Sağlık

Keto veya Paleo Gezegeni Nasıl Etkileyebilir?

Keto veya Paleo Gezegeni Nasıl Etkileyebilir?

Pinterest’te paylaş
Leonardo Borges Nunez/Stocksy
  • Yeni araştırmalar, keto ve paleo diyetlerinin diğer seçeneklere göre daha yüksek karbon ayak izine ve daha düşük besin değerine sahip olduğunu bulmuştur.
  • Çalışma, vegan diyetlerinin en düşük karbon ayak izine sahip olduğunu, keto’nun ise 16.000’den fazla kişinin diyetleri arasında en yüksek karbon ayak izine sahip olduğunu buldu.
  • Diyet seçimleri ve araştırmacıların ve beslenme uzmanlarının konuya yaklaşımı oldukça inceliklidir ve ırk ve kültürel geçmiş gibi faktörlerden etkilenir.

Tulane Üniversitesi araştırmacıları, keto ve paleo gibi trend olan diyetlerin vegan veya vejeteryan olmak gibi diğer seçeneklerden daha yüksek karbon ayak izine sahip olduğunu keşfettiler. Çalışma, American Journal of Clinical Nutrition’da 1 Mart’ta yayınlandı.

Araştırmacılar Ulusal Sağlık ve Beslenme İnceleme Anketi’nden (NHANES) bilgi aldı.

Çalışmanın yazarlarından biri olan Tulane Üniversitesi Halk Sağlığı ve Tropikal Tıp Fakültesi’ndeki beslenme programının yöneticisi Doktora Doktoru Donald “Diego” Rose, bir kişinin diyet seçimlerinin çevresel etkisinin genellikle seçimler listesinde çok daha aşağıda olduğunu söylüyor. Belki de olması gerekenden daha öncelikler.

“Genel olarak çoğu insanın yiyecek seçerken gezegeni düşünmediğini düşünüyorum.”

Bitki Merkezli Beslenmenin Kurucusu, MPH, RDN, Ashley Kitchens da muayenehanesinde bu bakış açısını buldu.

“Bu noktada yüzlerce müşteriyle çalıştım ve çok, çok küçük bir örneklem boyutunun aslında çevresel etki nedeniyle daha fabrika temelli hale geldiğini veya olmayı istediğini söyleyebilirim. biraz daha görüyorum. Ama hala yiyecekleri ve çevre üzerindeki etkilerini not etme sürecinde olduğumuzu hissediyorum.

veriler ne diyor

Çalışma, beslenme açısından her bir diyetin göreceli değerini belirlemek için Sağlıklı Beslenme İndeksi (HEI) ve Alternatif Sağlıklı Beslenme İndeksi’ni kullandı. Toplanan bilgiler ayrıca altı kategoriye ayrıldı: vegan, vejeteryan, pesketaryen, paleo, keto ve omnivor – diğer tüm diyetler için ortak bir terim.

OKU  Ketodan vejeteryana kadar, uzmanlar kalp sağlığı için 10 popüler diyeti şöyle sıralıyor:

Çalışma, kültür, ırk, yaş, eğitim ve gelir düzeyinin beslenme verilerini nasıl etkileyebileceğini not ediyor.

Sera gazı emisyonları için diyetin ayarlanması, 1.000 kilokalori başına ortalama günlük emisyonlara (kilogram karbondioksit olarak ölçülür) bakmak anlamına geliyordu. Bu, ekibin daha önceki araştırmalar için geliştirdiği bir veritabanı kullanılarak yapıldı.

Sonuçlar araştırma ekibi için iki sürpriz getirdi.

İlk olarak, beslenme açısından en iyi performansı gösteren diyet, yani bir pesketaryen, aynı zamanda sera gazı emisyonları açısından da en iyi performansı göstermez. Diğeri, keto için diğerlerine kıyasla ne kadar daha yüksek emisyon yayıldığıydı.

Rose, “Keto diyetlerinin biraz daha yüksek olacağını düşündük” diyor, “Bu kadar yüksek olmalarını beklemiyordum. Keto beklemiyordum, veganın dört katı.

Çevresel etkinin birincil ölçüsünün karbon ayak izi olduğu ve su kullanım verilerinin veya kirlilik verilerinin eşlik etmediği gerçeği de dahil olmak üzere, çalışmanın sınırlamalarını dikkate almak da önemlidir. Rose, ekibin diyeti ölçmeye karar verme şeklinin başka birçok yolla yapılabileceğini ve kalsiyum alımı gibi faktörleri içerecek şekilde genişletilebileceğini ekliyor.

Wholesome Chick Nutrition’ın Kurucusu RDN’den Kate Regan, bu çalışmanın kendisinin ve meslektaşlarının, müşterilerini bu diyet değişikliklerini yapmaya iten şeyin ne olduğunu anlamaya çalışırken sorunu gündeme getirmelerine yardımcı olacağını söylüyor.

“Her bireyi neyin motive ettiğini bulmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Bu nedenle, bitki bazlı, bitki bazlı bir diyetin müşteri için sağlıklı olduğunu ve müşterinin çevresel etkilerini azaltmakla gerçekten ilgilendiğini bilirsek, bu çok büyük bir motive edici faktör olabilir.

Konu buradan nereye varıyor?

Pratik bir beslenme uzmanının bakış açısından, Kitchens, gıda seçimlerimizin çoklu çevresel etkileri hakkında müşteriler ve meslektaşlarımızla daha fazla yüz yüze görüşmeler görmek istiyor.

“Biyolojik çeşitlilik veya ormansızlaşma veya kirlilik ve plastik kirliliği söz konusu olduğunda, yediğimiz gıdalara ve gerçekten çevremize yükledikleri yüke daha fazla vurgu yapılabileceğini düşünüyorum.”

OKU  Hamilelik sırasındaki preeklampsi, kalp krizi ve felç riskinizi yıllar sonra bile artırabilir

Kitchens, insanlar ona daha çok bitki temelli gitmek istediğinde, müşterilere gıdaya karşı tutumlarını değiştirmenin ya hep ya hiç önermesi olmak zorunda olmadığını açıklamanın gerçekten önemli olduğunu düşündüğünü söylüyor.

“Çünkü onlara ‘Tamam, artık benimle çalışıyorsun, et yiyemezsin, süt ürünleri yiyemezsin, yumurta yiyemezsin’ dediğimde, ‘Tamam, peki , bu, uyguladığım diğer tüm diyetler gibi sadece bir Diyet daha.’ Ve biz sadece bu döngüyü tekrarlamamaya çalışıyoruz.”

Regan, gıda israfı söz konusu olduğunda, müşterilerle yaptığı konuşmalarda gıdanın çevresel etkisinin en yaygın faktör olduğunu söylüyor.

“Bunu nasıl en aza indireceğimiz ve israf ettiğiniz yiyecek miktarını azaltmak için nasıl yiyecek alışverişi yapacağınız ve öğünleri nasıl planlayacağınız hakkında çok konuşuyoruz. Sadece çevresel nedenlerle değil, aynı zamanda finansal nedenlerle de.”
Bu alandaki araştırmalar büyüse bile – tüm ülkeler veya bölgeler genelinde genellemelere dayanan önceki modellerden uzaklaştıkça – Rose, genel halkın gıda ile ilişkisi gerçeğinin hâlâ son derece farkında.

“Ayak izlerinden çok bel ölçülerini düşünüyorlar.”

Daha çok sağlık yazısı okumak için kategorimize göz atabilirsiniz.