştiğini söylüyor

Araştırmacılar, IVF ile gebe kalan çocukların diğer çocuklarla aynı düzeyde geliştiğini söylüyor

Pinterest’te paylaş
Araştırmacılar, IVF’nin gebe kalan çocukları ve diğer çocukların gelişme biçiminde önemli bir fark bulamadıklarını söylüyorlar. Tom Werner/Getty Images
 • İn vitro fertilizasyon (IVF) yaygın olarak kullanılan bir gebe kalma yöntemidir.
 • Bilim adamları, IVF’nin zihinsel veya fiziksel rahatsızlık riskinde artışa yol açıp açmayacağını öğrenmek istediler.
 • İlk sonuçlar, IVF ile gebe kalan çocukların herhangi bir gelişimsel veya eğitimsel dezavantaj yaşamadıklarını göstermektedir.

Çocuk yetiştirme kararı belki de bir insanın verebileceği en önemli karardır.

Bir aile herhangi bir sayıda biçim alabilir ve bir aile kurmanın veya genişletmenin yolu farklı değildir. Çeşitli nedenlerle, bazı insanlar in vitro fertilizasyon (IVF) kullanarak hamile kalmayı tercih eder.

IVF, yardımcı üreme teknolojisinin en yaygın kullanılan yöntemidir ve son on yıldır kullanılmaktadır. iki katından fazla Birleşik Devletlerde. Tüp bebek doğumları artık yıllık doğumların yaklaşık %2’sini oluşturmaktadır.

Bununla birlikte, tüp bebek yoluyla gebe kalan çocuklar için uzun vadeli sonuçlar tam olarak incelenmemiştir.

Bu nedenle araştırmacılar, IVF’nin çeşitli bozukluklara veya gecikmelere ilişkin risk artışına yol açıp açamayacağını öğrenmek istediler. Araştırmalarının sonuçları bugün dergide yayınlandı. PLOS ilacı.

Peki araştırmacılar ne buldu ve uzmanlar ne diyor?

IVF çocuk çalışmasının detayları

Bu çalışma Avustralya’da yapıldı ve tüp bebek yoluyla gebe kalan çocuklar ile kendiliğinden gebe kalan çocukları karşılaştırdı.

Çalışmaya dahil edilen tüm çocuklar, 2005 ve 2014 yılları arasında doğan (çoklu doğumların aksine tek başına taşınan) tekil çocuklardı. Çoğul gebelikler IVF’nin yaygın bir komplikasyonudur.

Çocuklar iki yaş grubuna ayrıldı.

Birinci grup, 4.697 IVF ile gebe kalmış çocuğu ve 4 ila 6 yaş arası 168.503 kontrol çocuğunu içermektedir. Altı kategoriye göre karşılaştırıldılar:

 • fiziksel sağlık ve esenlik
 • sosyal beceriler
 • duygusal olgunluk
 • dil ve bilişsel beceriler
 • iletişim yetenekleri
 • Genel Bilgi

İkinci grupta 8.976 IVF ile gebe kalan çocuk ve 7-9 yaş arası 333.335 kontrol çocuğu yer aldı. Bunlar, eğitime daha fazla odaklanılarak beş farklı kategoride karşılaştırıldı:

 • gramer ve noktalama işaretleri
 • okumak
 • Yazmak
 • imla, imla
 • Hesaplamak
OKU  Tıbbi esrar, kanser ağrısını etkili bir şekilde hafifletebilir

Araştırmacılar, verileri sosyoekonomik durum ve İngilizce ile sınırlı olmayan bir dil geçmişi gibi faktörleri hesaba katacak şekilde ayarladı.

Sonuçları analiz ettikten sonra, araştırmacılar her iki çocuk grubunda da gelişimde veya eğitimsel sonuçlarla ilgili bir fark bulamadılar.

Uzmanlar müdahale ediyor

Bu araştırma, IVF hakkındaki bilgimizdeki bazı boşlukları doldurmaya yardımcı olurken, bazı sınırlamalarla karşılaşmaktadır.

doktor Indiana University Health’de bir kadın doğum uzmanı olan Jeff Peipert, Healthline’a “Çalışılan bu çocuk grubunun okula giden çocuklarla sınırlı olduğunu not etmek önemlidir” dedi.

Peipert, “Bu analize dahil edilmeyen, normal okula devam etmeyecek kadar ağır engelli çocukların küçük bir yüzdesi var.” Dedi.

Bu, çalışmanın bulgularını çarpıtabilir, ancak takip çalışmaları tamamlanana kadar ne ölçüde bilinmez.

“[This study] Çoğu sağlayıcının inandığı şeyi doğruluyor: IVF’nin güvenli olduğunu ve IVF kullanılarak gebe kalan yenidoğanların genel olarak spontan gebe kalanlara benzer sonuçlara sahip olduğunu, “diyor Dr. Margareta D. Pisarska, kadın doğum uzmanı-jinekolog ve Kaliforniya’daki Cedars-Sinai’de Doğurganlık ve Üreme Tıbbı Merkezi yöneticisi.

“IVF ile ilişkili herhangi bir riskin tedavi edilen altta yatan kısırlıktan kaynaklandığına dair veriler ortaya çıkmaya devam ediyor. Genel olarak, bu riskler küçüktür, ”dedi Pisarska Healthline’a.

IVF’den ne beklenir?

doktor MPH, çift kurul onaylı OB/GYN ve maternal fetal tıp ve Bronx’taki NYC Health + Hospitals/Lincoln’de perinatal hizmetler/maternal fetal tıp direktörü Kecia Gaither, Healthline’a şunları söyledi: “Tanıma göre in vitro fertilizasyon, Bu yumurta hücreleri bir kadının vücudundan alınır ve daha sonra rahme yeniden yerleştirilen bir embriyo oluşturmak için vücut dışındaki spermle birleştirilir.”

Gaither, “IVF gebelikleri, özellikle çoğul gebelikleri olan hastaların yüksek risk altında olduğu kabul edilir ve bir anne fetal tıp uzmanı tarafından görülmeli, gebelik sırasında fetal kardiyovasküler değerlendirme, aralıklı büyüme taramaları ve doğum öncesi testler yapılmalıdır.” Dedi.

OKU  Kötü uyku, özellikle erkeklerde aşıları daha az etkili hale getirebilir

Risk düzeyi, risk altındaki bir kişinin sağlığı gibi kişiden kişiye değişir.

Pisarska, “Genel olarak, IVF güvenlidir ve ailesini kurmak isteyen ancak altta yatan kısırlıkları nedeniyle mücadele eden veya doğurganlığı koruma seçenekleri arayan bireyler ve çiftler için bir tedavi seçeneğidir.” Dedi.

En popüler olmasına rağmen IVF’nin mevcut tek yardımcı üreme teknolojisi olmadığını hatırlamak da önemlidir.

“IVF, kısırlık tedavisinin sadece bir türüdür. Hamile kalmaya çalışan birçok çiftin tüp bebek uygulamasına ihtiyacı yoktur. Pahalı bir tedavidir (genellikle döngü başına 10.000 dolardan fazla) ve herkes için uygun değildir. Peipert, gebe kalma zorluklarını nasıl yöneteceğiniz konusunda size en iyi tavsiyeyi doktorunuz verebilir” dedi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir