Sağlık

İlaca dirençli gonore: Uzmanlar, birden fazla vaka tespit edildikten sonra endişeleniyor

İlaca dirençli gonore: Uzmanlar, birden fazla vaka tespit edildikten sonra endişeleniyor

Pinterest’te paylaş
ALTO RESİMLERİ/tıknaz
  • Massachusetts Sağlık Bakanlığı, yakın zamanda iki sakine ilaca daha az yanıt veren yeni bir belsoğukluğu türü teşhisi konduğunu duyurdu.
  • belsoğukluğu dünyada ikinci en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (CYBE) BİZ.
  • CYBE vakalarıbelsoğukluğu dahil, pandemi sırasında keskin bir şekilde yükseldi.

Amerika Birleşik Devletleri’nde antibiyotiklere daha dirençli yeni bir gonore türü dolaşımda.

Massachusetts Sağlık Departmanı (DPH) geçen hafta iki sakine yakın zamanda, hastalığı tedavi etmek için yaygın olarak kullanılan ilaçlara daha az yanıt veren yeni bir belsoğukluğu teşhisi konduğunu duyurdu.

Yakın zamanda Nevada’da da benzer bir suşa sahip bir vaka keşfedildi.

Massachusetts’teki her iki vaka da belsoğukluğu için mevcut ilaç olan seftriakson ile başarılı bir şekilde tedavi edildi.

DPH’ye göre bu, Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez bir belsoğukluğu türünün beş sınıf antibiyotiğe dirençli göründüğüdür.

belsoğukluğu dünyada ikinci en yaygın cinsel yolla bulaşan enfeksiyondur (CYBE) BİZ.

CYBE vakalarıBelsoğukluğu da dahil olmak üzere, önleyici tedavi ve bakımın önceliği ortadan kalktığı ve ertelendiği için pandemi sırasında keskin bir şekilde yükseldi.

İlaca dirençli patojenlerin yükselişinin önemli bir halk tehdidi oluşturduğunu söyleyen Dr. Stanford Health Care’de kurul onaylı bir bulaşıcı hastalık uzmanı olan Jake Scott.

“Bu endişe verici eğilimi dizginlemek için, gonore riski taşıyan cinsel yönden aktif kişilerin rutin testler yaptırması, önerildiğinde tedaviye uyması, pozitif test sonucu cinsel partnerlerini bilgilendirmesi ve devam ederse tekrar test yaptırması önemlidir. semptomlar veya gonokokal farenjit (boğaz enfeksiyonu) varsa, “dedi Scott Healthline’a.

İlaca dirençli gonore giderek yaygınlaşıyor

doktor Üreme ve cinsel sağlık konusunda uzmanlaşmış San Francisco California Üniversitesi’nde pediatri yardımcı doçenti olan MPH Priya Shankar, ilaca dirençli gonore suşlarının, antibiyotiklerin hastalığı tedavi etmek için ilk kez kullanılmasından bu yana geliştiğini söylüyor.

OKU  Bağırsak Sağlığı: Derin Meditasyon Bunu Nasıl İyileştirebilir?

Shankar’a göre, artan direnç birkaç faktöre bağlanabilir – yetersiz ilaç alımı, yanlış ilaç kullanımı, eksik tedavi ve bakterinin gelişirken aldığı yeni mutasyonlar.

Scott, sağlık hizmeti sağlayıcılarının genellikle belsoğukluğu teşhisi konan hastalara, türün farklı antibiyotiklere ne kadar duyarlı olduğunu fark etmeden antibiyotik reçete ettiğini söylüyor.

Scott, “Kısmen etkili antibiyotiklerin kullanılması, seçim baskısı nedeniyle direnç gelişmesine yol açabilir” diyor.

Scott, “Antibiyotikler genellikle ihtiyaç duyulmadığında reçete edilir ve aşırı antibiyotik kullanımı, antibiyotik direncinin ana nedenidir” diye ekledi.

Florokinolonlar ve sefiksim gibi yeni antibiyotikler geliştirildi; Ancak Scott, bakterilerin onlara karşı da hızla dirençli hale geldiğini ekliyor.

Belsoğukluğunun uzun süredir ilaç direnci geliştirme geçmişi göz önüne alındığında Scott, ilaca dirençli yeni suşların ortaya çıkmaya devam edeceğini ve ne yazık ki yeni antibiyotiklerin yeterince hızlı geliştirilip onaylanmadığını düşünüyor.

İlaca dirençli belsoğukluğu nasıl tedavi edilir

Shankar, yeniden enfeksiyon ve tekrarlayan semptomlar yaygın olduğundan, tedavi görmüş ancak semptomları devam eden kişilerin önce seftriakson ile tedavi edilmesinin muhtemel olduğunu söylüyor.

Scott, onlara iki kat daha güçlü bir seftriakson dozu verilebileceğini de söylüyor.

Sağlayıcıları ilaca dirençli bir suş geliştirdiklerinden şüphelenirse, hasta bunun uygulanacağı bir kültür sağlayacaktır. Antibiyotik Duyarlılık Testi Hangi antimikrobiyal rejimin en etkili olduğunu belirlemek için.

Shankar’a göre, kabile belirli ilaçlara daha az duyarlıysa, hastalara gentamisin ve azitromisin kombinasyonu veriliyor.

Scott, “Nadir yüksek seviyeli seftriakson direnci vakalarında, ertapenemin (aynı zamanda bir penisilin türevi) etkili olduğu gösterildi” dedi.

Gonore nasıl önlenir

Belsoğukluğu cinsel yolla bulaşır ve birçok kişi vajinal veya penis akıntısı, pelvik veya testis ağrısı ve rektal ağrı veya kaşıntı gibi semptomlar geliştirirken, diğerlerinde hiçbir semptom görülmez.

OKU  İyi bir gece uykusu, aşılara verdiğiniz yanıtı iyileştirebilir

Scott, asemptomatik vakaların, vakaların yetersiz tespitine ve yetersiz tedavi edilmesine katkıda bulunduğunu söylüyor.

Bu nedenle, tüm cinsel partnerlerinizin gonore için tarandığından ve tedavi edildiğinden emin olmanız önemlidir.

Scott, “Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riski taşıyanların, tercihen tüm anatomik olası maruz kalma bölgelerinde düzenli rutin değerlendirmelere sahip olmaları önemlidir” diyor.

Ek olarak, Shankar’a göre prezervatifler gonore yayılmasını önlemede oldukça etkilidir.

Scott, belsoğukluğu testi pozitif çıkanların tedaviyi tamamladıktan sonra bir hafta cinsel ilişkiden kaçınmaları gerektiğini tavsiye etti.

Shankar, “Cinsel olarak aktifseniz, üreme sağlığınız konusunda sağlık uzmanınıza karşı dürüst ve açık olmanızı öneririz ve biz de sizi desteklemenin yollarını bulabiliriz” dedi.

Alt çizgi:

Amerika Birleşik Devletleri’nde antibiyotiklere daha dirençli yeni bir gonore türü dolaşımda. Antibiyotiklerin aşırı kullanımı ve kötüye kullanılması, ilaca dirençli suşların artmasına katkıda bulunmuştur. İlaca dirençli gonore, daha güçlü dozda yaygın antibiyotiklerle veya diğer antibiyotiklerin bir kombinasyonuyla tedavi edilebilir.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir