Sağlık

İnsanların yüzde doksanı erken yaşlarda Epstein-Barr virüsüne yakalanır. İşte multipl skleroza nasıl yol açabileceği

İnsanların yüzde doksanı erken yaşlarda Epstein-Barr virüsüne yakalanır.  İşte multipl skleroza nasıl yol açabileceği

Pinterest’te paylaş
Maskot/Getty Images
  • Yeni araştırma, Epstein-Barr virüsünün (EPV) neden multipl skleroza (MS) katkıda bulunabileceğini bulmuştur.
  • Vücudun enfeksiyonla savaşmak için ürettiği bazı antikorlar yanlışlıkla beyne ve omuriliğe saldırarak sinir sistemine zarar verebilir.
  • Bu, MS ile ilişkili denge ve hareketlilik sorunlarına katkıda bulunabilir.
  • Bununla birlikte, uzmanlar, insanların büyük çoğunluğunun hayatlarının erken dönemlerinde EPV geliştireceği ve sadece küçük bir yüzdesinin MS geliştireceği için, genetik risk faktörleri gibi diğer mekanizmaların da rol oynayabileceğini söylüyor.

Yeni bir rapor, Epstein-Barr virüsünün (EBV) multipl skleroz (MS) gelişimine nasıl katkıda bulunabileceğine ışık tutuyor.

yayınlanan sonuçlara göre bilimsel gelişmeler Çarşamba, vücudun enfeksiyonla savaşmak için ürettiği bazı antikorlar yanlışlıkla beyne ve omuriliğe saldırabilir, sinir sistemine zarar verebilir ve MS ile ilişkili denge ve hareket sorunlarına katkıda bulunabilir.

Ek olarak, bağışıklık tepkisinin enfeksiyona karşı koruyan başka bir parçası olan T hücreleri de kontrolden çıkıp sinir sistemine saldırabilir.

Önceki kanıtlar, EBV enfeksiyonunun MS için bir ön koşul olduğunu öne sürüyor ve bilim adamları, virüsün merkezi sinir sisteminin otoimmün kronik inflamatuar hastalığının gelişimine katkıda bulunabileceği mekanizmaları henüz çözmeye başlıyorlar.

Nüfusun %90’ından fazlası EBV enfeksiyonu geçirmiştir, ancak yalnızca küçük bir yüzdesi MS geliştirir, bu da genetik risk faktörleri gibi diğer mekanizmaların rol oynadığını düşündürür.

“Bu yeni çalışma, moleküler taklitin EBV enfeksiyonunun MS gelişimine katkıda bulunmasının önemli bir nedeni olduğunu gösteren diğer birçok çalışmayı destekliyor.” Irvine’s School of Medicine, California Üniversitesi Kapsamlı Multipl Skleroz Merkezi’nde yardımcı doçent olan Michael Sy, GesundLine’a söyledi.

Koruyucu antikorlar yanlışlıkla sinir sistemine zarar verebilir

EBV’nin belirli kişilerde MS’i nasıl tetikleyebileceğini daha iyi anlamak için İsveç’teki Karolinska Institutet’teki araştırmacılar MS’li 713 kişiden ve 722 sağlıklı kişiden alınan kan örneklerini incelediler.

OKU  CDC, Bebek Maması ve Göğüs Pompasında Bulunan Ölümcül Bakterileri Uyarıyor: Ebeveynlerin Bilmesi Gerekenler

Vücudun enfeksiyonla savaşmak için yaptığı antikorların (EBNA1), beynin omuriliğinde bulunan ve vücudu enflamasyonun zararlı etkilerinden koruyan CRYAB adlı bir proteine ​​​​bağlanabildiğini buldular.

Çalışmanın öne sürdüğü gibi EBNA1 antikorları CRYAB proteinlerine bağlanırsa, bunlar sinir sistemine zarar verebilir ve denge, hareketlilik ve yorgunlukla ilgili MS sorunlarına yol açabilir.

Yanlış yönlendirilmiş antikorlar, MS’li kişilerin yaklaşık %23’ünde ve sağlıklı kişilerin %7’sinde tespit edilmiştir.

Sy, “MS’de, bağışıklık sistemi beynin miyelin kılıfındaki EBV’deki moleküllere benzer molekülleri hedef alarak kendi beyninize ve omuriliğinize zarar verir” dedi.

Ayrıca vücudu enfeksiyonla savaşan antikorlar üretmesi için uyaran T hücreleri arasında çapraz reaksiyon olduğu da ortaya çıktı.

“Bu yanlış yönlendirilmiş çapraz reaktif B hücrelerinin, antikorların ve T hücrelerinin nöroinflamasyonu etkilemesi ve hastalığa katkıda bulunması çok muhtemeldir” diyor Dr. Tobias Lanz, Stanford Medicine’de immünoloji ve romatoloji profesörü ve eğitimli bir nörolog. diyor.

Koruyucu MS bakımı bireysel olarak tasarlanmalıdır

Çoğu insan, yaklaşık %90’ı erken yaşta EBV’ye yakalanır.

Virüs vücutta kalır ve genellikle herhangi bir belirtiye neden olmaz.

Bilim adamları yıllardır EBV ve MS arasında bir bağlantı olduğunu biliyorlar. Önceki araştırmalar, MS riskinin EBV enfeksiyonundan sonra 32 kat arttığını gösteriyor.

2022’de yapılan büyük bir çalışma, MS’li kişilerin neredeyse %100’ünün daha önce EBV ile enfekte olduğunu ortaya çıkardı.

“Çalışmalar, MS gelişimi için Epstein-Barr virüsü enfeksiyonunun gerekli olduğunu gösteriyor. Daha önce EBV ile enfekte olmadan MS’e yakalanmak neredeyse imkansız görünüyor” diyor Sy.

EBV ile enfekte olan herkes MS geliştirmez ve bunun dışında sağlıklı olan bazı kişiler bu antikorlara sahip olabilir ve asla MS geliştirmeyebilir.

Lanz, “Diğer genetik ve çevresel risk faktörleri muhtemelen hastalığa yakalanma riskini artırıyor” diyor.

Araştırmacılar, bağışıklık yanıtlarındaki değişkenlik ve bunların sinir sistemi üzerindeki etkilerinin, MS’ten korunmanın son derece kişiselleştirilmesi gerektiğini öne sürdüğünü söylüyor.

OKU  Dixie D'Amelio Premenstrüel Disfori İle Yaşadığını Açıkladı

Sy, EBV’nin yok edilmesi veya bastırılmasının gelecekteki MS vakalarını önlemeye de yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ve Lanz’a göre, bu bulgular bilim adamlarının MS’i önlemeye yardımcı olabilecek EBV’ye karşı bir aşı geliştirmelerine yardımcı olabilir.

“Şu anda MS’te EBV’ye özgü bir tedavi yoktur. Ancak kesin mekanizmaları anlamak, muhtemelen doğrudan hedeflenebilecek EBV moleküllerini ortaya çıkaracaktır” dedi.

Sonuç:

Yeni araştırma, Epstein-Barr virüsünün multipl skleroz gelişimine neden katkıda bulunabileceğini bulmuştur.

Raporda, vücudun enfeksiyonla savaşmak için ürettiği bazı antikorların yanlışlıkla beyne ve omuriliğe saldırarak sinir sistemine zarar verebileceği ve MS ile ilişkili denge ve hareketlilik sorunlarına katkıda bulunabileceği belirtildi.

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir