Oyun Haberleri

Daha hızlı GDDR7 bellek, 2024’ün ilk yarısında gelecek ve yeni nesil GPU’lara dahil olmak için bolca zaman bırakacak

Nvidia RTX 3080 Ti PCB

Micron’un CEO’su, yeni nesil grafik belleğinin gelecek yılın ilk yarısında piyasaya çıkacağını söyledi. GDDR7’nin, verimliliği artırırken bant genişliğini bir kez daha artırması planlanıyor; bu, Final Fantasy’deki yiyecekler gibi, titizlikle ayrıntılı oyun varlıklarını yüklemek için çok daha iyi.

Micron’un CEO’su, Tom’s Hardware tarafından tespit edilen bir mali açıklamada, “Yeni nesil G7 ürünümüzü 2024 takvim yılının ilk yarısında sektör lideri 1ß düğümümüzde tanıtmayı planlıyoruz” dedi.

GDDR7 belleğin ilk dalgası için bir pazar yarışı bekleyebilirsiniz. Micron bunu geliştirmede yalnız değil ve en azından Samsung, SK Hynix olmasa da en azından “Endüstrinin ilk” yongalarını duyurmaya çalışacak.

Geçen yılın sonlarında GDDR7 bellek yongalarından ne bekleyebileceğimize dair bize bir fikir veren Samsung’du.

36Gbps bant genişliğine ulaşmayı hedefleyen GDDR7, GDDR6 veya GDDR6X’ten önemli ölçüde daha hızlı olacaktır; ilki yaklaşık 18Gbps ve ikincisi 21Gbps civarındadır. Bununla birlikte, 24 Gbps’ye kadar çıkabilen daha hızlı GDDR6 var, ancak bunun oyun grafiklerinde kullanıldığını henüz görmedik.

PAM3 sinyali, GDDR7 paketinin önemli bir parçasıdır. Darbe genliği modülasyonunun bu biçimi, daha düşük güç tüketimi için daha yüksek bant genişliğini hedefleyen, bitleri yüksek hızda iletmenin geliştirilmiş bir yöntemidir. İşin garibi, GDDR6X aslında PAM4 sinyalini kullanıyor, ancak karmaşıklık ve gürültülü sinyal potansiyeli nedeniyle, PAM3’ün GDDR7 ve aslında USB4 için en iyi seçenek olduğuna karar verildi.

Bir sonraki yükseltmeniz

(İmaj kredisi: Gelecek)

Oyun için en iyi CPU: Intel ve AMD’den en iyi yongalar
En iyi oyun anakartı: Doğru tahtalar
En iyi grafik kartı: Mükemmel piksel iticiniz sizi bekliyor
Oyun için en iyi SSD: Oyuna diğerlerinden önce girin

Sonuç olarak, biz PC oyuncuları için kazanç, potansiyel olarak daha ucuz ve daha verimli bir çipten daha fazla bellek performansı elde etmektir. Yine de yeni nesil geldiğinde bunu göreceğimizi tahmin ediyorum. Potansiyel olarak, küçük bellek veri yollarına sahip daha bütçeli grafik kartlarının, günümüzün daha ince kartlarından bazılarında artan bir endişe olacak olan bant genişliği için aç kalmalarına yardımcı olacaktır.

OKU  Garry of Garry's Mod, 'Unity'nin canı cehenneme' diyor ve arada Rust 2'den bahsediyor

Bunun ne zaman olacağına gelince, Nvidia’nın bir yol haritası, yeni nesil oyun mimarisinin 2025’te geleceğini iddia ediyor, bu da GDDR7’nin o zamandan önce piyasaya çıkması için bolca zaman bırakıyor. AMD’ye gelince, gelecek yıl RDNA 4 ile yeni bir şeyler gösterme şansı hala var, ancak orta ve orta/yüksek seviye grafik kartları hala MIA olduğu için bunu göreceğiz. Oh ve Intel de var, ancak henüz ikinci nesil Battlemage planları hakkında çok az bilgimiz var.

Daha çok oyun haberleri yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.